reklama

Kvůli endometrióze si nechala odstranit dělohu. Teď o své zkušenosti natočila film

Trapný, trochu divný a upřímně sexuální. Přesně takový je nový film Leny Dunhamové Sharp Stick. Autorka komediálně dramatického seriálu Girls ve svém novém snímku vychází z vlastní zkušenosti, kdy si v roce 2017 kvůli zdravotním problémům nechala odstranit dělohu.

Lena Dunhamová si kvůli bolestem nechala před pěti lety odstranit dělohu.
Lena Dunhamová si kvůli bolestem nechala před pěti lety odstranit dělohu. | Foto: Shutterstock

Jako "sexuální bajku" popsala americká scénáristka a režisérka Lena Dunhamová svůj nový film Sharp Stick. Vypráví příběh šestadvacetileté panny jménem Sarah Jo, která žije se svou matkou a sestrou v Hollywoodu. Poté, co mladá žena v dospívání podstoupí hysterektomii (chirurgické odstranění dělohy, pozn. red.), zkoumá svou sexualitu prostřednictvím porna a románku se starším ženatým mužem. 

"Chtěla jsem vytvořit postavu, jejíž sexuální cesta je naprosto jedinečná, neposkvrněná hanbou, sebenenávistí a projekcemi ostatních. Postavu, která používá sex ne k tomu, aby zničila své tělo, ale aby ho vyléčila z traumatu způsobeného lékařským zákrokem a nároky okolí," uvedla pro časopis Glamour Dunhamová, kterou proslavil oceňovaný seriál Girls o bujarém mládí čtveřice dívek v New Yorku. Série byla civilní odpovědí na pozlátkový svět série Sex ve městě. 

V hlavní roli se objeví Kristine Frosethová, jejího ženatého milence ztvární Jon Bernthal a Lena Dunhamová si zahraje jeho těhotnou manželku. Americkou scénáristku a spisovatelku známou bojem za ženská práva a drsným humorem  inspirovala vlastní zkušenost s hysterektomií, jíž podstoupila v roce 2017. 

Operaci podstoupila kvůli endometrióze, která jí způsobovala nesnesitelné bolesti. Před čtyřmi lety se o své vzpomínky podělila se čtenářkami časopisu Vogue. "Nikdy jsem nepochybovala o tom, že chci být matkou. Už jako dítě jsem si pod triko cpala polštář a hrála jsem si na těhotenství. Ale s takovou bolestí bych nemohla být ničí matka. I kdybych otěhotněla, nemohla bych dítěti nic nabídnout," napsala. 

Endometrióza, která postihuje asi 176 milionů žen po celém světě, je nejčastější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku. Buňky endometria (sliznice dutiny děložní) se u nemocných žen nacházejí mimo dutinu děložní, například ve vejcovodech, na vaječnících či jinde. V době menstruace dochází v ložiscích endometriózy ke krvácení a rozvoji chronického zánětu, což se projevuje často nesnesitelnou bolestí. 

Film má premiéru v amerických kinech 5. srpna, na digitálních platformách se objeví 16. srpna. Tvůrci filmu zatím nezveřejnili, na kterých. 

Mohlo by vás zajímat: Endometrióza? Pokud se při menstruaci bez léku nehnu, není to v pořádku, říká Lebeda

„Vyrazila jsem do boje s endometriózou. Je to nemoc–chameleon, velmi špatně se diagnostikuje," říká zakladatelka Endotalks Misha Lebeda. | Video: Daniela Písařovicová
Denně běží maraton a má jich už 94: Chci jich 500. Dělám to pro nemocné děti, říká | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama