reklama

Jóga, meditace a relaxace ovlivňuje aktivitu našich genů, zjistili vědci

Už dlouhou dobu přemýšlíte nad tím, že byste vyzkoušeli jógu nebo meditaci? Pozitivní účinky potvrzuje i věda. Přečtěte si, s čím vám různé relaxační techniky mohou pomoct.

Foto: iStock

Jóga, meditace a jiné relaxační techniky se stávají čám dál více populárnější a praktikující si je nemůžou vynachválit kvůli pozitivním účinkům na zdraví a mysl. Benefity potvrzuje i věda.

Vědci na Harvardově univerzitě provedli výzkum ohledně účinku relaxačních metod, které se v angličtině nazývají mindfulness. Skupina se věnovala 15 minut denně po dobu osmi týdnů meditaci. Studie potvrdila, že za tu dobu u dobrovolníků došlo k pozitivním změnám aktivity 1771 genů, které ovlivňují mimo jiné imunitní odpověď organismu, aktivitu kardiovaskulární soustavy, nebo metabolismus glukózy. U osob s hypertenzí taky došlo ke snížení vysokého krevního tlaku. 

Tyto pozitivní účinky potvrzuje taky lektorka jógy a fyzioterapeutka center zdravého životního stylu Domu Jógy, Tereza Novotná. "Ve zjednodušeném slova smyslu se pod slovem mindfulness skrývají různé relaxační techniky a meditace, které mají nejčastěji vést ke schopnosti být plně přítomen v aktuálním okamžiku. Toto uvědomění a zavedení praxe do běžného života má potom mnohé benefity pro náš život, klid a spokojenost."

Vyzkoušejte meditaci

Meditace vás nabije energií, dodává odolnost vůči stresu a může pomoci s depresivními a úzkostnými stavy. Přináší okamžité zklidnění, takže může zlepšit i nespavost.

"Mindfulness vám může razantně změnit život k lepšímu. Sama o tom, něco vím, jelikož medituji pravidelně a pozitivní účinky těchto praktik sama v každodenním životě zažívám. Vliv má však nejenom typ meditace, ale také to, nakolik je člověk v praktikování vytrvalý," dodává Tereza Novotná.

Meditace a věda

Meditace může být nápomocná i u závažných onemocněních. V roce 2017 na toto téma vyšly dvě studie - americká zkoumala vliv relaxačních technik na 322 pacientů po prodělané rakovině prsu, nizozemská se zaměřovala na účinek praktikování mindfulness technik u 63 pacientů s rakovinou plic. "Pacienti popisovali mnohem vyšší pocit psychické pohody při praktikování relaxačních technik než při běžné lékařské péči. Čím byly přitom pocity menší, tím výraznější pozitivní účinek tzv. mindfulness přineslo. Při vyhodnocení studií dále zmiňovali zlepšení kvality života, větší vnímavost, soucit a úlevu od neustálého přemítání nad vlastním osudem. Účinnost relaxačních technik konstatují studie také ve vztahu k stresu, depresím a úzkostem, a dokonce k únavě a problémům se spánkem," cituje Tereza Novotná závěry studií.

Vědci taky zjistili, že meditace může ulevit od bolesti. Vědci ve studii z roku 2014 provedené na univerzitě v japonské Naře totiž zkoumali neurální odpověď limbického systému, především center zodpovědných za vnímání bolesti. S využitím metod jako je magnetická rezonance, magnetoencefalografie a encefalografie, došli k závěru, že meditace tuto neurální aktivitu redukuje, čímž brání vjemu bolesti a může přinášet žádoucí úlevu.

Pokud vás meditace neláká, je tady jóga

"V józe, stejně jako při meditaci, jde především o maximální prožití přítomného okamžiku a správné dýchání. Provádění jógových pozic, takzvaných asán je již jen svým způsobem nadstavba, která má prožití momentu usnadnit," vysvětluje Věra Vojtěchová, lektorka a zakladatelka center zdravého životního stylu Domů jógy.

Jóga přináší i další zdravotní benefity, jako je zlepšení mobility, posílení a zpěvnění svalů a úlevu od bolesti zad. 

Praktikovat můžete kdekoliv

Je samozřejmě lepší se základy naučit od lektora z masa a kostí, ale pokud nemáte tu možnost, nebo už jste pokročilí praktikující, můžete klidně meditaci a jógu vyzkoušet i doma. Na YouTube najdete hromadu videí, které vás meditací nebo jógou provedou. 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama