reklama

Hledáte práci? Naučte se napsat motivační dopis

Motivační dopis může být pro některé zaměstnavatele stejně důležitý jako životopis. Umíte ho napsat?

Foto: Isifa/Thinkstock

Jak napsat životopis už víte. Co vás čeká na pohovoru se dá také celkem snadno odhadnout. Ale kamenem úrazu při hledání práce může být motivační dopis. Zdá se to jako banalita, ale pro některé firmy a zaměstnavatele může být jeho obsah stejně důležitý jako zkušenosti a schopnosti, které máte uvedeny v životopise.

Rozhodně tedy tuto část žádosti o zaměstnání nepodceňujte. Pokud firma motivační dopis vyžaduje, rozhodně ho napište. Jsou i tací, kteří si myslí, že když motivační dopis nepošlou vůbec, nic tím nezkazí, ale v podstatě se tím automaticky vyřazují z možnosti být pozván na osobní pohovor.

"Motivační dopis funguje spolu se životopisem, je proto vhodné, aby se informace v těchto dvou dokumentech doplňovaly, ale nekopírovaly," radí personální konzultantka Markéta Borecká, která spolupracuje s Národním centrem Europass, na jehož webových stránkách si můžete motivační dopis i životopis celkem pohodlně vyplnit.

Tři odstavce stačí

Je dobré motivační dopis vždy přizpůsobit aktuálně nabízené pozici, o kterou máte zájem. Neznamená to, že musíte pokaždé vyplnit prázdný formulář nebo napsat celý životopis znovu, ale je potřeba určité pasáže motivačního dopisu přizpůsobit pozici, například vhodným výběrem minulých pracovních zkušeností nebo zmíněním dovedností a schopností důležitých pro danou pozici.

Co se týče délky, motivační dopis by neměl přesáhnout jednu stranu formátu A4, lepší je z pohledu personalistů stručný a výstižný dopis, který zaujme: kromě úvodního odstavce a rozloučení stačí dva až tři odstavce.

Vyhněte se prázdným frázím

Do motivačního dopisu nejprve uvedete jméno, kontaktní údaje, adresáta a datum. Do předmětu napište, na jaký inzerát odpovídáte, včetně názvu pozice a kódu, pokud je uveden (např. Věc: odpověď na inzerát na pozici Asistent/ka mezinárodního projektu – inzerát č. …). Oslovení v motivačním dopise by mělo být cílené. Znáte-li jméno personalisty, oslovte ho přímo jménem (například Vážený pane Nováku).

V dopise se vyvarujte klišé a prázdných nicneříkajících frází nebo samozřejmostí. Třeba věta typu "domnívám se, že jsem vhodný kandidát na nabízenou pozici" nic nesděluje, ale pokud ji doplníte konkrétní informací, například ve vztahu k předchozímu zaměstnání, vzdělání nebo dovednostem, které jste získali během své dosavadní kariéry, už může určitou informaci nést.

Pochlubte se úspěchy

Obsah dopisu je nejdelší částí motivačního dopisu. Zde je podle personální konzultantky Borecké vhodné uvést například dvě předchozí pracovní zkušenosti a u nich své silné stránky, které ilustrují to, že se hodíte na nabízenou pozici. Znovu platí snaha po co největší konkrétnosti, například uveďte, jaké úkoly jste měli v uvedené práci na starosti, jakých výsledků jste dosáhli, co se vám povedlo nebo co považujete za svůj osobní úspěch.

Buďte konkrétní i v uvádění dovedností a schopností. Tvrzení, že jsem samostatný, je obecné, lepší je napsat kontext nebo příklad, který tuto schopnost ilustruje: "samostatně jsem zorganizoval mezinárodní seminář pro 30 lidí, který měl u účastníků velký úspěch".

Čtěte také: Jak napsat životopis, abyste zaujali budoucího šéfa?

V poslední části dopisu – rozloučení – můžete poděkovat za čas, který personalista strávil čtením dopisu, uvést, že se těšíte na osobní setkání, případně na budoucí spolupráci. Zde je možné také nahrát obrázek se svým podpisem.

Dopis pošlete jako přílohu odpovědi na inzerát společně s Vaším životopisem. Do těla emailu můžete dát krátký průvodní text, ve kterém kromě vymezení toho, na jaký inzerát reagujete a co všechno v příloze přikládáte, lze zmínit jeden hlavní, opět konkrétní důvod, proč se o místo ucházíte nebo proč jste podle svého názoru právě vy vhodným kandidátem.

Co když nemám praxi?

Pokud nemáte dostatek praxe, je podobně jako v životopise možné v motivačním dopise uvést alespoň své vzdělání relevantní pro danou práci a se zdůrazněním získaných praktických dovedností. Konkrétně pak ilustrujte, co jste se naučili vzhledem k požadavkům pro danou práci. Pokud se ucházíte o pozici recepčního se znalostí cizích jazyků, můžete uvést: „během studia jsem se naučil, jak komunikovat s klienty, a zdokonalil se v anglickém a francouzském jazyce“.

S nedostatkem praxe je možné uvést v dopise také veškeré aktivity, kterými se zabýváte ve svém volném čase, nebo které jste je vykonávali během brigády nebo stáže v zahraničí. Opět zde platí, že je vhodné uvádět konkrétní informace – u stáže je dobré napsat, jak byla dlouhá, jaká byla vaše studijní nebo pracovní náplň nebo co přesně jste na brigádě vykonávali.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 chytrých služeb, které vám usnadní život

30 věcí, které dnes musí zvládat každá moderní žena

15 motivačních citátů od úspěšných lidí. Nakopnou i vás

reklama
Doporučené recepty
    reklama