reklama

Pleť bez vrásek? Dodržujte pár zákonitostí, které nic nestojí

Kosmetika, masáže, odličování nebo čistění pleti, neinvazivní, případně invazivní zákroky... Tohle všechno vám k hezky vypadající pleti jistě pomůže, ale proč nezačít dodržovat jisté zákonitosti, které vás nic nestojí.

Foto: Shutterstock

Co můžete udělat sami pro svou pleť? Co nejméně se stresovat, pít hodně tekutin, dostatečně spát, nezobat celodenně sladkosti a nekouřit cigarety. Samozřejmě nejde všechno najednou, ale občas si na tyto staré dobré pravdy, vzpomeňte.

Stres

Chronický a nadměrný stres se může podílet na řadě zdravotních problémů a v každém případě negativně ovlivňuje vzhled pleti. Doktorka Yvonne Bergerová z BcD clinic v Praze vysvětluje: "Stresové hormony oslabují ochrannou bariéru pleti a zhoršují kvalitu pleti, navíc zvyšují aktivitu mazových žláz, takže se ve středních partiích pleti mohou rozšiřovat póry a pleť vypadá hrubší. Neustálé napětí způsobené stresem navíc snižuje proudění krve a pleť získá bledý nezdravý vzhled. Také živiny z kosmetiky pronikají při stresu do hlubších vrstev pokožky mnohem hůř, takže ani sebelepší kosmetika v náročném období krásu pleti nezachrání."

Tekutiny

Ano, velmi často o tom mluví modelky, když se jich zeptáte na recept na krásu. Většinou odpovídají podobně: spánek, pitný režim a pečlivé odličení a čištění pleti. Zní to jako fráze, ale fráze to není. Tekutiny potřebuje celý náš organismus. Pokožka bez vody ztrácí pružnost a vadne. Když jste dehydrovaní, pokožka působí unaveně a šedě. Proto je dobré naučit se během celého dne popíjet skleničku bylinkového čaje nebo vody, buď kohoutkové nebo občas i minerální. 

Spánek

Spánek napomáhá regeneraci buněk nejen celého těla, při spánku se navíc uvolňuje melatonin, hormon, který ovlivňuje vlastní regenerační procesy pleti, a tak jí pomáhá udržet zdravý vzhled. Yvonne Bergerová vysvětluje: "Melatonin je jakýsi elixír mládí, jeho tvorba se s přibývajícím věkem zpomaluje, takže pokud spánek omezíte na minimum, bude vaše pleť vypadat hůř a díky vráskám ztratí mladistvý vzhled. Nedostatek spánku také negativně ovlivňuje kvalitu kolagenu a zvýrazňuje tmavé kruhy pod očima."

Sladkosti

"Velké množství jednoduchých cukrů negativně ovlivňuje kvalitu pleti, působí nametabolizmus mazových žláz, takže se pleť může více zaněcovat," říká doktorka Bergerová a dodává: "Cukr navíc vyvolává změny ve složení ochranného pláště na povrchu pokožky, což přináší riziko různých kožní ch infekcí a také snižuje aktivitu přirozených kožních antioxidantů, což v důsledku urychluje stárnutí pleti."

Cigarety

Ano, cigarety na někoho možná působí sexy, ale je to stejně jen na čas, protože tělo po nich opravdu dostane zabrat a dá vám to ve středním věku "sežrat": na obličeji, na rukou i na plících. Možná díky cigaretám neztloustnete, zato zaručeně mnohem rychleji zestárnete. Vaše pleť navíc získá nažloutlý nádech, více pigmentací a nezdravý vzhled. Ale to není vše. Yvonne Bergerová varuje: "Vaši krásu negativně ovlivňuje nejen nikotin, ale i samotná mimika – opakované špulení úst a stejné pohyby rtů při kouření vedou ke vzniku nevzhledných vrásek zejména nad horním rtem. I když korektivní dermatologie dokáže divy, vyhladit takové vrásky je téměř nemožné."

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama