reklama
 

6 tipů, jak dosáhnout zvýšení platu

Tento rok už je sice skoro u konce, pořád je ale ještě dostatek času připravit si dobré podmínky pro ten následující. Rádi byste si polepšili v práci a chystáte se žádat o zvýšení platu nebo povýšení? Poradíme, jak na to.

Foto: iStock

Existuje plno návodů na to, jak si zažádat o povýšení a zvýšení platu. Co ale udělat ještě předtím, než k této konverzaci s nadřízeným vůbec dojde?

V první řadě si vše dobře předem promyslete a připravte si argumenty. Za nadřízeným pak jděte ve vhodnou chvíli, až si budete jistí, že na vás má čas a bude mít možnost věnovat vám dostatek pozornosti. Co všechno byste měli brát v potaz?  

Sepište si seznam toho, co jste dokázali

Všichni si o sobě většinou myslí, že si povýšení zaslouží, ale váš nadřízený bude chtít vidět konkrétní výsledky a důvody k tomu, vás povýšit. Proto je někdy nejlepší si je sepsat na papír. Přemýšlejte taky nad tím, jak vaše činy pozitivně ovlivnily chod firmy nebo vašeho oddělení. Možná jste firmě ušetřili peníze, ulehčili šéfovi život nebo jste firmě pomohli v nějaké krizové situaci.

S nadřízeným často komunikujte

Sdílejte se svým šéfem vývoj projektů, na kterých zrovna pracujete. Naplánovat si schůzku můžete bez odkladů klidně už teď. Je důležité dávat o sobě nadřízenému často vědět. Taky zjistěte, jakou komunikaci zvolit - je pro něj lepší poslat mail, setkat se osobně, nebo si popovídat po telefonu? Nebojte se zeptat.

Hlavní je znát svou cenu

Je jasné, že chcete více peněz, ale víte kolik, nebo alespoň o kolik procent chcete plat zvýšit? Říct, že si zasloužíte více peněz, je vágní a většinou to nestačí. Vždyť i "jen" stovka je více peněz. Musíte mít jasno v tom, co si myslíte, že si zasloužíte. Pokud si nejste jisti, zjistěte si, jaký je průměrný plat na pozici, o kterou stojíte.

Ujistěte vedení, že o práci stojíte

Nadřízení mají rádi, když vidí, že jejich zaměstnanci plánují ve firmě zůstat a vědí, co chtějí. Ukazuje to, že máte pro firmu a svoji práci nadšení a chcete pokračovat dál. Kdo by totiž chtěl investovat do někoho, kdo chce stejně brzo pryč?

Myslete pozitivně

Pozitivní myšlení je základ. Na kartičku si napište v přítomném čase věty typu: "Mám velkou radost, že jsem dostala přidáno tolik a tolik." Kartičku můžete nosit v peněžence, připnout si ji na ledničku nebo zrcadlo. 

Mějte náhradní plán

Nechceme být pesimisty, ale občas vše nevyjde úplně podle plánu, nehledě na to, jak moc si zvýšení platu zasloužíte. Může to být kvůli tomu, že firma zrovna šetří, ve vašem oboru probíhají změny nebo jsou ještě ve hře jiné faktory, které s vámi vůbec nesouvisí. Ještě předtím, než vůbec jdete za šéfem s prosbou o zvýšení platu, byste měli mít v hlavě alternativu, co když věci nepůjdou podle vašich představ. To také určí, jak moc na nadřízeného můžete zatlačit nebo naopak - jak moc o svoji současnou práci stojíte, i když více peněz nedostanete.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama