reklama

Neumíte se soustředit a žít v přítomném kamžiku? Máme návod, jak to změnit

Ti nejúspěšnější lídři na světě začínají každé ráno s meditací. Proč se potřebujete naučit nejen jednoduché dechové cvičení, ale i všímavosti? Budete spokojenější.

Foto: iStock

S technikou mindfulness přišel na konci 70. let John Kabat-Zinn, absolvent známého Massachusettského technologického institutu. Už jako student se totiž naučil meditovat. Zároveň ale pochopil, že pro život je nejdůležitější vnímat konkrétní okamžik.

Zní to banálně a technika je to jednoduchá. Přesto se zkuste soustředit na teď a tady, aniž by cokoliv odvádělo vaši pozornost a vy jste zároveň neustále neměli nutkání hodnotit právě probíhající. 

Přesto právě v ovládnutí techniky mindfulness tkví klíč ve spokojenému životu. Podle výzkumu psychologa Matta Killingswortha na Harvardské univerzitě děláme 47 % času vše v režimu autopilota. Pokud tomu nevěříte, tak si poctivě odpovězte na otázku, kdy jste se nějaké činnosti věnovali na skutečně plných 100 % svého soustředění. 

Rozptýlená mysl je nešťastná mysl

To je alespoň motto právě Matta Killingswortha, který tvrdí, že šťastní můžeme být pouze v přítomném okamžiku. Samozřejmě, můžeme vzpomínat na hezké prožitky a těšit se na ty budoucí, ale v případě, že jsme duchem nepřítomni nebo většinu času zíráme do displeje telefonu, nás žádné blaho nečeká.

Jak soustředění ovlivňuje kariéru

Pokud se na úkol, který máte před sebou, plně koncentrujete, máte úspěch zaručený. V opačném případě se děje úkaz nazvaný jako lidská chyba. Kvůli nepozornosti přicházíme o příležitosti a peníze. Proto nám mindfulness může skutečně nastartovat kariéru - začneme si všímat detailů i příležitostí, které nám v minulosti unikaly.

Posilovna pro mozek

Vědci z lékařského institutu Harvardské univerzity zkoumali mozek těch, kteří absolvovali kurz mindfulness a osob, které se s tréninkem všímavosti nesetkaly. Magnetická rezonance ukázala, že ti, co trénovali pozornost, mají větší hustotu šedé kúry mozkové, a tedy lepší paměť a schopnosti. Dobrou zprávou ale hlavně je, že mozek se dá vytrénovat díky své neuroplasticitě. Reaguje na změny a opakované chování.

Odpověď na stres 

Mindfulness je odpovědí na dnešní hektickou dobu, kdy máme pocit, že musíme být neustále na příjmu. Jednak to není pravda, protože hranice si nastavujeme každý sám, ale za druhé, nebylo by příjemnější skutečně žít naplno? Velké společnosti jako Google, Ford nebo American Express moc dobře vědí, že soustředěnější, spokojenější zaměstnanci jim zvýší zisky. Proto pořádají kurzy všímavosti přímo na pracovišti. Nikdo vás do nich nebude nutit, ale pokud máte zájem, jste vítáni začít posilovat svůj mozek.

Cvičení pro každého

Chcete si zkusit trénink pozornosti teď hned? Pak pro vás máme jednoduché cvičení. Vyjmenujte 5 červených věcí, které vidíte okolo sebe v místnosti, 5 zvuků, které slyšíte právě teď, 5 pocitů, co teď cítíte v těle. Uvidíte, že takový cvik vás vrátí z autopilota do režimu "teď a tady".

Tipy k počítači

Nekontrolujte si email častěji než jednou za 45 minut, víckrát to jednoduše nemá smysl. Pokud se budete neustále vyrušovat z procesu, budete neefektivní a zhorší se vám nálada. Pijete kávu? Pak si vychutnávejte její chuť na jazyku, jako byste ji pili poprvé. Mindfulness se dá praktikovat i při prohlížení sociálních sítí: místo bezduchého scrollování se zastavte u nějakého příspěvku a řekněte si, jaké pocity ve vás vyvolává. Pokud bude většinová emoce frustrace a vztek (prostě vám dotyční polezou na nervy), potřebujete menší digitální detox.

Podle Chade-Meng Tana, jednoho z prvních inženýrů Googlu a autora knihy Hledej ve svém nitru, je štěstí dostupné pro každého. Jediné, co pro něj prý denně musíme udělat, je alespoň jednou denně se vědomě nadechnout a vydechnout.

Běh na dlouhou trať

S mindfulness nemůžete nic lámat přes koleno, ani se k všímavosti extrémně nutit. V některé dny to půjde snadno, jindy se vám vůbec nebude chtít. Cesta je cíl, i v tomhle případě samozřejmě. Pamatujte ale, že o všímavost člověk může velmi snadno přijít, proto je potřeba trénink neustále opakovat. Stojí ale za to.

reklama
Doporučené recepty
    reklama