reklama

Nechápete důchodové reformy? Nejste sami!

V médiích se přetřásá penzijní reforma, ale víme vůbec o co jde?

Foto: Cenyenergie.cz

Bojíte se o své finance? Denně sedíte nad rodinným rozpočtem a lámete si hlavu s tím, zda ušetříte peníze na dovolenou? Nejste sami!

Informovanost obyvatel České republiky o probíhající penzijní reformě je velmi nízká. Vyplývá to z výzkumu agentury STEM/MARK. Finance jsou v poslední době nejčastěji skloňovaným jménem v médiích stejně jako důchodová reforma. Víme ale dost?

Věřit neznamená rozumět

Jen dvě procenta populace v současné době věří, že se díky reformě budou mít v důchodu lépe. Pouze 27 procent obyvatel ve věku 15 - 59 chtějí vstoupit do druhého pilíře reformovaného důchodového systému. Posledním výsledkem je celková informovanost o penzijní reformě. Dostatečné informace k reformě pociťuje pouze 45 procent obyvatel.

Pro 64 procent lidí jsou změny zcela nebo spíše nesrozumitelné. Pozitivněji jsou na tom mladší obyvatelé. Právě ti si uvědomují, že je třeba na svou penzi více spořit a také plně věří, že bez reformy hrozí důchodovému systému v České republice vážné potíže.

Obraťte se na odborníky

Většina obyvatel nemá znalosti o celém novém penzijním systému. Role kvalitních finančních poradců, kteří dokážou správně poradit je v současné situaci nezastupitelná. Tato informace vychází z výsledků výzkumu pro společnost Fincentrum a zcela s ní souhlasí generální ředitel Petr Stuchlík.

Většina obyvatel aktivně informace nehledá a nečte desítky článků, které média v tyto dny vypouští do světa. Dokazuje to rozdíl mezi druhým a třetím pilířem reformovaného důchodového systému, který stále nechápe 69 procent obyvatel.

Důvěra státu roste s věkem

Třetina procent dotázaných věří spíše státu. Soukromé penzijní společnosti dostali důvěru od 24 procent lidí, kteří se zúčastnili ankety. Zbylých 43 procent nemá na tuto otázku jednoznačný názor.

Mezi mladými ve věku 15 až 29 let věří státní penzi pouze 17 procent dotázaných a mezi respondenty ve věku 45 až 59 let je to 43 procent. Pokud jde o důvěru v soukromé penzijní společnosti, je to naopak, rapidně klesá s věkem a s dosaženým vzděláním roste. I tak soukromým penzijním společnostem věří pouze 34 procent vysokoškolsky vzdělaných respondentů.

Výzkum byl realizován pro společnost Fincentrum agenturou STEM/MARK v období od 22. do 26. února. Vše probíhalo formou rozhovorů s 555 obyvateli České republiky.

 

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama