reklama

Co znamená hodnota pH a proč je dobré ji sledovat?

Také vás vždycky zajímalo, co vlastně znamenají ta dvě písmenka, kterými se chlubí některé reklamy na kosmetické přípravky?

Foto: iStock

Nejen dehydrataci a podráždění, ale i alergie nebo ekzémy si můžete způsobit, když nebudete udržovat pH vaší kůže v rovnováze. Co přesně tahle zkratka označuje, a jaké její hodnoty vlastně mají být?

Na úvod trochu odborné teorie. Pomocí pH sledujeme, zda kosmetické přípravky reagují kysele či zásaditě. Vyjadřuje se číselnou řadou od 0 do 14, přičemž neutrální voda má hodnotu pH 7. "U kyselin je pH nižší než 7. Čím je nižší číslo, tím je kyselina silnější. U roztoků, které mají pH vyšší než 7 platí, že čím vyšší je číslo, tím silnější je zásada," vysvětluje korektivní dermatoložka Markéta Majerová z Medicom Clinic (www.medicomclinic.cz), sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie.

Pokožka je chráněna takzvanou hydrolipidovou vrstvou, kterou možná znáte jako ochranný kožní film. Tvoří jej produkty mazových a potních žláz a neustále se odlupující a rozpadající zrohovatělé buňky kožního povrchu. Kožní film chrání pokožku před vysušováním a působením zevních faktorů. 

"Hodnota pH kožního filmu je mírně kyselá (4,5 až 5,5). Takové prostředí vytváří ochranu před patogeny. Kožní film dokáže vyrovnávat kolísání hodnot pH, čímž vytváří účinnou bariéru i proti chemickým škodlivinám," popisuje Markéta Majerová. Časté nebo významné výkyvy hodnot pH podle ní oslabují ochrannou funkci kožní bariéry, což může zavinit dehydrataci pokožky i její podráždění, které u atopických jedinců vyvolává dokonce vznik alergie nebo kožní infekce.

Kosmetika i čisticí prostředky

Při každodenní péči o pokožku se proto vyplatí myslet na to, aby její ochranná vrstva nebyla kosmetikou příliš narušována. Přípravky, které mají pH vyšší než je povrch pokožky, mohou lehce narušit kyselý kožní plášť. "Konkrétně se jedná o nejrůznější čisticí, mycí či odličující přípravky, které obsahují látky nadměrně odmašťující kožní povrch - například alkohol, detergenty, tenzidy a saponáty," uvádí Majerová. Pro práci v domácnosti je proto vhodné sáhnout po rukavicích. Ideální jsou ty, které lze zakoupit ve zdravotnických potřebách. 

Z kosmetických přípravků dráždí pokožku nejčastěji mýdla. Zdravě fungující pokožka však za dvě až čtyři hodiny pH opět vyrovná. Pokud jsou regenerační schopnosti kůže narušeny, stává se však pokožka citlivější. "U narušené kožní bariéry může přispět ke změně pH dokonce i obyčejná voda, která je svým neutrálním pH pro kůži lehce zásaditá," varuje na závěr korektivní dermatoložka a dodává, že o tom vědí své zejména lidé s dispozicí k atopickému ekzému.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama