reklama

Zvyšte své sebevědomí a budete mít kariéru, jakou si přejete

Být schopný a jevit se tak ostatním, jsou dvě rozdílné věci. Existuje řada triků, jak se jevit sebevědomě a profesionálně. Nic z toho ale nefunguje, pokud nejste pravdiví, a tedy uvěřitelní. Pro sebe i okolí.

Foto: iStock

S nedostatečným sebevědomím v zaměstnání se čas od času potýkají i ti nejúspěšnější. Často se s pochybnostmi vůči vlastním schopnostem setkáváme, když čelíme novým výzvám a větší zátěži.

Vše záleží na našich emocích, jak se dokážeme postavit k vnitřnímu hlasu, který se bojí prohry a selhání. Sebevědomí ale není nic, s čím se rodíme. Je to získaná schopnost, která vyžaduje trénink. Když vyzkoušíme něco nového, vyjdeme po nové, nevyšlapané cestě a dostaneme se do cíle, pocit vlastního úspěchu a uspokojení roste.

Co nestojí už za to opakovat, ale přesto…

Pečujte o svou fyzickou schránku, buďte upravení. S umytými vlasy, upravenými nehty a čistém oblečení v dobrém stavu (tedy bez žmolků, opraných potisků, vytahaných rukávů a kolen) můžete dobýt svět. Také není třeba zdůrazňovat, že i když mívá mnoho lidí sklon snadněji přijímat negativní myšlenky než ty pozitivní, je důležité snažit se vidět věci pozitivně. Zaměřte se například před důležitou pracovní schůzkou i každý den ráno po probuzení na to, na co jste pyšní, a hlavně si uvědomte, za co jste vděční.

Poznejte sami sebe

To je nejdůležitější bod pro cokoliv, do čeho se pustíte. Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Čeho se obáváte? Jakou změnu nechcete udělat? Poslouchejte své myšlenky a zapisujte si je. Zpětně je analyzujte a poučte se ze svých zápisků.

Buďte laskaví a velkorysí

Nemám teď na mysli, že musíte nutně pozvat kolegu na oběd (ačkoliv, proč ne, když se vám bude chtít). Řeč je o chování a postoji vůči jiným, kteří toho umí třeba méně než vy. V momentě, kdy dokážete projevit trpělivost a empatii, váš dobrý pocit ze sebe sama roste. A to je to, čeho potřebujete dosáhnout.

Neustále se učte

Nutnost získávat vědomosti neskončila v den, kdy jste obdrželi poslední vysvědčení nebo diplom. Učit se potřebujeme celý život, jinak náš mozek stagnuje. Zjišťujte si nové poznatky z oboru, ve kterém působíte, zvažte kurzy a školení. Připravujte se pečlivě na jednání a porady, protože vědomosti jsou to, co sebevědomí posílí.

Mluvte pomalu

Existují teorie, které tvrdí, že rychleji mluvící osoba dokáže vyhrát spor. Na druhou stranu, hlasitě drmolící člověk příliš respektu nevzbuzuje. Promyslete si, co chcete vyjádřit a pomalu to formulujte. 

Začněte třeba vstáváním

Mezi návyky nejúspěšnějších lidí světa často najdete zvyk vstávat před šestou ranní. Nemusíte ale drasticky měnit svůj biorytmus, ze začátku stačí, když si budík nařídíte o 10 minut dřív.

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama