reklama

Máte problém se soustředit? Čím to je a co s tím?

Máte problém se soustředit? Chyba v podstatě není ve vás, ale ve vývoji dnešní doby. To ale neznamená, že s tím nemůžete bojovat.

Foto: Isifa/Thinkstock

Máte v poslední době problém se soustředit? Všechno vám trvá dvakrát tak dlouho, protože se během té činnosti necháte xkrát něčím rozptýlit? Chyba v podstatě není ve vás, ale ve vývoji dnešní doby. To ale neznamená, že s tím nemůžete bojovat.

Na jednu stranu nám moderní technologie usnadňují život a některou práci v podstatě dělají za nás. Nejen v zaměstnání, ale i v domácnosti. Proto by se mohlo zdát, že nás v podstatě nic nezdržuje v tom, abychom mohli podávat ty nejlepší výkony.

Jenže na druhou stranu se celý svět odehrává v podstatě v přímém přenosu. Zatímco ještě před pár lety jste museli čekat do večera, než jste se v televizních zprávách dověděli, jestli policie už chytila teroristy, dnes o pohybu teroristů díky on-line médiím a sociálním sítím víte téměř ještě dříve než policisté.

Technologie škodí nebo pomáhají?

Stejně jako jste dříve musela čekat na to, až se s kamarádkou uvidíte, aby vám povyprávěla, jak se měla na dovolené, nebo jestli se s přítelem rozešli, dnes to víte díky Facebooku prakticky okamžitě.

A tak v podstatě není divu, že když se potom potřebujete na něco soustředit, vaše pozornost pořád utíká k myšlenkám na to, o co všechno přicházíte, když právě teď nesledujete televizi, zpravodajské weby nebo sociální sítě. 

Je tedy jediným řešením všechna technologická zařízení vyhodit a naučit se žít asketickým životem? Samozřejmě že ne. Z vývoje se máme radovat, nikoli se mu bránit. Jen je třeba se s ním naučit správně žít.

Nebuďte multifunkční ženou

V první řadě si pojďme říct, že dnes tolik oblíbený termín multitasking (tedy zvládání několika věcí najednou) je hloupost. Ženy se často chlubí tím, že v pohodě zvládají tvořit pracovní prezentaci, u toho si přes Skype dopisovat s kamarádkou a ještě odpovídat na dotazy kolegů v kanceláři. 

Ano, zvládají to, jenže kdyby dělaly jen jednu z těchto činností, nebo je dělaly postupně, budou mnohem efektivnější a prezentaci stihnou odevzdat v termínu, nikoli až po něm.

Najednou jste hloupější

Váš mozek totiž ve skutečnosti žádný multitasking nezná. V jednu chvíli se opravdu dokáže soustředit jen na jednu jedinou věc. Čím déle a více se na ni soustředí, tím je samozřejmě výkonnější. Ale čím víc ho něco rozptyluje, tím víc je rozptýlený a tím hůře přichází na zásadní myšlenky.

Jinými slovy, pokud vás během té prezentace vyruší jen jediný kolega, celkem nic se nestane, pokud jich ale přijde pět za sebou, vašemu mozku se nebude chtít pořád skákat z jednoho podnětu na druhý, a tak vás radši ponoukne k tomu, abyste ještě zkontrolovala Facebook, než se zase pracně ponoříte do práce. Podle vědců v takových situacích klesá nejen vaše výkonnost, ale i IQ. Prostě jste v takových situacích hloupější.

Čtěte také: 7 signálů, že vás vaše práce zabíjí. Poznáváte?

Dalším důležitým důvodem, proč máme potíže se soustředit, je, že neumíme odpočívat. Máme pocit, že každou volnou chvíli bychom měli vyplnit něčím smysluplným. Když jedeme tramvají nebo vlakem, vyřizujeme maily nebo si alespoň čteme, protože nevydržíme jen tak sedět.

Jenže mozek občas potřebuje jen tak sedět a třeba sledovat z okna cestu, aniž by u toho musel vymýšlet, jak asertivně odpovědět na šéfův e-mail. Na první pohled se sice zdá, že nemáte prostoje a tak trávíte svůj čas efektivně, jenže ono se vám to nakonec vrátí a hlava si začne odpočívat, až to budete nejméně potřebovat.

Mimochodem, víte, proč vás nejlepší nápady napadnou ve sprše nebo třeba když vám kadeřnice fénuje vlasy a chvíli nemluví? Protože to jsou momenty, kdy prostě nemůžete dělat nic jiného, a tak nic nerozptyluje váš tok myšlenek.

Buďte sama se sebou

Mimochodem, ideální je na to manikúra, tedy v případě, že si najdete manikérku, která vydrží mlčet. Během procedury totiž nejen že nemůžete vstávat z místa, ale ještě navíc nemůžete nic dělat rukama, a tak nemáte šanci ani kontrolovat mobil. 

Najděte si tedy takové činnosti, u kterých na chvíli zapomenete na to, že existují moderní technologie a budete jen sama se sebou. Svět se bez vás totiž nezboří. Nejprve začněte třeba tou ranní tramvají či autobusem. Netrvá dlouho, a tak to půjde snadno.

Jako druhou fázi si o víkendu nařiďte půldenní procházku a mobil nechte doma. Pokud ho nutně potřebujete, abyste mohla fotit, jděte ale někam, kde není signál, a tak nebudete moci hned dávat fotky na internet a kontrolovat, kolik mají lajků.

Mobil je jako hrací automat

Kromě toho si ještě uvědomte, že všechny esemesky a e-maily fungují stejně jako výherní automaty. Výhra v nich je nepředvídatelná a může padnout v podstatě kdykoli, i když všichni víme, že jen jednou za čas. Stejně tak většina zpráv, které vám přistanou na mobil nebo do mailové schránky není příliš podstatná, ale jednou za čas přijde opravdu skvělá zpráva, kvůli které se "vyplatí" přijímač zkontrolovat asi tisíckrát za den.

Když na všechny tyhle podněty a pravidla budete myslet a naučíte se moderními technologiemi a vlastní pozorností zacházet, uvidíte, že najednou toho uděláte mnohem víc za podstatně kratší dobu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Umíte naslouchat? Pomůže to doma i v práci

Největší chyby, které ženy dělají na začátku kariéry

15 motivačních citátů od úspěšných lidí. Nakopnou i vás

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama