reklama

Máte po létě zničenou pleť? Vyberte si procedúru přesně pro vás

Co se děje s kůží při chemickém peelingu? A o co jde při laserové resufaci? Jak dlouho se pak pokožka hojí a jaký výsledek vás čeká?

Foto: iStock

Proč vlastně jít na peeling? Jeho principem je odstranění odumřelých buněk z povrchu kůže, při invazivnější proceduře pak celé svrchní vrstvy nebo vrstev kůže. Nevíte, na který z těchto zákroků se objednat? Máme pro vás rychlý návod, jak správně zvolit.

1) Peeling z domácích zásob

Exfoliaci čili jemné olupování pleti můžete podpořit i v rámci domácí péče o pleť. "Volte takové produkty určené na čištění pleti s nízkými koncentracemi alfa-hydroxykyselin, jako jsou kyselina mandlová, kyselina mléčná, kyselina glykolová či ovocné kyseliny, nebo s beta-hydroxykyselinou kyselinou salicylovou," říká Martina Šmidrová.

"Kromě toho mohou domácí produkty určené pro exfoliaci pleti obsahovat mikročástečky, například jemné silikonové korálky či drobné pecičky. Ty olupování podporují nikoliv chemicky, ale mechanicky," dodává odbornice Šmidrová s tím, že produkt se na pleť aplikuje jemnými krouživými pohyby, a tím pádem dochází k jemné mechanické abrazi odumřelých kožních buněk.

2) Enzymatický peeling pro citlivky

Enzymatický peeling patří již k ošetřením s hlubším účinkem. Využívá především přírodní látky a díky tomu, že je jemný, je vhodný i pro citlivou pleť, pro níž bývají například chemické peelingy příliš agresivní. "Při enzymatickém peelingu totiž nedochází k odstranění celé svrchní vrstvy kůže, ale jen urychlení vlastní exfoliačních procesů v pleti, kdy dojde k rozpuštění odumřelých kožních buněk a odhalení její mladší, zdravější a lépe vypadající vrstvy," říká dermatolog Miloš Kravciv.

3) Chemický peeling i pro povadlou pleť

"Chemický peeling působí na podobném principu jako enzymatický, jen má mnohem silnější intenzitu. Nevyužívají se při něm enzymy, ale alfa-hydroxykyseliny, beta-hydroxykyseliny či kyselina trichloroctová ve vysokých koncentracích. Ty nejen, že rozpustí odumřelé buňky kůže, ale v závislosti na výši koncentrace kyselin také svrchní vrstvy kůže," vysvětluje Miloš Kravciv. Jeho cílem je redukce hrubé kůže a abnormální tkáně, podporuje také růst nových kožních buněk a novotvorbu kolagenu a elastinu pleti, navyšuje i obsah kyseliny hyaluronové v hlubších vrstvách kůže.

"V závislosti na koncentraci vyhlazuje jemné vrásky a linky, remodeluje povolené kontury a celkově zpevňuje povadlou pleť. Častým problémem stárnoucí pleti je nadměrná pigmentace, kterou chemický peeling zesvětluje. Co můžete čekat po ošetření? Pleť je třeba chránit před UV zářením. Když se zhojuje, je pleť až tmavě červená se sníženou odolností vůči slunečním paprskům. S průběhem regenerace ale dochází k jejímu zesvětlování a posilování.

4) Laserová resurface ideální na vrásčitou pleť

"Laserové ošetření obličeje funguje na principu vaporizace, odpaření svrchní vrstvy či vrstev kůže. Po zhojení dojde k její kompletní obnově," nastiňuje princip ošetření plastický chirurg Josef Kulhánek. CO2 laser s využitím mnohočetných mikropaprsků intenzivně prohřívá kožní tkáň a dochází k přestavbě pleti. Vysokou efektivitu vykazuje laser zejména v případě stárnoucí pleti devastované vráskami, které vyhlazuje. Pozitivní efekt má laserové záření na mastící se pleť, kdy snižuje tvorbu kožního mazu, posiluje stěny pórů, a tím pádem zlepšuje vzhled pórovité pleti.

Laserové záření nepůsobí jen na povrch kůže, ale v hlubším podkoží dochází k  bioefektu. "Ten navyšuje pružnost a zároveň pevnost pleti, protože v kůži vzniká nový kolagen nahrazující kolagen původní, jehož vazivo laserové záření destruuje. Díky tomu nepůsobí pouze proti vráskám, ale může redukovat jizvy. Působí proti hyperpigmentaci a napomáhá pleti zotavit se z poškození slunečním zářením," říká Josef Kulhánek.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama