reklama

7 typů lidí, kteří nás okrádají o čas: Poznáváte se v některém z nich?

Jsou všude kolem nás. Chodí pozdě, nedotahují věci do konce, nedodrží, co slíbili. Jenom nás zdržují a ztěžují nám život. Ale pozor, netýká se některý z uvedených nešvarů také vás?

Foto: iStock

Nikdo z nás není stoprocentní a dokonalý. Občas přijdeme pozdě, něco se nám nepovede dodržet, ať už k tomu jsou důvody jakékoli. Problém je v tom, když se takové věci někomu dějí neustále, a navíc si to třeba ani neuvědomuje. Druhým totiž svým bezohledným chováním znepříjemňuje a otravuje život a obírá je o drahocenný čas. 

Kterých nešvarů se lidé dopouštějí nejčastěji? Projděte si nás přehled, dost možná se některý týká také vás.

Chození pozdě

Představte si, co všechno by dotyčný, který na vás čeká, mohl během oné půlhodiny, co jdete pozdě, stihnout. Zacvičit si, upéct koláč, přečíst pár stránek v knize. Pokud chodíte pozdě na všechna setkání s přáteli, nemůžete se divit, že vaši nedochvilnost nejen komentují, ale také je rozčiluje. Brzy se dočkáte dost možná toho, že o schůzku s vámi nebude nikdo stát.

Nedotahování úkolů

Jedná se o kolegy, kteří nedokážou včas odevzdat svůj díl práce. Na jejich dochvilnosti pak záleží zapojení ostatních, takže pokud vypadne jedno "kolečko" z procesu, zpozdí se i ti další.

Manipulování

Tyto typy lidí se formují už na základní škole. Prosí vás napsat za ně referát, přičemž hrají na city a považují za vaši povinnost, že jim dáte opsat úkol. Vašeho času ani energie si vůbec neváží. Prostě vás zaúkolují, a když neumíte říci ne, jste zapleteni do jejich sítí.

Porušování dohody

Na něčem se domluvíte, ale protistrana domluvu poruší. Například si najmete osobu na úklid nebo chůvu, ale ta v určený čas bez omluvy nepřijde. Místo toho, aby dopředu avizovala, že vykonanou práci nemůže udělat a vy jste si našli náhradní řešení, je ticho po pěšině. Takhle respekt k času druhého rozhodně nevypadá.

Zbytečné schůzky a porady

Znáte ty nekonečné meetingy, na kterých se nic nevyřeší? Lidé na nich jen ztrácí čas a motivaci. Velký nešvar v mnoha firmách: místo jednoduchého zadání, pravidelné zpětné vazby a možnosti použít telefon a e-mail se trápíme na poradách, které nás stojí to nejcennější, co máme. Čas.

Zbytečné dotazy

Někdy se na vás kolega či blízký obrátí s požadavkem, který by sám zjistil během pár kliků na internetu. Ale protože nerespektuje váš čas, očekává odpověď od vás.

Chroničtí stěžovatelé

Bombardují vás pravidelně katastrofickými zprávami ze svého života. Pomoc odmítají, praktickou podporu taky. Jde jim jen o to, se vypovídat. Ne jednou, ne dvakrát. Pořád. Od takových rychle pryč.

Co s tím, když jste se v jednom z typů zlodějů času poznali?

První nápravou je poznání, že máte problém. Připustit si vlastní chybu je velmi bolestné, což naše ego nechce podstupovat. Pokud jste ale došli k prozření, že jste třeba pravidelný opozdilec o deset minut nebo neustálý stěžovatel, neznamená to, že jste nejhorší osoba na světě. Naopak, všichni máme chyby a je velmi úlevné si je přiznat. Pak přichází strategie řešení, které nebývá ale dosažitelné přes noc. Důvody, proč se nějak chováme, tkví hluboko v nás. Doporučujeme proto konzultaci u ověřeného psychologa nebo kouče, který vám položí správné otázky, na které naleznete u sebe odpovědi.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama