Cvičíte a nehubnete? Zjistili jsme proč
Pokud pravidelně sportujete, a přesto to na vás pořád není vidět, zřejmě děláte něco špatně. Problém může být v tom, že spoléháte jen na jeden typ pohybu. Potřeba jsou ale vždycky dva! S pomocí trenéra jsme pro vás sestavili ideální kombinaci cvičení.
Pokud pravidelně sportujete, a přesto to na vás pořád není vidět, zřejmě děláte něco špatně. Problém může být v tom, že spoléháte jen na jeden typ pohybu. Potřeba jsou ale vždycky dva! S pomocí trenéra jsme pro vás sestavili ideální kombinaci cvičení.
Pokud totiž nezkombinujete ty správné druhy cvičení, nikdy nezískáte kondici, nezhubnete a navíc si můžete snadno poničit svaly i klouby.
Proč?
Existují totiž dva typy pohybů lidského těla, a provádět jen jeden z nich v podstatě nemá žádný smysl. Těmto pohybům se odborně říká cyklické a acyklické.
Cyklický pohyb budete zřejmě znát spíš jako kardio zátěž. Mezi nejběžnější patří například rychlá chůze, běh, jízda na kole nebo kolečkových bruslích, veslování nebo plavání.
Lepší vytrvalost, pevnější svaly
"Při tomto pohybu zatěžujeme celé tělo komplexněji, což zlepšuje vytrvalost, kapacitu plic, ale hlavně podporuje spalování podkožního tuku," vysvětluje osobní trenér Ondřej Diviš, který poskytuje individuální tréninky "až do domu" po celé republice.
Acyklický pohyb je naopak zaměřený na zpevnění a posílení svalů. Může to tedy být jednak klasické cvičení v posilovně, ale také fitness lekce typu bosu, fit-box, cvičení se speciálními popruhy TRX, ale i klasické bojové sporty jako box, kick-box, karate.
Téměř každé sportovní studio dnes nabízí také mírnější varianty těchto sportů určené především pro ženy a kombinované s aerobikem.
Pokud nebudete pravidelně provozovat oba druhy cvičení, dobré kondice a postavy, jakou si přejete, se pravděpodobně nedočkáte.
Jak často?
"Ideální dávkování je dvakrát týdně provozovat kardio a dvakrát týdně trénink zaměřený na posilování. Vždy je ale dobré poradit se s trenérem, vysvětlit mu, jaké jsou vaše cíle a on už vám trénink upraví na míru," dodává Ondřej Diviš.
Jak na to ?
Abychom nevedli jen obecné řeči, sestavili jsme pro vás kombinace různých sportů, které se navzájem nejlépe doplňují. Vyberte si podle toho, co vás nejvíce baví, nebo co nejlépe vyhovuje vašim možnostem:
1) Běh a TRX
Běháním rozpumpujete kardio-vaskulární systém a působíte především na dolní končetiny, zatímco díky popruhům TRX posílíte komplexně celé tělo, nejvíce však jeho horní polovinu.
Obzvlášť pokud na pravidelný běh nejste zvyklí, začínejte pozvolna a nepřetěžujte se. Tempo i délku trasy zvyšujte postupně. Běhání navíc klidně můžete vyměnit za rychlou chůzi, nejlépe do kopce. Tím navíc i šetříte klouby v kolenou, které při nárazech u běhu hodně trpí.
2) Kolo a Box
Podobně funguje také jízda na kole kombinovaná s boxem. Jízda na kole podpoří a urychlí spalování tuků na celém těle a zároveň posílí nohy. O horní polovinu těla se pak spolehlivě postará box.
Ten samozřejmě můžete vyměnit za mírumilovnější varianty jako je box-aerobic nebo fit-box. Všechny pohyby a výpady však nezapomeňte dělat silou - ne jen švihem.
3) Veslování a Bosu
Veslování zvyšuje vytrvalost a Bosu posiluje svaly celého těla, zlepšuje rovnováhu i koordinaci pohybu. A co že to vlastně Bosu je?
Balanční podložka, která vypadá jako gymnastický míč rozříznutý napůl a připevněný k zemi. Původně to byla rehabilitační podložka, kterou ale profesionální lektoři rychle přeměnili v účinný posilovací nástroj.
Nejlepší na něm je, že si ho můžete pořídit i domů a nemusíte chodit do tělocvičny. Stačí si k němu pořídit DVD s tréninkem, zapnout YouTube, nebo zavolat trenéra, který dorazí až do vašeho obýváku.
4) Plavání a Kick-box
Plaváním komplexně procvičíte a protáhnete celé tělo, takže při něm opravdu efektivně spalujete. Je ale ideální také v případě, že vás občas bolí záda - znakem nebo kraulem se toho spolehlivě zbavíte.
Doporučujeme ale raději neplavat prsa, přestože jsou nejoblíbenějším plaveckým způsobem. Většina lidí je ale plave s hlavou nahoře, čímž přetěžuje krční páteř.
Bojové sporty se vám možná budou ze začátku zdát trochu neobvyklé a pro ženu neadekvátní, ale opak je pravdou. Ženy už dávno nemusí cvičit jen jógu nebo pilates a jsou na to zvyklí i trenéři kick-boxu, takže se vůbec nemusíte stydět. Zkuste si na tyhle sporty zvyknout, protože jsou opravdu účinné a zpevňují celou postavu. Kromě toho se u nich výborně odreagujete.
Co se týče kick-boxu, skvěle doplňuje plavání, kde zabíráte hlavně rukama. Při většině kopů totiž zapojujete hýžďové svaly i svaly, které jsou uložené hluboko v těle a mají na starosti vaši stabilitu a rovnováhu.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
8 důvodů, proč se stát jogínem
Skleničku vína místo večeře. Je to i váš případ?