3 velmi efektivní způsoby, jak se zbavit pigmentových skvrn
Po létě začínáme sčítat škody, které slunce způsobilo na naší pleti. Jestli jste i vy objevila nějakou tmavou skvrnu, která tam dříve nebyla, jistě vás bude zajímat, co s ní.
Pigmentové skvrny se tvoří klidně několik let. Dlouhou dobu nejsou vidět, ale jak sluneční paprsky pracují, začínají přicházet na světlo. Právě proto je tak důležité se před sluncem efektivně a pravidelně chránit. Co ale s tím, když už jsou na světě a vy je tam nechcete?
Nejčastěji se pigmentové skvrny objevují na čele, nad kořenem nosu a tvářích, v oblasti kolem očí, nad horním rtem, ale i v dekoltu nebo třeba na hřbetech rukou - jinými slovy v místech, na které slunce dopadá nejčastěji, a samozřejmě i tehdy, kdy zrovna neležíme na pláži a opalovací krém je to poslední, na co myslíme.
Zmírnit je samozřejmě můžete vhodnou kosmetikou. Na trhu je čím dál více takzvaně bělicích krémů. Vyžadují nicméně opravdovou důkladnost při používání, a tak se může stát, že lehce zesvětlí celý obličej.
Produkty na fotografii:
Neutralizující krém, Enlighten EE, ESTÉE LAUDER, 1090 Kč; intenzivní korektor, Intensive Dark Spot Corrector, SISLEY, 3390 Kč; sérum proti skvrnám, Mission Perfection, CLARINS, 1790 Kč.
Následující ošetření jsou jednak mnohem intenzivnější, a tím pádem mají větší efekt, a jednak je můžete využít jen lokálně.
1) Chemický peeling
Jsou-li pigmentové skvrny pouze na povrchu kůže, mohl by si s nimi poradit i chemický peeling. Jak takové ošetření probíhá? "Při proceduře vám štetečkem naneseme na pleť speciální peelingovou směs bohatou na účinné hydrokyseliny, které pokožku barevně sjednotí, zjemní a zároveň projasní," popisuje Katarína Třísková, korektivní dermatoložka Medicom Clinic. Ošetření je vhodné pro všechny typy pleti. Příznivě působí na stárnoucí i příliš mastnou pokožku a v praxi chemický peeling zabere jen pár minut.
2) Intenzivní pulzní světlo
Na pigmentace ve středních a hlubších vrstvách kůže chemický peeling obvykle nestačí. Tehdy se vám proto vyplatí vsadit spíše na ošetření intenzivním pulsním světlem (IPL), které rozstřelí pigment, a ten se do týdne odloupne. "Pulsní světlo ale zároveň prohřívá kolagenní vlákna v horní části pokožky. Poškozená vlákna se proto smrští, a nastartuje se jejich obnova. Díky tomu při ošetření zároveň dochází k omlazení pleti," vysvětluje doktorka Třísková.
3) Biored peel
Proti pigmentacím můžete nakonec zabojovat i metodou Biored peel - ošetřením, které obě výše uvedené metody chytře kombinuje. "V prvním kroku nanášíme na ošetřovanou oblast chemický peeling, ve druhé fázi na lokalitu aplikujeme speciální světlolomný gel, přes který provádíme samotné ošetření IPL světlem. Koncovka přístroje vyzařuje silné světlo, které se na povrchu kůže proměňuje v teplo. To odstraňuje pigment, zatahuje jemné kapiláry a obnovuje kolagenní vlákna," popisuje průběh ošetření a jeho efekt Katarína Třísková.