reklama

Máte profil na Facebooku? Může vás připravit o práci!

Nejen že vás kvůli Facebooku mohou vykrást a přepadnout, ale ještě navíc se může postarat také o to, že ztratíte práci. Tu současnou, ale klidně i tu, o kterou jste se teprve chtěli ucházet.

Foto: Profimedia.cz

Moc Facebooku byste rozhodně neměli podceňovat. Nejen že vás kvůli němu mohou vykrást a přepadnout, ale profil na sociální síti se ještě navíc může postarat o to, že ztratíte práci. Tu současnou, ale klidně i tu, o kterou jste se teprve chtěli ucházet.

Jen si to představte. Váš kamarád slaví narozeniny a uspořádá pro své přátele prodloužený víkend ve Špindlerově Mlýně. Vy byste tak rádi jeli, jenomže už nemáte dovolenou. Nebo víte, že vám ji šéf za žádnou cenu nedá, protože teď dokončujete veledůležitý projekt. A tak si vymyslíte smrt v rodině, a v inkriminovaný pátek, kdy chcete odjet na hory, naplánujete imaginární tetičce, která se o vás od dětství starala, pohřeb, na kterém samozřejmě nemůžete chybět.

V práci dokonce předstíráte smutek a snažíte se, aby vaše oči stále vypadaly jako zalité slzami, jenomže pak si v pátek večer dáte na Facebook fotku z noční vycházky s rozesmátými kamarády. Nebo momentku, jak společně hrajete Activity, případně tančíte jako v Horečce sobotní noci, což se na pohřbu většinou nedělá.

Jistě, nemáte přece šéfa v přátelích, tak jak by se to mohl dozvědět. Můžete tam ale mít nějakého nepřejícího kolegu, který to šéfovi rád ukáže. Nebo jen nějakého šéfova známého, který o vaší historce s pohřbem nemá ani tušení, ale prostě to šéfovi ukáže jen tak pro pobavení. Zkrátka nikdy nevíte, kam až vaše fotka nebo status může doputovat.

Šéf asi nebude rád, až zjistí, že jste mu lhali, že? A co potom, když zjistí, že si na Facebook pravidelně píšete něco o tom, jak vás ta práce štve, jak protivný, zlý a hloupý (slušně řečeno) váš šéf je. Věřte, že po takovém zjištění nebude následovat jeho sebereflexe, ale spíš váš vyhazov.

Facebook a nové zaměstnání

Hledáte si práci a čeká vás série pohovorů? Pak se zamyslete nejen nad tím, co dáváte na Facebook, ale na internet obecně. Ať se vám to líbí nebo ne, většina personalistů dá vaše jméno nejprve do Googlu a pak teprve vás (možná) pozve na pohovor. 

Buďte opatrní, pokud jde o vaše komentáře na facebookové zdi. Veřejné statusy typu "mám příšerného šéfa" vám mohou přinést na pohovoru minusové body. Dejte si rovněž pozor na vulgární nebo jinak kontroverzní obsahy komentářů, které sdělujete v internetových diskuzích zpravodajských serverů. Každý má právo vyjádřit svůj názor, nicméně v anonymním prostředí internetu lidé rádi zapomínají na soudnost a zábrany.

"Nikdy nemáte mít jistotu, že váš potenciální zaměstnavatel není přihlášený k odběru stejného zpravodajství prostřednictvím Facebooku. Podle jména i fotografie vás snadno identifikuje a zjistí si o vás víc, než vám bude milé. Nebo chcete mít u zaměstnavatele vizitku prostoduchého bouřliváka, který nedokáže udržet svoje emoce na uzdě?" ptá se Lubomír Husar z pracovního portálu Cliqjobs.com a ředitel personální agentury Colorbee.

Čtěte také: 5 tipů, jak ze sebe na Facebooku nedělat hlupáka

Je zarážející, s jakou otevřeností lidé sdílí na sociálních sítích své soukromé fotografie. Snímky jsou přitom prvním materiálem, který bude vašeho potenciálního zaměstnavatele zajímat. Nedávejte na sociální sítě veřejně dostupné fotky, které vás zobrazují v kompromitujících situacích, například v notně podroušené náladě na večírku. Nepřidáte si ani sdílenými fotografiemi se sexuálním podtextem nebo jinak vulgárním obsahem. Nevhodné jsou rovněž fotky z návštěvy politicky orientovaných akcí.

Pokud věnujete hodně času úpravě vašeho životopisu, tak nezapomeňte, že musí být v souladu s informacemi, které jste o sobě prozradili na internetu. Ale také v souladu s informacemi, které na vás internet prozradí zaměstnavateli sám. Zde dva příklady z praxe. Uchazeč pracoval u posledního zaměstnavatele tři roky. To měl uvedeno v životopisu. Na LinkedIn však měl ještě jedno krátké angažmá u jiné společnosti. Výsledek? Rozpor mezi životopisem a veřejně přístupnou informací nebudí dobrý dojem a potenciálního zaměstnavatele nutí u pohovoru k nepříjemným otázkám.

"Další kandidát byl podle životopisu manažer. Podle tiskové zprávy, kterou poslal na online-média jeho tehdejší zaměstnavatel, to byl řadový člen obchodního týmu. Opět nesoulad mezi prezentovanými informacemi. Zaměstnavatel potom neví, čemu má věřit," upozorňuje Lubomír Husar z pracovního portálu Cliqjobs.com.

Kolik máte identit na internetu?

Určitě více než jednu. Započítejte sociální sítě, odborná i zájmová fóra, dokonce i inzertní servery. Všude, kde je to technicky možné, pracujte s nastavením vašeho soukromí. Dobře si rozmyslete, jaké údaje z vašeho života budou dostupné všem a jaké pouze vašim nejbližším přátelům. Na Facebooku si rovněž zkontrolujte, na jakých fotografiích jste otagovaní. Jinak hrozí, že vaše snímky budou kolovat na sociální síti, aniž byste nad nimi měli jakoukoli kontrolu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jdete na pohovor? Zapomeňte na tílko i minisukni

Nevíte, co chcete? Máme 5 tipů, jak to zjistit

Moc necvičte. Sport poškozuje zdraví

reklama
reklama
reklama