reklama
 

Víte, co vaše pleť opravdu potřebuje? Nejprve zjistěte správný typ

Správná identifikace typu pleti je naprosto zásadní, pokud chcete mít ty nejlepší informace o tom, jak se o ni správně starat. Přečtěte si, jak okamžitě určit, jaký typ pleti máte a na co si dát pozor při péči.

Foto: iStock

Je těžké se správně starat o pokožku, když nevíme, co za typ pleti vlastně máme. Většinou se určují tři nebo čtyři typy pleti, a to: mastná, suchá, normální a smíšená, podle toho, kolik mazu pleť produkuje.

Typ pokožky by nás měl nasměrovat k tomu, jak bychom se o ni měli správně starat, jaké volit produkty či jaké kosmetické či dermatologické procedury jsou pro nás ty nejlepší. 

Udělejte si test

Naši pleť umí nejlépe vyhodnotit kosmetička či dermatoložka. Jaký typ pokožky máme, si ale můžete určit i doma jednoduchým trikem: Nejprve si obličej důkladně ošetřete čisticím prostředkem (bez alkoholu) a jemně osušte. Na pleť již pak nepoužívejte žádný krém či sérum. Pokud po 45 minutách máte pleť vysušenou, matnou a stahuje se (především když používáte mimiku), budete inklinovat k sušší pokožce. Máte-li na nose a na čele viditelný lesk, máte spíše smíšenou, normální pleť. Jestli se vám leskne obličej nejen na nose a čele, ale také na tvářích, jedná se pravděpodobně o mastnou pleť.

Na test také můžete použít hedvábný papírek nebo čisticí papírek na čočky a brýle. U mastné pokožky se papírek přilepí a zprůsvitní. U smíšené pleti se přilepí v částech takzvané T-zony (čelo, nos a brada) a u suché pokožky zůstane logicky suchý na všech místech tváře.

Smíšená pleť je nejčastější

Nejčastějším typem pleti u žen (především v mladším věku) je smíšená pleť (mastnější T-zona). Ta s sebou nese také nejméně problémů. Neprodukuje tolik mazu, takže neinklinuje k akné. Nevysušuje se příliš, tudíž není ani tak náchylná ke vzniku vrásek a tolik se na ní netvoří viditelné póry či černé tečky. Při péči je důležité na mastná místa používat produkty na problematickou pokožku a vysušená místa zase hydratovat. Ideální je používat pak na pleť hydratační krém. Ten v sobě neobsahuje tolik olejů a hodí se na celý obličej.

U suché pokožky vznikají předčasné vrásky

Suchá pokožka trpí nedostatečnou tvorbou kožního mazu, který zadržuje vlhkost, což má za následek ztenčení kůže a následné pnutí a zvýšení citlivosti pokožky. Příčiny jsou z velké části dané geny. Citlivost suché pleti pak mohou velmi ovlivňovat vnější podněty, jako je vlhkost vzduchu, chlad, topení či klimatizace. Nepříjemnou daní suché pleti je také častější sklon k vráskám. Jestliže na suchou pleť nebudeme používat přípravky s hydratačními složkami, bude se postupem času narušovat hydratační síť v hlubších vrstvách a vše povede ke vzniku předčasných vrásek.

Mastná pleť má i své výhody

Mastná pleť má zase oproti suché pokožce opačný problém. Je charakteristická nadprodukcí kožního mazu a díky tomu má sklon k větší lesklosti, vzniku pórů a akné. Její výhodou je ale menší vznik vrásek. V péči o mastnou pokožku používejte nemastné produkty s antibakteriálním složením, které neobsahují oleje. Pudry i tvářenky volte spíše s pudrovou konzistencí než krémové. Vhodné také nejsou příliš hutné krémy, které nedovolí pokožce "dýchat", a krémy mastné, které zhoršují ucpávání mazových žlázek.

Trápí-li vás viditelné akné, je třeba komplexního řešení, tedy léčby. Nicméně jeho projevy můžete podle dermatoložky zmírnit také díky chemickému peelingu. Jedná se o lékařskou techniku, kdy se aplikací a působením jedné nebo více AHA kyselin destruuje kůže určité hloubky.

Vloupání na přehlídkové molo. Pařížskou komičku vykázala až Gigi Hadid | Video: Reuters/AP
reklama
reklama
reklama