reklama

Kamala Harrisová je třetí nejmocnější ženou světa, přeskočila i Melindu Gatesovou

Nově zvolená viceprezidentka USA Kamala Harrisová, která bude stát od ledna v úřadu po boku Joea Bidena, byla časopisem Forbes zvolena třetí nejmocnější ženou světa. Přeskočila ji jenom německá kancléřka Angela Merkelová a Christine Lagardeová, předsedkyně Evropské centrální banky.

Kamala Harrisová
Kamala Harrisová | Foto: Reuters

Kalifornská demokratická senátorka si za své letošní zvolení do úřadu americké viceprezidentky po boku Joea Bidena vysloužila třetí místo v každoročním žebříčku nejmocnějších žen světa magazínu Forbes. Na prvním místě je stále německá kancléřka Angela Merkelová, následovaná francouzskou političkou Christine Lagardeovou, která je předsedkyní Evropské centrální banky. 

Magazín Forbes zdůrazňuje, že Kamala Harrisová bude vůbec první ženskou a nebělošskou viceprezidentkou v historii USA. Po svém projevu po vítězství ve volbách uvedla, že může být první ženou v roli viceprezidentky, ale rozhodně nebude tou poslední. 

Zarputilá, ale sebevědomě slušná

Časopis Forbes si všímá její odvahy, zarputilosti a přitom sebevědomé slušnosti, se kterými vykonává své funkce. Legendární se stala její předvolební debata s Mikem Pencem, který ji neustále přerušoval a skákal jí do řeči. Usadila jej klidným "Pane viceprezidente, teď mluvím já", jak připomněl britský deník The Guardian

Kamala Harrisová se s Joem Bidenem utkala jako soupeřka v demokratických primárkách. Z boje o nominaci na kandidaturu za Demokratickou stranu odstoupila loni v prosinci. Byla jedinou ženskou zástupkyní menšin, Biden si ji následně vybral jako svoji kandidátku na post viceprezidentky.

Slavné ženy reagují na výzvy současnosti

Šestapadesátiletá právnička, která přepisuje historii, působila jako senátorka za stát Kalifornie a sama usilovala o kandidaturu na prezidentku za Demokratickou stranu. Dcera Indky a Jamajčana se stane nejvýše postavenou političkou ve Spojených státech.

Své prvenství v žebříčku Forbesu již desátý rok obhájila německá kancléřka Angela Merkelová. V první desítce je také Melinda Gatesová či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Časopis Forbes se také zaměřil na role mocných žen v boji s pandemií koronaviru a připomněl, že ačkoliv je každá z nich jiného věku, národnosti a pracovního zaměření, mají společné to, jak reagují na výzvy letošního roku.

V první padesátce tak nechybí ani premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová nebo britská královna Alžběta II. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama