Generace vystresovaných žen: Jsou na tom hůř než muži
Podle posledních čísel to vypadá, že není ani tak uspěchaná doba, jako spíš ženy. Co děláme špatně a jak to napravit?
Říká se, že je dnešní doba uspěchaná, že se všichni pořád za něčím honíme, žijeme ve stresu a deprese jsou stejně běžné jako chřipky. Ve skutečnosti ale to "všichni" znamená spíš ženy. Psychologové upozorňují, že dnešní styl života je pro ženy nebezpečnější mnohem víc než pro muže.
Asi tušíte proč - většinou je právě na ženách, aby se staraly o rodinu, často nejen o děti, ale i o svoje stárnoucí rodiče. Kromě toho na nich leží i vzorně uklizená a opečovaná domácnost. A protože dnešní ženy touží být co nejvíce soběstačné, snaží se zajistit si i tu nejlepší kariéru. Zatímco muži se velmi často starají jen o to poslední.
Být krásná a všechno zvládat
"K povinnostem současných žen pak také patří vypadat dobře, udržovat přátelství, a ve všem, co dělají, musí mít výborné výsledky. Počet faktorů, ve kterých mohou zklamat, se navíc neustále zvyšuje. Není tedy divu, že si čím dál méně věří a jsou samy se sebou čím dál méně spokojené," hodnotí situaci britská psychiatrička Judith Mohring.
Nejčastěji přitom tenhle tlak pociťují ženy ve středním věku. Podle čerstvého výzkumu, který přináší deník Telegraph, 70 procent britských žen ve věku 35 až 44 let potvrzuje, že se cítí být extrémně vystresované. A jsou také o 67 procent vystresovanější než stejně staří muži.
Čím dál víc práce
Míra stresu, a především toho pracovního, se nejvíce zvýšila v posledních čtyřech letech, a to zhruba o 18 procent. Podle Judith Mohring má stres ještě v souvislosti s příliš dlouhou pracovní dobou vliv také například na zvyšující se počet žen závislých na alkoholu.
"Myslím, že je to všude stejné. Všichni na světě musí pracovat a asi všude panuje stejný trend, a sice, že zaměstnanec toho dnes musí v práci zvládat mnohem víc, než se po něm chtělo třeba před pěti lety. Moderní technologie jako jsou třeba chytré telefony nás navíc nutí pracovat doslova každou minutu," upozorňuje lékařka.
Česko není výjimkou
Její slova dokládá i první takto zaměřený výzkum v České republice, který provedla Psychiatrická klinika 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecná fakultní nemocnice ve spolupráci s agenturou Stem/Mark.
"Výsledky jsou značně alarmující. Ukázalo se, že projevy deprese, stresu a syndromu vyhoření jsou v české populaci poměrně časté. Předpokládáme, že tato závažná situace souvisí též s pasivním životním stylem, pracovním stresem, případně nadměrným užíváním alkoholu a léků," uvádějí profesor Jiří Raboch a klinický psycholog Radek Ptáček.
Projevy deprese, a to od mírných až po těžké, přitom vykazuje každý třetí Čech. Syndromem vyhoření se cítí být ohroženo 34 procent lidí.
Čtěte také: 9 chytrých triků, jak pracovat lépe a zároveň méně
Ze studie mimo jiné vyplynulo, že téměř třetina lidí zažila v práci šikanu, a to nejčastěji ze strany nadřízených. "To je poměrně vysoké číslo. I šikana může být příčinou toho, že jsou lidé depresivní a cítí se vyhořelí. Tuto situaci řeší nadměrným pitím alkoholu a užíváním léků, přičemž oboje přispívá k dalšímu prohlubování depresí. Tím však vzniká jakýsi začarovaný kruh," říká Ptáček.
Svůj vliv však může mít i fakt, že se svojí prací je spokojeno jen 62 procent Čechů. Pokud totiž většinu dne, a možná přesčasy, trávíte činností, která vás nebaví a obtěžuje, bude se vás to dotýkat ještě mnohem víc. Mimochodem, jako nejvíc stresující se v tomto průzkumu ukázala práce, kde musíte být v častém kontaktu s klienty nebo zákazníky.
Může za to výchova
Proč vlastně ženy houfně podléhají dojmu, že musí zvládat úplně všechno a ještě navíc perfektně? "Za naším přístupem většinou stojí způsob výchovy, který na nás aplikovali rodiče, hlavně matky. Jsme naučené, že musíme zvládat domácnost a být dobrou manželkou se vším všudy.
Jenže v minulosti se ženy orientovaly pouze na domácnost, neřešily tolik kariéru, jako je to v dnešní době. Máme v sobě tedy z výchovy a z minulých generací zafixované, že je zapotřebí být stoprocentní doma, a k tomu nás dnešní společnost, hlavně média, ovlivňují i ve směru kariéry," vysvětluje koučka Lenka Černá.
Co s tím?
Bránit se lze a recept je celkem jednoduchý, i když není tak snadné se jím řídit. Jde totiž o to, aby ženy prostě přestaly chtít všechno zvládat. "Můžeme našim protějškům říci, že dneska bude doopravdy jen chleba s máslem nebo se s nadřízeným domluvit, že budeme pracovat jeden den z domova. Jde jen o to, nebát se komunikovat a stanovovat si zdravě své hranice," radí Lenka Černá a dodává:
"Mnohé ženy nadávají, jak jsou na všechno samy, ale zkusily se nejdříve zeptat ve svém okolí a požádat o pomoc? To my, české ženy, neumíme a musíme se naučit."
Vysvětlujte s láskou
Samozřejmě se pak může stát, že narazíte na odpor partnera nebo rodiny, která bude nadále vyžadovat teplé večeře, o zaměstnavateli nemluvě. Takže jak potom svůj osvobozující přístup vysvětlit svému okolí? "Tak že budete komunikovat s láskyplným motivem. Když druhému sděluji svá přání a požadavky, nemohu to nikdy dělat v hádce, za nepříjemné situace.
Je zapotřebí se o všem bavit v momentě, kdy je doma dobrá atmosféra a náš partner nebo okolí je otevřené. Pokud mám vedle sebe milujícího partnera, kterému nejsem jedno, jistě to pochopí a shodneme se. Pokud druhý není ochoten nám vyhově, je otázkou, jestli žijeme ve šťastném partnerství."
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
12 signálů, že máte dát v práci výpověď
Topíte se v mailech? Odborníci z Googlu radí, co s tím
10 vět, které byste nikdy neměli říkat v práci