reklama
 

Co v zimě svědčí tělu? Peeling, oleje, teplo a lymfatické masáže

Tělo v zimě schováváme pod péřové bundy a kabáty. Co ale neschováme, jsou jeho potřeby. Na co se zaměřit právě teď?

Foto: Shutterstock

Každý organismus samozřejmě potřebuje něco jiného. Co ale rozhodně žádnému zimou zkřehlému tělu neuškodí, je následující péče: peeling těla, olejování, dostatek tepla a lymfatické masáže.

Nemusíte hned zvládat wellness procedury ani si brát dovolenou na pobyt v lázních: řádnou údržbu těla zvládnete i doma za normálního provozu. A pokud k tomu všemu budete moci přidat sérii ručních lymfatických masáží provedených vyškolenou terapeutkou, nemůžete svému tělu vykonat lepší službu.

Peeling prokrví pokožku

Odstranění odumřelých buněk z pokožky je nezbytné ke zlepšení působení každého krému, tělového mléka či tělového oleje. Exfoalici provádějte v pravidelných intervalech, nejméně jednou až dvakrát za týden. Při sprchování naneste peeling (z obchodních řetěžců, specializovaných prodejen nebo doma vyrobený) na celé tělo a zlehka, krouživými pohyby prstů, masírujte. Je potřeba klást důraz na stehna a hýždě, tedy na místa, která jsou náchylná ke vzniku celulitidy a strií. Nezapomeňte na lokty a paty. Vše pak pořádně spláchněte.

Promazávání coby prevence vzniku vrásek

"Po peelingu si celé tělo namažeme hydratačním mlékem nebo krémem s obsahem bambuckého másla, dodáme tím kůži lesk a pružnost – omezíme vznik vrásek, které s postupem věku vznikají i na lýtkách a kolenou," říká zakladatelka kliniky estetické medicíny Petra Clinic Petra Řehořková, která dodává, že bychom měli pokožku natírat krémem či mlékem po každé koupeli. Na rukou i několikrát denně, zvláště pokud jsou vysušené, což bývá během zimy u většiny lidí neustále.

Péče o ledviny je základ

Když se na problematiku zimní péče o tělo podíváme z hlediska přírodní medicíny, naše tělo je v tomto období továrnou na udržení tepla. Dostatečným oblečením, teplou obuví a pokrývkou hlavy pomáháme svým ledvinám, aby se tolik nevyčerpávaly, což zní jako informace, kterou ví každý, ale ne každý toto doporučení dodržuje. V zimě je žádoucí dopřát si oddech a dobití baterek v sauně nebo alespoň doma v teplé koupeli s přídavkem borovicového oleje nebo bazické soli.

Poté je dobré si vetřít do pokožky oleje, například tělový a masážní olej Péče o ledviny (Nobilis Tilia), na který já osobně nedám dopustit. Ošetřete si s ním nohy, chodidla a spodní část zad. Zabalte se do teplé deky a aspoň na chvilku si dejte nohy nahoru, protáhnete si tak dráhu močového měchýře, která je v zimě, zvlášť u žen, náchylná na prochlazení.

Otoky jako znak špatně fungující lymfy

Hodně lidí si během zimy připadá "nafoukle" a bez energie. "Únava a nateklost v bocích, kterou mnohdy mylně zaměňujeme za kila navíc, někdy signalizují špatně fungující lymfu. Ta je čističkou odpadů, odnáší z těla tuky, mikroorganismy a další cizí látky," upozorňuje internistka Michaela Štěpánová z Lékařského domu v Praze 7. Když se lymfatické cévy zanesou nebo se jinak zastaví jejich průtok (například těsnými lemy ponožek, podprsenkou nebo v pase úzkými kalhotami), začnou se v těchto místech odpadní látky hromadit a tělo natéká.

"K obnovení mízy slouží lymfatická masáž – ruční nebo přístrojová. Protože lymfatický systém na rozdíl od krevního nemá pumpu v podobě srdce, jeho pohyb stimuluje svalová činnost nebo mechanické rozproudění právě v podobě masáže," vysvětluje Michaela Štěpánová. Pokud se cítíte nateklá, můžete si mírnou lymfatickou masáž udělat také sama – promačkáváním kůže, roztíráním krému či sprchového gelu (proto je důležité držet směr k srdci, například od konečků prstů k ramenům tlačit silněji, opačným směrem jen slabě). Nebo tím, že se budete "převalovat" po pevné podložce. Třeba na koberci během sledování vánočních pohádek.

Sexy idoly 90. let. Jak hollywoodští fešáci stárnou do krásy | Video: Aktuálně.cz
reklama
reklama
reklama