reklama

Jak to myslíte s tou dovolenou aneb Začátek konce nicnedělání

To, že mateřská dovolená je ve skutečnosti pořádný "záhul", ví asi každá normální máma. Od té klasické dovolené je tahle na hony vzdálená a o odpočinku s nohama na stole nemůže být ani řeč. Snad jedině o hlavě na stole ve chvíli, kdy na vteřinku zdřímnete mezi nabíráním jednotlivých lžiček krupicové kaše pro vašeho broučka.

Foto: iStock

V každém případě se ale dá říct, že mateřská dovolená je období zlomové a krásné. Svět je sice vzhůru nohama a kromě pyžama a pokecaných triček nic moc jiného nenosíte, přesto si často připadáte zcela výjimečně. Především v okamžiku, kde se na vás vaše děťátko bezelstně usměje a radostně zatřepe drobnými ručkami.

Dnes je už trochu jiná doba, než když jsme byli malí my. A o hodně jiná doba, než když byly dětmi naše mámy. A tak bych mohla pokračovat… Tak to ale má být, vždyť přirozený vývoj je přirozený vývoj a to, co se zdálo ještě před pár lety nemyslitelné, je dnes - třeba - běžná věc.

Každá mince má dvě strany a bez špatného nemůže existovat dobré. Mateřství je zcela bez diskuse skvělá záležitost a v jistém smyslu (a věku) jasná seberealizace většiny žen. Ale všeho do času. 

Ty tam jsou doby, kdy se tradovalo, že žena patří k plotně, smetáku a dětem. Může, samozřejmě, pokud je jejím smyslem života péče o domácnost a teplo rodinného krbu. To vše je v pořádku. Podobně jako touha nebýt "jen" mámou a hospodyní.

Pro spoustu žen znamená dnes mateřská dovolená období, kdy se odstřihnou od "běžného" života a plně se věnují výchově potomstva. Je to tak naprosto v pořádku, vlastně ideální stav. Mámina náruč je k dispozici 24 hodin denně a dítě cítí její lásku a blízkost. A to je pro jeho zdravý vývoj zásadní.

Po nějakou dobu to takhle funguje zcela přirozeně, ale někdy se ženě-matce  začne postupem času stýskat ještě i po jiné seberealizaci. 

Existuje mnoho příležitostí, jak jí dosáhnout, a mateřská dovolená vůbec nemusí být překážkou. Naopak. Mateřská je skvělá šance začít nově, jinak, obráceně… S jiným pohledem na život, s jinými hodnotami i možnostmi. Možná s vyšším sebevědomím, protože být mámou není jen tak nějaká obyčejná věc.

  Máma a dítě, žena.cz Samozřejmě že žena, která se rozhodne být na plný úvazek matkou, může být šťastná a zaslouží si náš respekt. Mateřství je to nejkreativnější zaměstnání plné výzev, kterému se můžeme věnovat. Cílem je přetvořit svět tak, aby naše možnosti nebyly tak omezené. Naomi Wolf, americká spisovatelka a intelektuálka

Vymyslet nový projekt v období, kdy pečujete o malé děti, nechat se jimi ve svých myšlenkách inspirovat a v praxi podpořit je úžasný počin i výzva.

Je mnoho takových žen, které díky svým dětem, na mateřské dovolené, počaly realizovat svůj nápad; ten často přerostl ve skvělý projekt a novou životní náplň.

Takové ženy je třeba podporovat a zviditelnit. Proto vznikl i náš projekt Cena Sophia, který má za cíl ocenit právě zmiňované ženy. Jít může o leccos a zdaleka nejenom v podnikatelské sféře. Nezáleží ani na tom, jak dlouho (nebo krátce) je činnost aktuální; hodnotí se myšlenka, záměr, zkrátka počin jako takový.

Znáte takovou ženu? Pak ji nasměrujte k nám :)

 

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama