reklama
 

Štěstí není jen náhoda. 4 způsoby, jak mu jít naproti

Ti, kterým se daří, se dělí na dva tábory: jedni jako by se narodili pod šťastnou hvězdou a osud je k nim pořád velkorysý. A pak jsou tu ti druzí, na které se usmál jednou a oni třeba vyhráli v loterii nebo náhodou vrazili do partnera svých snů.

Foto: iStock

Náhodu vědomě ovlivnit nedokážeme, ale podle psychologa Philippa Gabillieta do určité míry můžeme jít svému štěstí naproti. Souvisí totiž s naším rozhodnutím. Zároveň tato teorie souzní se starým, ale pravdivým pořekadlem, které tvrdí, že štěstí přeje připraveným.

Jako většina věcí, na kterých záleží, potřebuje i štěstí mít svůj plán. Co byste chtěli, aby se vám podařilo?

Stanovte si cíle

Nemusíte ale plánovat příliš detailně, stačí si ujasnit, kam chcete dojít. Potřebujete jasně vědět, co si přejete. Můžete se na to podívat ezoterickým úhlem pohledu a říct si, že vyšlete "objednávku svého přání do vesmíru". Slouží to k tomu, abyste si definovali, co vlastně chcete. Základní otázka, která vás k tomu navede, je: "Co potřebuji, abych byl/a spokojený/á?"

Buďte otevření

Akceptujte, že zajímavé věci se dějí všude okolo vás. Jiný názor či úhel pohledu může přinést něco nového, na co byste sami nepřišli. Buďte připraveni na to, že jediná jistota v životě je neustálá změna. Kdo se dokáže okolnostem přizpůsobit a zároveň zlepšit to, co mu nevyhovuje, je spokojený.

Berte prohru jako dárek

Zní to absurdně, že? Nikdo neprohrává rád, ale když se z neúspěchu dokážete poučit, vezmete si z něj lekci, kterou jste potřebovali zažít. Ti nejschopnější lidé nejsou ti, ke kterým byl osud laskavý, ale ovládají schopnost přeměnit negativní zážitek do něčeho, co jim přinese užitek. Jste opravdovým vítězem, když i přes příkoří, které jste zažili, nesklouznete k hněvu, pomstě nebo zahořklosti.

Obklopte se přejícími lidmi

Tenhle bod je v Česku obzvlášť složitý. Pořád slyšíme, proč nějaký nápad nejde, nemá cenu, stejně se nepodaří. Těm, kdo jsou úspěšní, závidíme, místo toho, abychom se jimi inspirovali. Taková atmosféra dokáže udolat i velmi motivovanou osobnost. Snažte se vyhledávat společnost, jejíž členové mají podobné hodnoty jako vy. Vzájemně se můžete podržet, inspirovat a hodně se od sebe naučit. Kdo si chronicky stěžuje a na všechny návrhy na zlepšení zásadně odpovídá "ano, ale…", z vás jen vysává energii.

reklama

Komerční tip

reklama