reklama

Ohrozí zvýšení DPH dětské tábory?

Nižší sazba DPH se zvyšuje. Jaký je vliv na ceny dětských táborů?

Foto: Isifa/Thinkstock

Daňová reforma zvyšuje od začátku letošního roku zvýhodněnou sazbu DPH z deseti na čtrnáct procent. Základní sazba dvacet procent zůstává neměnná. Počátkem roku 2013 se obě sazby sloučí do jediné ve výši sedmnácti a půl procenta.

Změna DPH se dotkne především cen potravin, léků, hromadné dopravy, tepla, novin a dalších položek. Dopad bude mít především pro rodiny s dětmi, které budou mít hlouběji do kapsy. Zvýší se i ceny v cestovním ruchu, a tak se prodraží i dětské rekreace jako jsou letní nebo zimní dětské tábory.

„Pochopitelně sledujeme vývoj ohledně této otázky od samého začátku s velkými obavami. Snažíme se dlouhodobě držet ceny našich letních i zimních táborů na nejnižší možné hranici, samozřejmě při zachování určité úrovně kvality všech našich akcí. Jako nezisková organizace nejsme plátci DPH a negenerujeme zisky, ze kterých bychom mohli rozdíly v sazbě DPH částečně pokrýt, jako to zkraje roku 2012 plánují někteří obchodníci. Musíme tedy chtě nechtě reflektovat zvýšení cen našich dodavatelů a ceny táborů tomu odpovídajícím způsobem upravit," říká předseda občanského sdružení Děti bez hranic Josef Valter. 

Ke zvýšení cen dojde především z důvodu zdražení cen ubytování, potravin, vstupů do ZOO či pomůcek pro děti.

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama