reklama

Jak chránit pleť létě před vráskami a stárnutím? Jen s opalovacím krémem nevystačíte

O používání sluneční kosmetiky a ochraně kůže před UV zářením víte. Jenže i když se mažete opalovacími přípravky, stejně se kolikrát na konci léta dočkáte vrásek a pocitu, jako by vaše pleť zestárla. Zkuste letos ochranu před paprsky posílit v ordinaci dermatologa.

Foto: iStock

Tu pravou letní pohodu máme spojenou obvykle s krásným slunečným počasím a volnými dny strávenými někde venku, ať už je to někde u vody, nebo třeba na horách. Jenže sluneční paprsky se na naší pleti mohou nepěkně podepsat, například v podobě vrásek. A to i v případě, že máte pocit, že jste na ně vlastně "ještě mladá".

Za vznik vrásek může více faktorů než jen věk. Jsou dány jednak geneticky, životním stylem, tím, zda a jak často vystavujete pleť působení UV záření, nebo třeba aktivitou obličejových svalů. Ruku na srdce, kolikrát za den se nevědomky například zamračíte, nebo povytáhnete čelo či obočí? Výsledkem jsou mimické vrásky, jež někdo může mít i v relativně mladším věku a které nesouvisejí se stárnutím. Mimika je totiž podvědomá a ani vůlí ji neovlivníte. V létě navíc často stahujeme obličejové svaly a mhouříme oči do sluníčka, což vznik vrásek také podporuje.     

Botulotoxin jako prevence

Vzniku mimických vrásek lze účinně zabránit aplikací botulotoxinu. Jde o látku, která působí tak, že vyřadí z činnosti nervová zakončení napojená na konkrétní sval, jenž právě svou aktivitou zapříčiní vznik vrásek. Tím, že sval "vyřadíte z provozu", zabráníte mimice, což se projeví po několika dnech postupným vyhlazením pleti a vypnutím drobných vrásek. Pokud se tedy v létě nechcete mračit do sluníčka a koledovat si o vznik nových či prohloubení stávajících vrásek, je botulotoxin řešením.

Plánovat je důležité

Ošetření je třeba naplánovat v dostatečném časovém předstihu, zejména pokud odjíždíte na dovolenou. Zhruba 48 hodin po něm se totiž nedoporučuje let letadlem, opalování nebo fyzické aktivity. Myslete také na to, že účinek botulotoxinu nastupuje až za několik dní po aplikaci. "Pokud zajdete na ošetření ke zkušenému lékaři a dodržíte všechna doporučení, je ošetření naprosto bezpečné. Nemusíte se bát ani toho, že váš obličej bude vypadat jako maska a úplně ztratí schopnost mimiky.

Zkušený lékař na vaše přání zvolí lokalitu aplikace a dávku botulotoxinu tak, aby se redukovaly vrásky, ale zároveň zůstal přirozený výraz obličeje," říká neuroložka MUDr. Jana Paduchová z kliniky YES Visage. Ošetření je přitom vhodné i pro mladší ročníky, tedy i pro ženy (i muže), které ještě vrásky nemají, ale chtějí zabránit jejich vzniku.

Co ještě dělat proti vráskám?

Důležité je správně se opalovat. Tedy nevystavovat pokožku slunci bez dostatečné ochrany proti UV záření. To totiž urychluje její stárnutí a vznik vrásek. "Zvolte raději přípravek s minerálními filtry, které fungují na bázi zinku a oxidu titaničitého. Na rozdíl od přípravků s chemickými filtry se nevstřebávají do pokožky, ale zůstávají na jejím povrchu a odrazí paprsky jako zrcadlo, upřesňuje MUDr. Jana Paduchová.

Na obličej je určitě lepší používat vyšší ochranný faktor a krém aplikovat na pokožku dvacet minut předtím, než vyjdeme na slunce. Přes poledne je přitom lepší zdržovat se ve stínu úplně. Nemusíte se bát, že se na dovolené neopálíte. Vaše kůže zhnědne postupně a přirozenou cestou, i když ji budete dostatečně chránit. Opálení vám pak také déle vydrží a nebudete se vystavovat zbytečně riziku, že vám slunce uškodí. 

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama