reklama

Citlivá pleť je v létě pohroma: Možná se to týká i vás

Pleť se v dnešní době čím dál častěji stává citlivější. Není to i váš případ? A jak se o ni starat?

Foto: Isifa/Thinkstock

Čím dál více žen má citlivou pleť. Může za to znečištěné životní prostředí, stres, a v létě se k těmto faktorům ještě přidává slunce, mořská a chlorovaná voda, vítr, písek, klimatizace a změny teplot... Pleť je potom podrážděná, začervenalá, vysušená, může svědit i pálit, ale důsledkem mohou být třeba i pupínky.

Pokud něco takového pozorujete i na sobě, je na čase začít přemýšlet nad tím, zda se o svoji pokožku staráte správně. A to i přesto, že jste si dosud myslela, že vaše pleť je spíše smíšeného typu. Jenže její stav se během života mění, a tak i její přecitlivělost může být jen dočasná.

Jak poznáte, že se vaše pleť stala citlivější a měla byste jí začít věnovat pozornost? "První příznaky citlivé pleti zpozoruje každý sám. Může mít pocit napětí, suchosti, pálení nebo svědění bez na první pohled zjevných známek. Pokud se tyto příznaky v začátku přehlížejí, může postupem času dojít i k viditelným reakcím přecitlivělosti," vysvětluje produktová specialistka značky Weleda Jana Zajíčková.

První pomoc?

Běžnou reakcí na přecitlivělost pokožky je obvykle snaha rychle najít nějaký kosmetický přípravek, který přinese úlevu. Většinou to však není úplně vhodný postup, protože to svádí k tomu, že začneme bezmyšlenkovitě testovat všechno možné, a když to okamžitě nezabere, zkoušíme zase něco jiného. 

Tím ale pleti moc nepomůžete a opravdu dobrý produkt mezi tou spoustou nemáte šanci rozpoznat. Takže jaký by měl být správný postup? Jako první pomoc vnímejte termální vodu ve spreji. Ta skutečně může přinést okamžitou úlevu, když pleť svědí nebo pálí, a díky minerálům také lehce hydratuje.

Produkty na fotografii:

Pleťová voda s olejem z planých růží, Rose Hip, DR. ENTNER, 680 Kč, prodává drentner.cz; přírodní pleťová voda s minerální solí, Breath of Fresh Air, LUSH, 185 Kč; denní hydratační krém s SPF 25, Aquaporin Active, EUCERIN, 555 Kč; mandlový pleťový olej, WELEDA, 399 Kč.

Ideální tedy je nechat pleť odpočinout a dopřát si několik dní času na rozmyšlení, podle jakých kritérií si vybrat jiný produkt, případně vhodnější značku kosmetiky. Majitelky citlivé pleti si nejvíc ze všeho pochvalují oleje, které používají místo denních krémů.

Nemusíte se přitom děsit, ty dnešní (nebo alespoň ty opravdu kvalitní) se krásně vstřebávají, takže rozhodně nehrozí, že budete mít "umaštěný" pocit až do večera. Naopak ale dovedou pleť důkladně vyživit, a oceníte zejména přírodní složky, které tyhle zázraky obsahují a které velmi šetrně kůži ozdravují.

Dívejte se na složení

Když už vaše nová kosmetika nebude přírodní, měla by alespoň být bez parfemace, čímž se vyhnete další alergické nebo přecitlivělé reakci. To samé platí o barvivech a konzervačních látkách, vyhněte se také přípravkům s obsahem silikonů a parabenů. Ruce dejte pryč v případě, že je ve složení něco jako paraffinum liquidum, propyl-, metyl-, butyl-, etyl- paraben. 

Jaké látky naopak dělají citlivé pleti dobře? Čím jednodušší složení, tím máte větší jistotu, že vaše pokožka nezareaguje přecitlivěle. Evergreenem mezi vhodnými složkami k omezení přecitlivělých projevů je mandlový olej, který má významné egenerační schopnosti a proniká hluboko do kůže.

Produkty na fotografii:

BB krém pro citlivou pleť, Sensibio, BIODERMA, 449 Kč; korektor červených skvrn pro citlivou pleť, MEDIK8, 1635 Kč, prodává medaprex.cz; noční krém s lněným olejem, Ultra Sensitive, LUMENE, 480 Kč; zklidňující noční krém, Sensitive, NIVEA, 158 Kč.

Velmi oblíbený je také olivový olej, který je bohatý například na kyselinu linolenovou a také na vitamín E, který působí jako přirozený antioxidant. Podívejte se také po kosmetice obsahující lněný olej, jehož nenasycené mastné kyseliny působí příznivě na jakkoli nemocnou kůži.

Zajděte do drogerie nebo lékárny a poproste o vzorečky, pokud si hned nechcete kupovat celé balení. I vzorečky byste ale měla používat pravidelně a rozhodně déle než týden. Ideální jsou celé tři týdny. Přece jen chvíli trvá, než si pleť na nový produkt zvykne a stihne na něj nějak zareagovat.

Beauty povinnosti

Pro citlivou pleť je snad ještě důležitější důkladné čištění. Při večerní odlíčení byste měli použít tolik vatových tamponků, až vám ten poslední po vyčištění tváře zůstane úplně čistý. Čisticí proces by měl následovat i ráno, protože během těch několika hodin, kdy spíte, se na pleť stačil nachytat prach, také se během nich potíte, póry vylučují maz, a to všechno musí pryč, aby účinné látky z krému měly volnou cestu a mohly působit tak, jak mají.

Nejen v létě byste pak měla každý den používat produkt, který obsahuje ochranný faktor proti slunečnímu záření. Pokud ho nemá váš krém ani sérum, měl by ho mít alespoň make-up, případně si zvykněte na používání BB nebo CC krémů, které ho obsahují vždycky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Aby opálení hned nevybledlo: Jak se o něj starat?

Káva nemusí jen škodit: 10 zdravotních benefitů

Účinný návod, jak úspěšně bojovat s pocením

Megalomanské a fascinující návrhy. Stačilo málo a Letná vypadala úplně jinak | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama