reklama
 

Příjmení mám na ozdobu, mou srdcovkou jsou šperky, říká designérka Kristýna Malovaná

Jsou krásné, originální, kvalitní a nadčasové. Řeč je nejen o špercích, ale i o dalších věcech, které tvoří talentovaná designérka Kristýna Malovaná.

Foto: archiv Kristýny Malované

Říká se, že v jednoduchosti je krása. Pokud s tímto výrokem souzníte, budou se vám šperky designérky Kristýny Malované líbit. Ať už jste trochu umírnění (jako já) a dáváte přednost stříbru nebo bílému zlatu a klasickým tvarům, nebo se nebojíte a pořídíte si výraznější šperk třeba z pěnové gumy či syntetického kaučuku.

Jmenuje se Malovaná a její rodiče jsou sochaři. Kristýna se rozhodla věnovat se v životě umělecké branži, ale sochy netvoří, nepotkáte ji ani s paletou a štětcem. Zvolila trochu jiný obor. Věnuje se designu a její doménou jsou šperky. Jak sama říká, jsou její srdcovkou a formou sebevyjádření. 

Máte příznačné příjmení, neuvažovala jste nad tím, že byste se živila malováním?

Příjmení hrdě nosím, ale mám ho jen na ozdobu. Malba je krásná věc, mám hodně blízké kamarády malíře, ale nikdy jsem tu tendenci neměla, byť v rámci školy člověk prošel nějakými základy.

Kdy jste se rozhodla věnovat se designu?

Vždycky jsem měla ráda objekty, 3D věci. Možná i díky mým rodičům sochařům. Rozhodnutí pro design tedy asi nebyl nějaký moment, ale spíš logické vyústění. Je to pro mě pohrávání si s měřítky, i když zrovna teď pracuji s menšími.

Právě představujete novou kolekci šperků, jak byste ji popsala?

Kolekce On a Ona je jemnou hrou s tématem vztahů dvou lidí - nemusí jít nutně o pár. Chtěla jsem vytvořit jemný, dráždivý detail, napětí mezi dvěma objekty. Čistě a jasně. Další kolekce Random jsou takovou hrou, různými tvary, ve kterých je pro někoho obrys krajiny, pro jiného zase obrys a pro mě všechno dohromady. Vychází z mé radosti něco tvořit. Nepracovala jsem s nějakou složitou ideou, chtělo se mi vytvořit něco intuitivně, jen tak. Potěšit sebe a snad  i ostatní lidi.

Pro koho své šperky tvoříte?

Pro zákazníky, kteří mají rádi jednoduché věci s přesahem. Kde je pro ně důležitý i příběh, zpracování detailů, obalu a chtějí něco originálního, co nebude mít třeba někdo jiný.

Kde se dají vaše věci koupit?

Šperky mám ve sdíleném showroomu BackYard, který se nachází na Kozím plácku na Praze 1, kde mám současně i dílnu. Dále pak přes můj e-shop nebo ve vybraných galeriích.

Myslíte při tvorbě na to, aby se daly kousky opravdu nosit? Občas je vidět šperky, které jsou opravdu hodně extravagantní.

Vzhledem k tomu, že jsem studovala produktový design, kde je funkčnost podmínkou, tak to dělám asi téměř automaticky. Navíc své šperky chci také nosit. Co se týče uměleckého šperku, to je trochu jiná disciplína a pár takových kousků mám. Třeba ze skla, které miluji, a s českým granátem - kolekce Komunikace, kterou jsem představila na výstavě v New Yorku na konci roku 2018.

Je rozdíl mezi New Yorkem a Prahou, pokud jde o umění a design jako takový?

Určitě je každá scéna v každé zemi trochu jiná. To platí i ve srovnání těchto dvou měst. Stačí se dívat kolem sebe a vidíte jiné věci, lidé jsou jinak oblečení, uvolnění, neřeší, že má na sobě někdo nějaký úlet. Je to osvobozující pocit. To mi tu občas trochu chybí, ale věřím, že se to brzy zlepší. To se týká i architektury, designu…

Jaké jsou Česky, pokud jde o šperky a doplňky?

Myslím, že Češi se obecně k designu staví dobře - přijímají ho a postupně se vlévá lidem ozdravně do žil. Chodí za mnou i muži, když chtějí něco na zakázku, třeba medailonek nebo zásnubní prsten, takže musím říct, že dle mě je to na dobré cestě.

Jak má podle vás vypadat módní doplněk?

Měl by vystihovat nositele. Mluvit za něj. Dotvářet jeho osobnost a taky náladu.

Co vy sama preferujete, pokud jde o šperky? Vzala byste si na sebe například obyčejnou "cetku"?

Klidně jo! Pokud by byla něčím zábavná, tak proč ne. Ale přiznávám, že už dlouho jsem krom nějakého večírku, kde to bylo vyžadováno, takovou věc nevynesla.

Nosíte své šperky, dáváte je jako dárky lidem ve svém okolí?

Nosím - zkouším, jak se v nich cítím a jak by se mohl cítit i zákazník. Podle toho někdy upravuji - vychytávám. Pokud cítím, že někoho z mých blízkých šperk ode mě potěší a bude ho nosit, tak ano.

Jak moc plánujete dopředu? Dá se vůbec v umělecké branži něco plánovat?

Jsem hodně intuitivní člověk, takže s plány to mám takové na hraně. Ale samozřejmě pokud jde třeba o výstavu, kde je jasné, že celý proces bude trvat třeba rok, tak tam si plán udělat musím. To samé pokud jde o zakázku, v tom jsem myslím docela spolehlivá. Jinak když něco vymýšlím, tak to někdy přijde a prostě vyrábím.

Co máte v hlavě teď?

Pracuji na snubních a zásnubních prstenech na zakázku, nových náušnicích. A co dalšího přijde, to netuším. Taky si chci užít teď přírody, léta. Načerpat energii na zimu.

Máte nějaký svůj designérský sen?

Dělat pořád, co mě baví. Střídat měřítka - od šperku po produkt, nebo i interiér. A aby byli spokojení i ti, co si ode mě něco pořídí.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama