Jste OSVČ a chystáte se na mateřskou? Co se vyplatí?
Podnikáte na živnostenský list a chystáte se na mateřskou? Co se vyplatí?
Podnikáte na živnostenský list a chcete miminko? Poradíme vám, co se vyplatí, když jste OSVČ, abyste získala co největší podporu.
Ženy OSVČ, které chtějí založit rodinu, často řeší spoustu otázek týkajících se státní finanční podpory. Budou muset přerušit podnikání? Uživí je státní podpora? Ideální variantu, jak budoucí mateřství finančně zabezpečit, se rozhodně vyplatí plánovat ještě před otěhotněním.
Myslete dopředu
Aby OSVČ na mateřskou dosáhla, musí si platit vedle záloh na sociální pojištění také dobrovolné nemocenské pojištění, a to po dobu minimálně 270 dní během dvou let a 180 dní v posledním roce před datem nástupu na mateřskou. Zní to složitě? Není...
"V praxi to znamená, že na začátku zjištěného těhotenství už je pozdě. Je proto vhodné, aby podnikatelky začaly platit zálohy na nemocenské pojištění hned, jak se rozhodnou otěhotnět," upozornila Blanka Štarmanová, daňová poradkyně portálu www.eDane.cz
Doporučujeme: Mateřská a rodičovská dovolená v roce 2015: Co se mění?
"Jedním z mála případů, kdy se platba záloh na nemocenské pojištění OSVČ skutečně vyplatí, je právě plánovaná mateřská. Za minimální měsíční zálohy 115 korun po dobu například jednoho roku před porodem získá žena na mateřské v úhrnu 22 736 korun." To už je hodně slušná částka, co myslíte?
Nesmíte fakturovat
Rozloženo na šest měsíců se sice OSVČ zdaleka nedostane na obvyklý měsíční příjem, přesto dostane od státu víc, než zaplatila. Jak už to ale bývá, i tady je malý háček. "Ode dne nástupu na mateřskou dovolenou už nesmí OSVČ fakturovat ani osobně vykonávat podnikatelskou činnost, jinak o mateřskou přijde," varovala Blanka Štarmanová.
Podle Státní správy sociálního zabezpečení nicméně OSVČ samostatnou výdělečnou činnost přerušovat nebo ukončovat nemusí, pokud je vykonávána prostřednictvím zaměstnanců nebo spolupracujících osob této OSVČ. To platí jak pro prodavačky dočasně řídící prodejnu, tak pro rodinné podniky, kdy chod převezme například manžel.
Takže podle zákona, máte-li kadeřnický salón, necháte prostě stříhat partnera. Nebojte, tak složité to není. Nejde o vykonávání práce, ale o fakturování, které by mělo být prováděno jeho jménem.
Je třeba pozastavit živnostenský list?
Přerušovat živnostenský list se vyplatí pouze tehdy, pokud žena plánuje zůstat s dítětem na delší dobu doma, anebo podnikat pouze ve velmi omezené míře. Pokud však chce hned při skončení mateřské na podnikání opět navázat, je to podle odborníků zbytečné. Každý úplný měsíc, kdy žena pobírá schválenou podporu v mateřství (a posléze rodičovské příspěvky), za ni stejně platí sociální i zdravotní pojištění stát.
"Pokud před nástupem na mateřskou svůj živnostenský list přeruší, nemusí řešit žádné měsíční zálohy. Pokud jej nechá aktivní, je sice třeba dál odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění, zálohy se však zúčtují se skutečnými výdělky za celý rok v podaných přehledech. Takže o žádné peníze nepřijde. Výše záloh se může ještě snížit u osoby OSVČ s vedlejší činností, na kterou se nevztahuje povinnost platit minimální zálohy," porovnala Blanka Štarmanová.
Vždy si dojděte na příslušný úřad
I když se vám nejspíš nebude chtít pobíhat po úřadech, rozhodně vyrazte. Přišly byste tak zbytečně o hodně peněz. Přechod z hlavní činnosti na mateřskou a rodičovskou je třeba oznámit správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.
"S aktivním živnostenským listem se navíc bude lépe navazovat na podnikání, které už není po skončení mateřské a během následné rodičovské omezeno. Naopak, jelikož je za hlavní pracovní činnost bráno pobírání rodičovského příspěvku a podnikání je činností vedlejší, nevztahuje se po dobu pobírání rodičovského příspěvku na ženu povinnost platit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Zálohy se vypočtou podle skutečně dosažených příjmů a mohou být i nižší než minimální pro OSVČ s hlavní činností," dodala Blanka Štarmanová.
Fígl na nevýhodnou čtyřletou rodičovskou dovolenou
Podnikající žena, která nemá nárok na mateřskou, ať už z důvodu vlastního rozhodnutí, anebo jednoduše opomněla placení nemocenského pojištění, má dvě možnosti. První variantou je, že rovnou začne pobírat rodičovský příspěvek, který činí maximálně 220 tisíc korun. "Žena bez nároku na mateřskou ale bohužel ztrácí i nárok na výběr délky rodičovské. Automaticky spadne do té čtyřleté s nejnižšími měsíčními dávkami," upozornila Blanka Štarmanová.
Náš tip: Na mateřské dovolené můžete slušně vydělat: Jak na to?
A dále navrhuje variantu číslo dvě, která není všeobecně tak známá, mnohým ženám OSVČ ale může pomoci. "Pokud si žena začne platit nemocenské pojištění během těhotenství, už po třech zaplacených zálohách jí vznikne nárok na výplatu klasické nemocenské. Tu lze využít na dobu šest týdnů před až šest týdnů po termínu porodu. Pak už následuje rodičovská. Nezíská tím mnoho peněz, ale především možnost volby - na jak dlouho a v jaké výši bude rodičovskou pobírat," vysvětlila Blanka Štarmanová.
Spolupracující osoba na rodičovské
Pokud se žena rozhodne své podnikání na rodičovské "dovolené" skutečně omezit, vyplatí se přihlásit ji jako spolupracující osobu výdělečného partnera. "V daňovém přiznání pak žena uvede část přerozdělených příjmů a výdajů od partnera a své vlastní, pokud nějaké má. Umožní tak partnerovi zbavit se hrozby placení solidární daně, nebo i sníží odvod na sociální pojištění. Pokud navíc tento rozdělený základ daně činí více než 50 procent jejího základu daně, může žena jako spolupracující osoba využít slevu na dítě v základní výši 13 404 korun, i když partner uplatňuje výdajový paušál, a slevu na dítě si uplatnit," poradila Blanka Štarmanová.
A nezapomeňte, status spolupracující osoby je třeba oznámit finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení při zahájení spolupráce.
Fakta o mateřské a rodičovské dovolené
Přinášíme pár údajů, které byste měla znát, než se rozhodnete počít dítě.
MATEŘSKÁ
- Komu náleží: Plátci nemocenského pojištění v dostatečném předstihu před otěhotněním.
- Začátek čerpání: Od 6. až 8. týdne před termínem porodu.
- Doba čerpání: 28 týdnů
- Kde žádat: Na příslušné místní správě sociálního zabezpečení prostřednictvím formuláře "Žádost o peněžitou pomoc v mateřství" (vyplní gynekolog).
- Není možné mít příjmy z podnikání.
RODIČOVSKÁ
- Komu náleží: Každému rodiči s dítětem v péči.
- Začátek čerpání: Navazuje na mateřskou, anebo hned po porodu dítěte.
- Doba čerpání: Od 19 měsíců po 4 roky věku dítěte.
- Kde žádat: Na Odboru státní sociální podpory příslušného pracoviště Úřadu práce ČR.
- Maximální výše: 220 tisíc Kč
- Podnikání je bráno jako vedlejší pracovní činnost.
Máte zkušenosti s pobíráním mateřské jako OSVČ? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
10 důvodů, proč na podzim nosit pončo
Test pro vlastence: Zlomové okamžiky českých dějin
První sexuální zkušenost ovlivní vztahy na celý život