reklama

Žijte lehce a s přehledem. Sedm tipů, jak eliminovat stres

Žijeme v hektické době a běžně nám práce zasahuje do osobního života a naopak. Vyhněte se vyhoření. Jak?

Foto: Thinkstock

Zvýšený a neustálý tlak na výkon bez možnosti uvolnění, relaxace nebo získání podpory má vliv na vznik mnoha problémů, a to jako fyzických, tak psychických. Práce zasahuje do soukromého života a omezuje prostor, který je určen na načerpání sil a nasycený základních potřeb, jak fyziologických, tak vyšších sociálních. Jak takový stres eliminovat?

Nedostatečně ošetřená rovnováha mezí prací a životem patří mezi nejčastější problémy, se kterými se setkává psycholožka a ředitelka ACE Consulting Naďa Štullerová.

"Často se tak děje kvůli flexibilní pracovní době, která je nedostatečně zarámovaná a lidé, i když opustí pracovní prostor, se dále potýkají s prací i ve svém soukromém životě. Práce má pak vliv na vztahy v rodině," vysvětluje.

Při režimu, který je takhle nastaven dlouhodobě a je dlouhodobě stresující, se objevují konflikty v rodině, omezuje se kontakt s nejbližším sociálním prostředím, základní potřeby začínají být dlouhodobě neuspokojeny, což ústí do různých fyzických i psychických onemocnění.

Lidé podle Štullerové sklouzávají k závislostem, jako je kouření, závislost na kávě nebo alkoholizmus. Objevují se různé fyzické onemocnění a psychické omezení vyplývající z konstantního stresu a nabuzení organizmu, kde mezi nejčastější můžeme zařadit hypertenzi, poruchy spánku, poruchy pozornosti, emoční nestabilitu, zvýšenou úzkostnost, depresivitu a podobně.

"Dlouhodobý stres spojený s nesprávnou životosprávou a nenaplněním základních potřeb, pak může vyústit do syndromu vyhoření, kde jsou lidé emočně i kognitivně vyčerpáni, jsou unavení, emočně oploštění, zažívají různé emoční poruchy, poruchy spánku, paměti, obecnou nespokojenost a neschopnost uvolnit se," dodává psycholožka.

Do stádia vyhoření se ale dostat nechceme. Proto jsme si pro vás připravili sedm tipů, co můžete pro sebe udělat, abyste stres eliminovali.

1) Setřídit si práci

Dobře systematizovat a organizovat si práci je základním předpokladem úspěchu. Někdy se nám může zdát, že někteří lidé mají více času než ostatní. Kromě práce zvládají ještě svoji rodinu a koníčky. Může tomu tak být i u vás. 

Vytyčte si každý den cíle, které zkrátka musíte splnit. Dobré je si u nich stanovit také čas. Díky tomu budete vědět, že v devět hodin uděláte to a to.  Cíle jsou od toho, aby se plnily a pokud se tak stane, budeme mít jen krásný pocit, že se tak stalo.

2) Určit si priority

Tento bod úzce navazuje na bod předchozí. Určete si jen dva tři nejdůležitější úkoly, které chcete v daný den zvládnout. Je zbytečné si jich dávat více, protože pak se jen vše navaluje jako velká sněhová koule. Nezahrabávejte se v malicherných záležitostech a věnujte se důležitým věcem.

3) Brát si práci domů výjimečně

Občas se stane, že  si práci domů prostě vzít musíte. Snažte se ale tento fakt omezit na minimum. Stanovte si pro začátek třeba limit jednou týdně. Pokud se naučíte práci a soukromí oddělovat, už po pár týdnech ucítíte pocit uvolnění.

4) Silné rodinné zázemí

Máte rodinu, přátelé a podporu? Nezanedbávejte ji a věnujte se své rodině. Mít silné rodinné zázemí je velký benefit, který nemusí trvat věčně, pokud ho budete opomíjet. Konec konců, často díky právě tomu zázemí dosahujete svých cílů.

5) Mít dost koníčků

Záliby, díky kterým se cítíte skvěle a dostává se vám i naplnění a pocitu úspěchu. Nevyhýbejte se tomu. Určete si pár hodin v týdnu, kdy se budete věnovat sama sobě. Ať už si půjdete zacvičit nebo do kroužku vaření nebo pěstování vzácných rostlin, tělo se psychicky i fyzicky regeneruje a ono vám to bohatě vrátí.

6) Pravidelný pohyb, bohatá strava

Stejně jako záliby povzbudí především vaši psychickou stránku, neopomeňte ani tu fyzickou. Vezměte to do práce pěšky nebo na kole. Projděte se se svojí rodinou nebo pozdravte každé ráno slunce prostřednictvím jógy. Nemusí se jednat o sebezničující trénink, ale stačí pravidelně dopřát tělu pohyb. Zvlášť, pokud valnou část svého času trávíte třeba v kanceláři u počítače.

Stejně je tomu i v případě stravy. Doporučujeme jíst pravidelně a vyváženě. Doplňujte vitamíny a nepřežívejte jen na rychlých bagetách a kávě za pochodu.

7) Meditace

Techniky zvané meditace a mindfulness ukotví člověka v momentu tady a teď. "Podporují a prohlubují každodenní všímavost k sobě i ke světu, nabízejí flexibilnější postoj k životu. Díky většímu kontaktu se samým sebou napomáhají zvládání stresu a náročných životních situací," radí psycholožka Štullerová.

Nemusí to být nic náročného a začít můžete v každém věku. Meditovat můžete kdekoliv, ale začínejte nejlépe v klidném a tichém prostředí. Pro začátek se doporučuje zkoušet meditovat jen pár minut denně. Postupně interval prodlužujete.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama