reklama

Hygiena kosmetické taštičky. Naučte se vyčistit štětce na make-up

Kosmetiku skupujeme ve velkém, testujeme novinky, inspirujeme se v módních časopisech a na internetu. Čemu ale málokterá z nás věnuje pozornost, je čistota kosmetické taštičky a kosmetických propriet.

Foto: iStock

Kdy jste si naposledy čistily nebo praly kosmetickou taštičku? Víte, že i hřebeny se musí čistit, že štětce také potřebují pravidelnou údržbu a že je třeba "ošetřovat" i fén nebo kulmu? Je tady jaro, a proto je dobré si udělat i v kosmetice určitou revizi.

Na štětce dětským šamponem

Pokud používáte make-up, tvářenku, pudr nebo oční stíny, měly byste štětec, kterým tato líčidla nanášíte, vyčistit minimálně jednou za čtrnáct dní. Ideálně však jednou týdně. Vyčištěním kosmetických štětců děláte poctivou práci, za kterou se vám vaše tělo odvděčí. Během líčení se totiž spolu s make-upem dostávají do štětce nečistoty nebo zbytky kůže. Pokud ve štětci zůstanou dlouhodobě, mohou způsobit kožní problémy.

A jak na to? Stačí kosmetické pomůcky omýt v mýdlové vodě nebo ve vodě s přídavkem dětského šamponu nebo kondicionéru. Vyčistěte a poté opláchněte v čisté vodě, což je banální rada, ale důležitý krok k tomu, aby vás potom nic neštípalo. Dávejte si ale pozor, abyste nenamočily spoje štětce, mohly by se poškodit. Nechejte pak štětce volně proschnout.

Fény, kulmy a spol.

Už když si fén kupujete, myslet na to, jestli je možné ho nějakým způsobem očistit. Ideálně, jestli má vyjímatelný filtr. Pokud takový model nevlastníte, při čištění fénu používejte vysavač a suchý zubní kartáček, kterým zanesenou špínu vytřete. Kulmy a žehličky na vlasy můžete otírat hadříkem z mikrovlákna na brýle nebo je nastříkejte sprejem na obrazovku počítače a suchým jemným kapesníkem otřete vlasové pomocníky dosucha.

Hřebeny, sponky, čelenky

Na čištění hřebenů, kartáčů, čelenek a sponek používejte kartáčky na zuby, kartáče na ruce nebo houbičky. Postup je podobný jako u čištění štětců, jen s tím rozdílem, že musíte dostat pryč hlavně mastnotu; tu nejlépe odstraníte, když předměty necháte v teplé mýdlové vodě ponořené delší dobu. Samozřejmě pozor na dřevěné kartáče a hřebeny, k těm se musí přistupovat s citem a ještě větší pozorností. 

Další možností je vyprat kartáč v pračce. Vložte jej do sáčku na praní jemného prádla a vyperte jej při nízké teplotě, ideálně při třiceti stupních a bez odstřeďování. Opět je dobré nechat hřebeny volně vyschnout nebo je vysušit fénem, rozhodně je nedávejte vysušit na topení.

Pozor na expiraci

Když už máte všechno pěkně umyto a vysušeno, proberte se také kosmetikou a uvědomte si její stáří. Jak dlouho například používáte právě tuhle řasenku? Na maskarách opravdu nešetřete, k vašemu oku by se neměla dostávat déle než tři měsíce, pak si koledujete o oční infekce. Make-up, pudr a oční stíny vám vydrží rok, naopak krémová tvářenka maximálně půl roku, lesky na rty rok až dva a rtěnka i tři.

reklama
Doporučené recepty
    reklama