reklama

Jak nevyletět z kůže kvůli sluneční alergii?

Všichni se na slunce těšíme, ale mnoho z nás s ním zápasí. Sluneční alergie dokáže potrápit kůži i naše nervy. Jak se takové alergii účinně bránit?

Foto: Žena.cz

Stejně jako u jiných alergií se na té sluneční podílí více různých činitelů. Důvod jejího vzniku není zatím známý. Přepokládá se, že problémy způsobuje UVA záření a volné radikály, histamin či jiné látky, které vyvolávají na pokožce alergickou reakci.

Většinou ji označujeme jako sluneční alergie, ale může se jednat i o fototoxickou nebo fotoalergickou reakci.

Imunitní systém v pohotovosti

Fototoxická reakce je přecitlivělost pokožky v souvislosti s požitím některých látek (nejčastěji léků) nebo s aplikací některých látek na kůži a následným osluněním. Jde o reakci organismu na určitou látku (lék – tetracyklinová antibiotika, některé protizánětlivé gely, některá antiseptika, parfémy, potraviny...) a následné UV záření. Reakce organismu ve formě zarudnutí, pupínků nebo puchýřků je přímo úměrná množství látky a délce a intenzitě záření. Projevuje se pouze na osluněných místech, pocitově spíše pálí. Imunitní systém v tomto případě není zapojen, i když projevy mohou být hodně podobné. V každém případě se při užívání léků v letním období poraďte s lékařem a při pobytu na slunci omezte konzumaci celeru, fíků či citrusových plodů, které také mohou tyto reakce vyvolat. 

V případě fotoalergické reakce je imunitní systém v pohotovosti a reaguje nepřiměřeně na malé množství látky, která imunitní systém aktivuje. Nemusí to být jen reakce na látku aplikovanou zevně, ale většinou se o reakci na takovou látku jedná. "Projevy jsou obdobné jako u fototoxické reakce," vysvětluje dermatoložka Yvonne Bergerová z Kliniky estetické a cévní medicíny BcD Clinic.

Sluneční alergie nebo také sluneční ekzém je nejčastějším fotoalergickým projevem. Většinou se objevuje při prvním jarním oslunění, ale výjimkou nejsou případy, kdy se alergie objeví i uprostřed léta při pobytu na prudkém slunci. Objevuje se na obličeji i na těle, většinou se vyskytuje na těch partiích, které nejsou na sluneční paprsky dostatečně zvyklé (výstřih, ramena), ale i na místech, kde nebylo sluneční záření přímé. Projevuje se pupínky a červenými fleky až pupenci a silně svědí. Mohou se objevit i puchýřky. Reakce pokožky není přímo úměrná intenzitě záření. Během léta alergie většinou ustupuje a v sezoně se už nevrací.

Testy jen u lékaře

U fotoalergické reakce se většinou jedná o pozdní alergickou reakci IV. typu. Chemická látka vstřebá molekuly UV záření za vzniku fotoaktivní substance. Ta se poté naváže na bílkovinný nosič v organismu a vzniká antigen. To je látka, která je imunologicky aktivní a vyvolává tvorbu protilátek s alergickou reakcí. Alergická reakce není častá, vzniká u omezeného počtu osob (závisí na individuální vnímavosti) vystavených látce a současně záření. Fotoalergická reakce může být vyvolána celkovým podáním léku a projevit se může po jeho místním použití nebo i naopak. Ke stanovení diagnózy fotoalergické dermatitidy je nezbytné provést tzv. epikutánní testy a fototesty. Tyto testy provádí pouze kožní lékař. Běžné testy k průkazu kontaktní alergické reakce (epikutánní testy) se nalepí na záda vyšetřované osoby ve dvou sadách. Pokud je přítomna ekzémová reakce jen v ozářené sadě alergenů, je potvrzena fotoalergie na danou látku,” říká Yvonne Bergerová.

Maskování

Maskovat projevy alergie v obličeji make-upem je částečně možné, je však vhodné zvolit hypoalerggení přípravek, nejlépe současně s UV filtrem.

Chladit a zakrývat

Jediným řešením je vyvarovat se dalšímu slunečnímu záření, kůži chladit a postižené partie těla úplně zakrýt volným oděvem. V počátečním průběhu není vhodný pobyt na slunci v poledních hodinách a už vůbec ne bez silného SPF faktoru, a to ani v ranních a odpoledních hodinách. Projevy lze zmírnit dočasným užíváním antihistaminik (léky proti alergii). V případě těžšího projevu (teploty apod.) je nezbytné vyhledat lékaře. Pokud víte, že se u vás sluneční alergie objevuje, je vhodné po konzultaci s lékařem podávat antihistaminika i preventivně, ještě před začátkem dovolené. V rámci prevence je vhodné vyhýbat se prudkému slunci, omezovat kontakt pokožky s potenciálně alergizujícími látkami (parfémy, osvěžující parfémované kapesníčky, aromatické ovoce a zelenina). Nezbytné je používání opalovací kosmetiky s nejvyšším UVA i UVB faktorem.

Produkty na fotografii: 

Sprej na opalování, Protect and Sensitive SPF 30, NIVEA, 330 Kč; ultramléčný gel, Idéal Soleil SPF3, VICHY, 559 Kč; ochranný krém pro děti Anthelios Dermo-pediatrics SPF 50, LA ROCHE-POSAY, 495 Kč.

reklama
Doporučené recepty
    reklama