reklama

Jak si přivydělat na mateřské? Začněte podnikat z domu

Stále více maminek hledá během mateřské, respektive rodičovské dovolené příležitost k přivýdělku. Mnohé se během tohoto období odhodlají k vlastnímu podnikání nebo dalšímu vzdělávání. Pojďme se společně podívat na výhody i rizika s tím spojená.

Foto: Profimedia.cz

MATEŘSKÉ vs. RODIČOVSKÁ

Začneme tím, že důsledně rozlišíme mateřskou dovolenou a peněžitou pomoc v mateřství na jedné straně a na straně druhé rodičovskou dovolenou, která na mateřskou navazuje a při níž rodič pobírá rodičovský příspěvek.

Mateřská dovolená: Těsně před narozením dítěte a po něm může žena pobírat peněžitou pomoc v mateřství. Vypočítává se z příjmů a činí 70 % ze mzdy. Peněžitá pomoc v mateřství se začíná pobírat v rozmezí osmi až šesti týdnů před termínem porodu. Celkem je možné ji vyplácet 28 týdnů.

Rodičovská dovolená: Na mateřskou dovolenou navazuje rodičovská při které maminka pobírá tzv. rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek je paušální: 220 000 Kč, měsíčně však stát vyplatí maximálně 11 500 korun a abyste dočerpali plnou sumu, musíte rodičovskou pobírat minimálně 19 měsíců.

Stále více maminek hledá během mateřské, respektive rodičovské dovolené příležitost k přivýdělku. Mnohé se během tohoto období odhodlají k vlastnímu podnikání nebo dalšímu vzdělávání. Pojďme se společně podívat na výhody i rizika s tím spojená.

Internetová fóra jsou plná diskutujících maminek, které se radí s ostatními, kde a jak si lze na rodičovské dovolené přivydělat, a také - jaké z této činnosti plynou výhody a povinnosti. Stále častěji se objevují i otázky na možnosti vlastního podnikání.

Na co se maminky nejčastěji ptají?

  • můžu si na mateřské/rodičovské přivydělávat neomezeně?
  • kdy s přivyděláváním můžu začít?
  • musím si ze zákona zajistit hlídání či mateřskou školku (i když pracuji z domova)?
  • můžu pracovat u svého zaměstnavatele?
  • jako činnost ne/můžu vykonávat?
  • jak začít podnikat z domova?

Na mateřské můžete pracovat a přivydělávat si neomezeně!

Jediné "omezení" je pouze v případě, že se domluvíte se svým zaměstnavatelem. U stejného zaměstnavatele sice můžete pracovat, avšak sjednaný druh práce musí být jiný než před nástupem na mateřskou dovolenou. To ale jistě váš zaměstnavatel ví a vše je schopen smluvně ošetřit.

Naučte se vést účetnictví a fakturace: Účetní program zdarma najdete ZDE >>

Co je ale důležité: Výše výdělku není nijak omezena a peněžitá pomoc v mateřství se nekrátí, jinými slovy - přivydělat si na rodičovské dovolené můžete desetitisíce, o rodičovský příspěvek v žádném případě nepřijdete!

Začít můžete hned po šestinedělí

Chcete-li vstoupit zároveň s mateřskou dovolenou do zaměstnaneckého poměru, můžete tak učinit po skončení 6. týdne po porodu.

Babička, tchyně nebo jesle?

Ať už si na rodičovské dovolené hodláte přivydělávat jako zaměstnanec, nebo jako podnikatel - musíte splnit jedinou podmínku: zajistit patřičný dohled nad svým dítětem jinou zletilou osobou. Postará-li se po dobu vašeho vykonávání práce o dítě babička, placená chůva nebo třeba starší sestra, můžete pracovat na plný úvazek a přitom pobírat rodičovský příspěvek.

POZOR - s mateřskou školkou, respektive jeslemi je to problematičtější. Například dítě mladší 2 let můžete umístit do jeslí, ovšem maximálně na 46 hodin měsíčně. V opačném případě vám nárok na váš rodičovský příspěvek automaticky zaniká!

Co dělat? Zkuste vést z domu účetnictví

Vše výše uvedené může znít vcelku sympaticky. Zásadní otázka ovšem zní, jakou práci a kde na rodičovské dovolené sehnat. Nabídka pracovních příležitostí je rekativně omezena, a když už se nějaká objeví, jedná se mnohdy o práci, kterou jen těžko skloubíte s péčí o čerstvě narozeného potomka. Jednou z možností je zkusit si přivydělávat vedením účetnictví.

Neděste se, není to tak komplikované. Naopak. Důkazem toho je, že tuto možnost využívá stále více maminek. Vedení účetnictví je totiž přesně ten druh práce, který nevyžaduje osobní docházení do místa zaměstnání. Maminka pracuje v klidu svého domova a účetnictví může zpracovávat i pro několik firem či jednotlivců zároveň. Že v tomto oboru nemáte kvalifikaci, a přesto by se vám taková práce zamlouvala? Nic není ztraceno. Na internetu dohledáte řadu českých programů, které vás - v některých případech dokonce zdarma - do účetnictví zaškolí.

Naučit se zpracovávat účetnictví navíc využijete nejen pro svůj přivýdělek, ale také kdykoliv v budoucnu při jakémkoliv podnikání - ušetříte za účetní a budete mít v papírech pořádek.

Začátky vašeho podnikání vám usnadní například:

Intuitivní český účetní program, který je zdarma ke stažení ZDE >>

Výše doporučený účetní program se snadno ovládá a je přehledný - proto se obzvlášť hodí pro začátečníky.

Naučíte se v něm jednoduše vést daňovou evidenci i podvojné účetnictví, fakturovat, spravovat firemní kontakty, zpracovávat mzdy a mnoho dalšího. Výhodou je, že k němu výrobce zpracoval podrobné nápovědy, desítky vzorových příkladů i polopatické videonávody. Pokud to chcete vzít vážně hned od začátku, stačí navštívit jedno ze začátečnických školení.

A když vás účetnictví na rodičovské dovolené chytne a získáte potřebnou praxi, můžete si časem pořídit živnostenský list a otevřít vlastní účetní kancelář.

Těšte se na další díl o podnikání z domu

Tím ale nekončíme - příště vám představíme jednu z čtenářek, která začala s účetnictvím při rodičovské, a řekneme vám,
jakých chyb se v začátcích vyvarovat, na co nezapomenout, a jak udělat první krok.

zdroj: money.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Naučte se konečně mluvit: 5 základních pravidel

Práce z domova: Jak pomůže vám a jak zaměstnavateli?

10 kroků k úspěchu: Co musíte udělat a čeho se vzdát

reklama
Doporučené recepty
    reklama