reklama

Naučte se hospodařit s penězi. Utrácejte s rozumem

Nenechte, aby peníze ovládaly vaše myšlení - naopak - ovládejte vy je.

Foto: Thinkstock

Chtěli byste umět hospodařit se svými penězi a utrácet je, co možná nejméně? Pak neztrácejte čas hledáním nejlevnějších letenek a klidně si kupte ty nejdražší prášky na bolení hlavy, i když jsou v podstatě stejné jako ty levnější.

I takové, možná překvapivé, rady si přečtěte v knize Mind over Money britské psycholožky Claudie Hammondové. Ta si totiž vytyčila cíl, jak naučit lidi utrácet peníze, pokud ne méně, pak alespoň s rozumem.

Kromě zmiňované knihy, ve které se snaží rozebrat jakým způsobem peníze ovlivňují náš mozek a také jak tomu čelit, moderuje i oblíbený rozhlasový pořad o zdravé mysli - All The Mind.

"Znám spousty rad, jak zacházet s penězi a s rozpočtem. Jsou to ale pouze praktické tipy. Mě mnohem víc zajímá jakým způsobem nás peníze ovlivňují," píše a přináší studie a důkazy o tom, jak peníze dokáží ovlivnit chování lidí.

Jedním z příkladů je i zmiňovaná teorie o prášcích proti bolesti hlavy. Všeobecně se sice ví, že všechny mají stejné účinky, přesto existují lidé, kteří si raději připlatí. Mají totiž pocit, že dražší léky jim pomohou.

"Na jednu stranu někteří mohou tvrdit, že je to zbytečné utrácení. Na druhou stranu se zdá, že cena působí jako placebo efekt. Dražší léky dotyčným pomohou lépe a rychleji. Jestli vás skutečně bolí hlava, je vám ale jedno, co kolik stojí a jak vám to zabere," píše Hammondová.

Podobných příkladů nelogického chování popisuje v knize mnohem víc. Ve spolupráci s webem britského deníku The Telegraph rovněž sestavila pět jednoduchých typů, jak utrácet s rozumem. 

1) Za pochutiny plaťte hotově

"Vaše chuť na sladkosti stoupá v okamžiku, kdy za ně neplatíte hotově. Bezkontaktní platba nám tedy nejenom zvětšuje velikost, ale zároveň i snižuje stav účtu," tvrdí Hammondová. Takže pokud se chystáte s kamarádkou na kafe, raději si vezměte hotovost. Třeba tak odoláte pokušení.

2) Kapesné, co nejdříve

S budováním finančního povědomí nezapomeňte ani u svých potomků. Jak vyplývá z knihy Mind over Money nezáleží na velikosti kapesného, ale především na pravidelnosti. Čím dřív si děti zvyknou, že si na peníze musí počkat a nedostanou je hned, jak si řeknou, tím lépe.

3) Utrácejte za zážitky, ne za věci 

Na dovolené nešetřete. Každopádně ji ale zaplaťte dlouho dopředu. Dopřejete si tak jednak potěšení z těšení. A až na ni přijde, nebude ji mít spojenou s nepříjemnou povinností za ní zaplatit.

4) Nenechte se napálit regály a obchodníky

Obchodníci vědí, že málokdo si chce koupit ten nejdražší počítač. Proto ten druhý nejdražší prezentují jako středně drahý. Vy si pak ten nejlevnější prostě nekoupíte, a sáhnete po průměru. 

5) Nebuďte snoby

Nesnažte se za každou cenu mít to to nejlepší. Claudia Hammondová to ve své knize ukazuje na příkladu studie s vínem. Té se účastnilo zhruba šest tisíc lidí, kteří degustovali různé druhy vína. Průzkum ve finále ukázal, že 'drahý' vkus mají jen skuteční znalci. Většině ochutnávajících naopak stačil vzorek průměrně drahého vína.

reklama
Doporučené recepty
    reklama