reklama
 

Být zdravý je jednoduché: 10 rad, jak se vyhnout viróze

Možná vás trápí ten hamburger, co jste si dali minulý týden. Nebo to, že jste nešli dlouho cvičit. Pečovat o své tělo ale neznamená živit se obilnými klíčky a nonstop se prohýbat v jógových pozicích.

Foto: Shutterstock

Když budeme poslouchat své tělo a respektovat ho, bude nám dobře. Přistupovat k němu se selským rozumem, nikoliv ledabyle nebo naopak fanaticky. Žádný extrém totiž ničemu neprospěje.

Možná pro vás bude překvapivé, že proto, abyste se cítili dobře, toho nemusíte zas tak moc dělat. Rozhodně se pro zdravý životní styl nemusíte vzdávat (občasné) konzumace svých oblíbených pochoutek, sociálního života nebo dělat z péče o své tělo nějaký kult.

Pohyb mimo fitko

Nemusíte nutně chodit několikrát týdně cvičit a pak si za to spílat. Postačí procházky. Se psem, s dětmi, vynechat stanici MHD a dojít ji pěšky. Chůze je tím nejlepším, co pro své tělo můžete udělat. Můžete si vzít do sluchátek audioknihu, jestli vás procházky jen tak nebaví, nebo poslouchat hudbu. Světová zdravotnická organizace doporučuje pět půlhodinových procházek týdně, což úplně v pohodě zvládnete.

Dobrý spánek

Délka nočního odpočinku je pro každého individuální. Někdo šílí, když nemá svých osm hodin, někomu stačí pět. To, že spíte dostatečně, poznáte tak, že se budíte denně přibližně ve stejnou dobu, ani nepotřebujete budík. Jestli ale dlouho nemůžete "zabrat", budíte se s pocitem, jako byste skládali vagon uhlí, a neustále pociťujete únavu, je potřeba se podívat na to, co děláte před spaním. Vynechat těžká jídla, mobil a tablet, zatáhnout závěsy, vyvětrat, případně se jít projít. V případě, že spíte dlouho a tvrdě, ale přesto jste vyčerpaní, příčina se bude skrývat jinde. 

Rozmanitý jídelníček

Tento bod je poněkud kontroverzní, protože existuje spousta lidí, kterým pomohlo stát se vegany, vynechat lepek a podobně. Když netrpíte žádnými potravinovými alergiemi, poslouchejte pouze své tělo. Cítíte se po mléčných výrobcích těžce? Zkuste ty kozí nebo je z jídelníčku vyřaďte. Ale vaše tělo se neobejde bez stravy, která je rozmanitá, jinak budete strádat.

Alkohol s rozumem

Můžete si dát tu a tam po práci pivo nebo k večeři dvě deci vína. Důležité je, abyste nenavštěvovali bujaré večírky několikrát týdně, aby se okolo popíjení netočil celý váš sociální život. Nezapomeňte také alkoholické nápoje prokládat vodou.

Přestaňte s kouřením

Na Instagramu někdy vidíte uživatele, kteří se rádi fotí se zdravým jídlem a v tělocvičně, ale běžně je potkáte s cigaretou v ruce. Závislost je to těžká, navíc způsobující smrtelné nemoci. Být zdravý a kouřit není možné z podstaty věci. 

Odložit včas mobil

Naše blikající displeje jsou novodobou závislostí, kterou musíme mít pod kontrolou. Je prokázáno, že čím častěji si kontrolujete sociální sítě, tím víc klesá produkce hormonu dopaminu, který má na starosti pocit slasti a odměn.

Vše v rovnováze

Zlatá střední cesta je skutečně cílem, ke kterému bychom měli směřovat. Pracovat, ale zároveň odpočívat. Utrácet, ale zároveň šetřit dost na větší výdaje. Dopřávat si oblíbená jídla, ale zároveň chápat, že potřebujeme především zeleninu, luštěniny, bílé maso a ryby.

Ve zdravém těle zdravý duch

A naopak. Jak to poznáte? Život vás většinu času těší, jste rádi sami sebou. Stýkáte se s rodinou i přáteli, máte čas na své záliby. Partnerský vztah je zdrojem pohody, nikoliv stresu. Nic není bez občasných mráčků, ale dokážete z nepříznivých situací vybruslit a cítíte se o zkušenost bohatší.

Síla uklizeného bytu

"Jak to u tebe vypadá v pokoji, je odraz tvé mysli," říká moje máma a psychologové s ní souhlasí. Chaos v domácnosti brání soustředit se, prach a špína zdraví také rozhodně neprospívají. Váš příbytek je útočiště, kde načerpáte energii a budete se sem rádi vracet.

Pravidelné kontroly

U praktického lékaře máte nárok podstoupit zdarma jedno komplexní vyšetření ročně. Odhalí výši tlaku, stav srdce i celkovou kondici, v jaké se tělo nachází. Berte to jako "technickou" u auta a objednejte se na prohlídku už teď, stejně jako k zubaři. Všemu je totiž lépe předcházet než hasit nějakou závadu.

Související

reklama

Komerční tip

reklama