reklama

Nesnažte se být lepší, prostě jen buďte. Předsevzetí jsou na nic, varuje režisérka

Americká filmařka a herečka Lena Dunhamová na svém instagramovém účtu zveřejnila povzbuzující novoroční poselství. Kritizuje společenský tlak spojený se vstupem do nového roku, který předpokládá, že v dalším roce zrealizujeme vylepšenou verzi sebe sama.

Podle Leny Dunhamové bychom měli přestat používat sloveso "snažit se".
Podle Leny Dunhamové bychom měli přestat používat sloveso "snažit se". | Foto: Shutterstock

Šestatřicetiletá americká umělkyně je známá tím, že se ve své tvorbě i na sociálních sítích vyjadřuje ke stereotypům ve společnosti. Takový je i její nedávný příspěvek na Instagramu, v němž kritizuje novoroční tlak na snahu být zase o něco lepší. 

Dunhamová v příspěvku popisuje, jak se v lékárně potkala s ženou, která si prohlížela náhražky nikotinu. "Musíme se snažit, ne?" řekla jí žena a Dunhamová začala přemýšlet nad tlakem spojeným se vstupem do nového roku a zda je pro nás vůbec přínosný. 

"Zdá se, že tohle je duch těchto svátků. Nevstávat jen do nového roku, ale do nového já, transformovaného zevnitř ven," napsala tvůrkyně. "Měli bychom se snažit, ne? Mě už ale snažení unavuje." Dunhamová dále rozebírá, jak můžeme kvůli "snažení se" uvíznout mezi mnoha nerealistickými cíli. 

"Nevadí mi slovesa jako ´dělat´, ´být´ nebo jiná slova vyjadřující akci. Ale je mi nanic ze 'snažení se'. Tohle slovo evokuje běhání na křeččím kole jen proto,  abyste se ocitli na tom stejném místě, zaseknutí v bolesti nebo strachu," píše. 

Popisuje, že se už dál nechce "tlačit úzkou chodbou dobrých návyků a úspěšných předsevzetí". Namísto používání slovesa "snažit se" Dunhamová navrhuje "prostě jen být". "Pokud neuspějete, můžete prostě jen znovu být. Nevzdáte se. Odevzdáte se tomu, kým jste a svým skutečným talentům a přednostem," uzavírá. 

Lena Dunhamová se proslavila jako scenáristka a režisérka amerického seriálu Girls, ve kterém ztvárnila jednu z hlavních rolí. Veřejně promluvila také o své závislosti na prášcích proti bolesti. Ty jí způsobovala endometrióza, kvůli níž si následně nechala odstranit dělohu. Právě o této zkušenosti vypráví její nový film Sharp Stick, o němž jsme psali v minulém roce. 

Video: Bahbouh: Nejšťastnější jsme jako děti, nejméně ve 40. Češi jsou ke štěstí kritičtější (23.11.2022)

Kdy jsme nejšťastnější? Obecně jako děti v předškolním věku, první propad přichází kolem puberty a nejméně šťastní jsme zhruba v pětačtyřiceti. | Video: Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama