reklama

5 zlozvyků, kterými si nevědomky ničíme vlasy

Možná neděláte úplně všechny, ale minimálně v jednom se určitě poznáte.

Foto: Thinkstock

Možná neděláte úplně všechny, ale minimálně v jednom se určitě poznáte. Dokonce i ženy, které o své vlasy jinak důsledně pečují, mají pár zvyků, kterými si vlasy ničí. A často o tom ani neví.

Špatná gumička, špatný culík, špatný způsob rozčesávání, přílišná péče, ale i zimní bundy, respektive jejich zipy. To jsou některé z věcí, na které byste si měla dávat pozor, pokud nechcete mít polámané a jinak poničené vlasy.

Chyba č. 1: Špatný culík

Jestli vám hodně padají vlasy, dávejte si pozor na to, jak moc pevně utažený culík nosíte. Častý tlak, nebo spíš tah na vlasy prokazatelně zapřičiňuje jejich vypadávání, proto s ním mívají velký problém baletky, ale i modelky. Říká se, že vlasy padají i z důvodu stresu, ale ne vždy to má jen ten psychický původ. Když jsme totiž nervózní, často si za vlasy taháme, motáme je do různých drdolů a zase rozplétáme, a i tahle mechanická činnost může mít za následek tahání.

"Často se to nejdříve projeví krátkými vlásky, tím chmýřím poletujícím kolem hlavy. Dost často jsou to vlasy, které jste si přílišným taháním polámala. A bohužel nedorostou, jsou tak slabé, že nakonec vypadnou," upozorňuje pro magazín Red vlasová expertka Jane Barnet. Mimochodem, do takto mechanicky poškozených vlasů je třeba zahrnout i zimní bundy, do kterých si vlasy tak často omylem přivíráme, a polámeme je tím.

Řešení?

Culíky samozřejmě noste dál, jsou praktické, pohodlné i slušivé. Využijte ale uvolněné módy, a příliš je neutahujte. Místo přísně utaženého ohonu můžete nosit cop, nebo drdol v ležérním francouzském stylu. Pokud si to bez klasického hladkého culíku nedovedete představit, věnujte pozornost gumičkám, které používáte. Lepší jsou vždycky ty silnější, v poslední době jsou oblíbené zakroucené gumičky Invisibobble, které prodávají třeba parfumerie Sephora nebo Douglas. Jestli vám to hustota vašich vlasů dovolí, stáhněte vlasy jen stuhou.

Chyba č. 2: Módní ombré

V roce 2012 přišel trend v barvení vlasů s názvem ombré. Vypadalo to hezky a přirozeně - zesvětlovaly se jen konce vlasů, jakoby byly odrostlé nebo vyšisované od sluníčka. Na ulicích tenhle módní hit vídáme ještě dnes. Jednak trvá celkem dlouho, než obarvené vlasy odrostou natolik, že je ostříháte, a někomu se ombré zalíbilo natolik, že si ho nechává dělat dál.

Jenže to znamená, že je jen polovina vlasů vystavena chemikáliím z barvy, respektive zesvětlovače, zatímco druhá půlka je mnohem zdravější, protože je méně namáhaná. Teoreticky pak díky tomuto účesu máte na hlavě dva druhy vlasů, z nichž každý vyžaduje trochu jinou péči a jiné produkty.

Řešení?

Jsou dvě. To snadnější je zesvětlené konce hned ostříhat a mít klid. Jestli však chcete ombré nosit dál, poproste kadeřnici, ať vám vybere šetrnější variantu než je permanentní barva. Také myslete na to, že vaše konečky jsou mnohem namáhanější, pořiďte si posilující produkty, ideálně olej či krém, který se nesmývá, ale aplikujte je opravdu jen do konečků. Zbytek vlasů by zbytečně zatěžovaly a mastily.

Chyba č. 3: Zbytečné produkty

Olejíčky do vlasů jsou skvělá věc, a výrobci hlásí, že je o něj mezi zákaznicemi čím dál větší zájem. Je ale spousta žen, které je používají špatně, a tak mohou mít víc negativních než pozitivních účinků. Existuje totiž několik druhů olejů, každý vyživuje a "mastí" jinak. Ženy, které mají hodně suché vlasy, jsou šťastné, když narazí na olej, který na vlasech nechá téměř mokrý efekt.

Ten samý olej však ženám s normálními vlasy celý účes zkazí, sebere objem, a o pocitu čerstvě umytých vlasů už nemůže být ani řeč.

Řešení?

Nepodléhejte módním vlnám, a pokud vám olej nevyhovuje, prostě ho nepoužívejte. Nebo si pořiďte suchý olej, který tolik nemastí. Nevíte-li si při výběru rady, je nejlepší se poradit v salonu, kde si produkty můžete i vyzkoušet, takže nekupujete zajíce v pytli jako v drogerii. Další chybou je, že olej používáme špatně. Vlasy si umyjeme, použijeme kondicionér, občas ještě masku, pak vlasy nastříkáme ochranným sprejem před foukáním a nakonec naneseme olej. Pak není divu, že jsou těžké a zplihlé. Přitom pokud si pořídíte ten správný olej, vystačíte si pak bez kondicionéru i bez ochrany proti teplu.

Chyba č. 4: Příliš česání

Sice to popírá všechno, co vám maminka v dětství vtloukala do hlavy, ale časté česání skutečně může být spíš na škodu. Obzvlášť pokud máte vlnité či kudrnaté vlasy, můžete klidně hřeben používat jen výjimečně. Vaše vlasy budou vypadat mnohem lépe, když je budete pročesávat jen prsty. Udrží si totiž svoji přirozenou živou strukturu.

Česáním si však mohou škodit všechny ženy nezávisle na typu jejich vlasů, pokud používají špatný hřeben. Vyhněte se všem vyrobeným z kovu, které vlasy lámou a elektrizují. Pozor dejte na ostré hroty, které zase mohou podráždit pokožku a vytvořit lupy.

Řešení?

Nejhorší, co vlasům můžete udělat, je česat je mokré. Počkejte si, až uschnou a teprve poté je pročešte plochým dřevěným hřebenem s širokými zuby. Šetrně vlasy rozčeše i plastový kartáč Tangle Teezer, podobný mají třeba i u Label.m. Máte-li pocit, že po česání vlasy ztrácí objem, bude pro vás ideální kartáč s přírodními štětinami.

Chyba č. 5: Úprava teplem

Čím víc nám záleží na tom, jak náš každodenní účes vypadá, tím víc tepla do vlasů posíláme. Je tu fén na vysušení, žehlička na narovnání, kulma na natočení. Jsou ženy, které mají cestovní variantu kulmy dokonce i v kanceláři v šuplíku pro případ, že by měly nějakou důležitou schůzku, nebo po práci spěchaly někam na večírek. 

Všechno tohle teplo samozřejmě dává vlasům dost zabrat. Oslabuje je, stávají se citlivějšími, takže se pak snadněji začnou třepit, vypadávat, ztrácejí lesk.

Řešení?

Pokuste se mytí a úpravu vlasů zorganizovat tak, aby mohly co nejdéle schnout volně. Podle kadeřníků je nejlepší vzít fén teprve tehdy, kdy jsou vlasy z 90 procent suché. Díky tomu je vysušíte a upravíte zároveň. Měla byste si také pořídit fén s co největším výkonem. Díky tomu totiž bude celý proces rychlejší, a také šetrnější. Existují navíc i fény s ionty, které vlasy zacelí, takže nejen že neškodí, ale dokonce pomáhají. Ptejte se třeba po značce BioIonic.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Blíž ideálu krásy: Co obnáší operace, která změní tvář?

Žena a kosmetika? 15 minut denně, 2000 korun měsíčně

Chcete zadek snů za 30 dní? Stačí dřepy

reklama
reklama
reklama