Co je nového v přírodní dekorativní kosmetice?
Přírodní kosmetika, to nejsou "jen" krémy nebo třeba pleťové masky, které si připravíte doma ze surovin, co máte v kuchyni. Produkty jsou čím dál sofistikovanější a výběr je čím dál širší. I pokud jde o dekorativní kosmetiku. Co byste měli vědět o novinkách, které nabízí současný trh?
Make-up s čistým složením, který nevytváří pomyslný igelit na vaší pleti už není jen pouhým snem. Přírodní kosmetika nejen že dohnala zkušenější konvenční konkurenci, ale pomalu začíná udávat směr celému odvětví.
Olej jako make-up
Poslední roky se v pleťové péči hodně sází na oleje a tento trend postihl i dekorativní odvětví. Začaly vznikat produkty s olejovým základem. Snad mezi prvními úspěšnými byla ruská značka Gressa, jejíž olejový make-up dal vzniknout celému "olejovému" trendu, který poté následoval. Jedná se o make-up Minimalist Corrective Serum Foundation a navzdory jeho názvu na něm nic minimalistického není. Má obrovské krytí, hydratační složení, na kůži působí hojivým efektem (dokonalé tedy i pro aknózní pleť) a je neskutečně variabilní co do způsobů použití. V ČR jste mohli před více než rokem zaznamenat olejový make-up Fruit Pigmented 2nd Skin od 100%Pure. 2nd Skin je make-up složením odlehčenější, se základem z olivového skvalanu. Vykouzlíte s ním střední krytí a spíše matnější finiš. Mezi posledními novinkami na tomto poli je Tinted Face Oil kalifornské značky Kosas. Ze všech uvedených je to vzhledem k aplikaci a krytí nejlehčí produkt, tím však i nejuniverzálnější s nejširším záběrem zákazníků.
Líčení jako péče
Na výše uvedených olejových make-upech je dobře vidět vývoj trendů překonávající meze pouhého zkrášlování a přesahující až do pečující úrovně. Je libo korektor na oční okolí s peptidy a kofeinem pro vypnutí pleti, vyplnění vrásek a potlačení otoků; tekutý make-up se složením velice kvalitního séra na pleť nebo třeba pečující "hydratační" pudr s pleť vyživujícími oleji, extrakty, esencemi a stříbrem? A co třeba rozjasňovače a lesky na rty s pudrem z polodrahokamů? To vše příroda umí a přírodní kosmetičtí "gurmáni" se vyžívají v objevování a prozkoumávání těchto končin.
V dnešní době už není oxymóronem ani "hydratační matující pudr", který můžete najít třeba u americké značky dánské zakladatelky Kjaer Weis, obsahující arganový olej a kaméliový extrakt. Nelze zde nezmínit ani pečující pudr od české značky bio dekorativních produktů, Cosm´etiky, ve kterém najdete i stříbro, skvalan, kakaový extrakt nebo vyživující sezamový olej.
Na poli přírodní dekorativní kosmetiky skutečně je z čeho vybírat. A jedna malá rada na závěr. Pokud máte specifický typ pleti (aknózní, přecitlivělou, přesušenou, s rosaceou, trpící na ucpávání pórů apod.), zkuste si vybírat značku pečující i dekorativní kosmetiky podle jejího zakladatele. Pokud byla daná kosmetika vyvíjena člověkem s podobným typem pleti, jaký máte vy, pak vám s největší pravděpodobností budou sedět i jeho produkty.
Multilíčidla
Stále sílící vlna zerowaste ovlivňuje i tvůrce kosmetiky, produkty, které lze použít na více způsobů, jsou navíc praktické. Asi nejrozšířenějším multilíčidlem na trhu s přírodní kosmetikou jsou tinty na rty a tváře. Můžete si vybrat z nepřeberného množství konzistencí, druhů balení, barev i vůní. Od tyčinkových 100% Pure barvených ovocnými pigmenty a ve světě velmi opěvovaných tyčinek Aura Stick od značky Vapour z Nového Mexika, přes olejové Lumiére od ruské značky Gressa, tekuté gelové tinty od australské ErePerez; nebo krémové, které má v nabídce každá z vyjmenovaných značek. Nesmíme také zapomenout na již proslavené krémové tinty od Kjaer Weis, RMS nebo TataHarper.
Novinkou na českém trhu jsou berlínská multilíčidla na rty a tváře FraLippoLippie. Multilíčidlo je vedle praktičnosti také rychlé na aplikaci, protože u většiny z nich (až na sypké konzistence) si vystačíte s prstem, který přece jen máte stále "po ruce".
Sušší pleti bude víc vyhovovat krémová textura, mastné pleti zase lisovaná, případně sypká. Zralá a suchá pleť s povděkem uvítá obsah hutnějších másel a olejů, mastnější pleti se budou víc zamlouvat sušší oleje a dobře vstřebatelná másla; s aknózní pletí si především musíte dávat pozor na přítomnost póry ucpávajících složek.
Chcete-li sami začít objevovat přírodní dekorativní kosmetiku, přijďte na Green Beauty Market, 9. a 10. 11. v Praze a 30. 11. a 1. 12. v Ostravě, kde se můžete nechat nalíčit, k dispozici vám bude spousta odborníků a dostupné téměř všechny slušné značky z tohoto odvětví, které lze sehnat na českém trhu.
Text: Michaela Deáková