reklama

Hlavně žádné nůžky ani barvy! Jak pečovat o vlasy v karanténě?

Pokud jste krátce před vyhlášením karantény nestihli návštěvu kadeřnictví, pravděpodobně už řešíte odrosty, šediny nebo roztřepené konečky. Vlasy volají po pořádné porci regenerace a péči profíků. Prozatím jim ještě dopřejte domácí péči, vždyť i ta je může vrátit do kondice.

Foto: iStock

Kadeřnické salony se snad už brzy otevřou. Pokud ale není kadeřnice nejlepší kamarádkou nebo nemáte na recepci velkou protekci, na termín objednání si stejně s největší pravděpodobností ještě chvíli počkáte.

Využijte poslední dny karantény a zkuste se nad všechny "jobovky" povznést. Všichni jsme na tom totiž velmi podobně, takže když teď nemáte dokonalý účes, určitě vás nikdo nebude pranýřovat. Naopak, zkuste celou situaci otočit ve svůj prospěch. Pro své vlasy teď totiž můžete spoustu věcí udělat i doma.

Věnujte se jim

Asi to máte podobně: úprava kštice momentálně nestojí na předních příčkách priorit. Jen málokdo se doma upraví každý den úplně stejně, jako když odchází do práce. Mnohé z nás tak vlasy rozčešou, stáhnou do culíků nebo drdolů. Nic nás možná ani nenutí mýt si vlasy tak často jako za běžných okolností. "Nedostatečnou péčí ale vlasy trpí," upozorňuje Linda Žáková, kadeřnice ze salonu Paul Mitchell.

Pozor na gumičky

Stáhnout vlasy každý den do gumičky je sice pohodlné, ale vůbec jim to neprospívá. Pokud totiž upravujete kadeře do culíku či drdolu každý den na stejném místě, dochází k velmi nepřirozenému tahu, který nejen škodí kořínkům, ale navíc se vlasy nepřirozeně oslabují. To pak vede k jejich lámání, v horším případě i k vypadávání. Mnohem šetrnější jsou látkové gumičky. Nebo nechte vlasy rozpuštěné a použijte čelenku.

Místo barvy raději řasenku

Problémem číslo jedna, který teď řeší kdekdo, jsou šediny a odrosty. Poličky s vlasovými barvami v drogeriích jsou lákavé, ale než se rozhodnete barvit si vlasy doma, pořádně si to rozmyslete. "Často se setkávám s případy, kdy žena nedodrží během domácího barvení správný technologický postup a v důsledku toho dochází až ke spálení vlasů, jejich dehydrataci a poškození vlasové pokožky. Vlasy jsou však nadměrně zatěžovány i tehdy, když střídáme barevné odstíny," upozorňuje tricholožka Lenka Kašpaříková. První pomoc nabízejí barevné řasenky nebo spreje, které nepronikají do struktury vlasu, ale jen ho obalí barevnou směsí. Je to sice jen dočasné řešení, ale určitě účinné. "Barevné odrosty a šediny můžete taky docela dobře zamaskovat třeba šátkem, venku kloboukem nebo čepicí," radí Linda Žáková. 

Nůžky jen v nouzi

Možná vám nepřijde, že by bylo stříhání vlasů taková věda. Ale věřte, že to chce opravdu cvik a hlavně dobře nabroušené kadeřnické nůžky. I když budete chtít "jen" zkrátit ofinu, nejdřív si to dobře rozmyslete. A když už se do toho pustíte, určitě to nedělejte obyčejnými nůžkami, které máte v kuchyni. Na přerostlou ofinu použijte už výše zmíněný šátek nebo čelenku, případně sepněte sponkou.

"Trápí-li vás roztřepené konečky, které už volají po zastřižení, vsaďte na správnou péči a dostatek hydratace. Dobře funguje maska nebo vlasový vyživující olej, jež nanesete třeba jen právě v oblasti spodních délek vlasů a konečků. Trikem k vyhlazení je pak také správný styling, tedy vyfoukání přes kulatý kartáč. Tím můžeme konečky krásně zahladit," radí kadeřnice Linda Žáková.

Pečujte správně, používejte kondicionér

Právě teď, kdy máte na péči o sebe více času, toho využijte a věnujte svým vlasům více času a pozornosti. Dost možná vám na poličce v koupelně stojí různé vlasové produkty, které si říkají o vaši pozornost. Klasickým příkladem je třeba vlasová maska, nebo dokonce kondicionér. Buď je nepoužijeme vůbec, nebo často špatně. "Některé ženy ve spěchu nanesou kondicionér jen na konečky vlasů a hned ho opláchnou, což je špatně. Ideálně byste si měli po spláchnutí šamponu z vlasů ručníkem vymačkat přebytečnou vodu. Pak naneste kondicionér po celé délce vlasů a nechte zhruba dvě minuty působit a nakonec důkladně opláchněte. Pokud máte čas a dopřejete si ještě masku, je postup takový, že nejprve použijete šampon, pak masku a pak teprve pečující proces ukončíte kondicionérem," radí Linda Žáková a dodává, že masku  můžete nechat na vlasech někdy i déle. Vyplatí se aplikovat ji, zabalit vlasy do turbanu a klidně dělat nějakou činnost, zatímco bude působit.    

Čas na inventuru

Kdy jindy si udělat pořádek v pečujících a zkrášlujících kosmetických produktech než právě teď. Kolikrát si pořídíme něco, co pak vlastně ani nepoužíváme. Lahvičky se doma kupí a produkty jsou pak prošlé a jejich sláva skončí v koši. Udělejte si proto generální úklid a vyřaďte vše, co jste už dva měsíce nepoužívali. Nemusíte všechno hned házet do koše, darujte poklady třeba kamarádce, která je ocení. 

Jezte zdravě

Vlasy potřebují dostatečnou výživu. Právě teď máte příležitost zamyslet se i nad svým jídelníčkem. Fastfoody a bagety, které do sebe v poklusu za běžného provozu házíte, teď nahraďte opravdu kvalitní stravou. Prospějete svému tělu po všech stránkách a vlasy samozřejmě nejsou výjimkou. Do jídelníčku proto zařaďte hodně bílkovin v podobě luštěnin, vajec a ryb. Z ryb navíc získáváte omega 3 a 6 mastné kyseliny, jejichž prostřednictvím jim dodáte lesk. Chybět nesmí ovoce, zelenina (převážně listová z důvodu vysokého obsahu železa pro okysličování krve), dostatečný přísun vitaminů C, E a zejména skupiny B, minerálů (hořčík) či stopových prvků (zinek).

reklama
Doporučené recepty
    reklama