reklama

Chcete pracovat z domova? A umíte to?

Ne každý se na práci z gauče hodí. Jak tedy pracovat efektivně i z pohodlí domova?

Foto: Isifa/Thinkstock

Spousta lidí touží svoji kancelářskou práci alespoň pár dní v týdnu vykonávat doma a čím dál více zaměstnavatelů jim to umožňuje. Jenže ne každý se na práci z gauče hodí. Jak tedy pracovat efektivně i z pohodlí domova?

Má to samozřejmě spoustu výhod. Ráno neztrácíte čas vybíráním oblečení, šlechtěním a cestou do kanceláře, ale můžete rovnou začít pracovat. Doma vás neruší žádný z kolegů, a navíc si pracovní prostředí zařídíte po svém, aby pro vás bylo co nejpohodlnější a co nejinspirativnější.

Když je vám teplo, otevřete okno, když je vám zima, přitopíte, aniž byste se museli s někým dohadovat. Nikdo si neutahuje z vašeho pracovního stolu vyzdobeného plyšáky, svíčkami či obrázky současného idola. Navíc než se vám stáhne e-mail s velkou přílohou, stihnete třeba zapnout pračku, a tak by se dalo pokračovat ještě dlouho.

Sklon k prokrastinaci

Jenže lidé se v tomto ohledu dělí na dva typy. Na ty, kdo jsou právě díky výše zmíněným důvodům doma mnohem efektivnější, a na ty, koho domácí prostředí svádí k tomu, že dlouho spí, neumí odolat zapnuté televizi, a dělají zkrátka všechno možné, jen ne reálnou práci.

Pokud byste se z druhé jmenované skupiny rádi přesunuli do té první, zkuste dodržovat následující zásady:

Nikdy nepracujte v pyžamu. Podvědomě to totiž dodává pocit, že máte vlastně volný den, a tak vám jde práce od ruky hodně pomalu a musíte se do ní víc nutit. Na někoho ale můžou stejně tak působit i tepláky nebo jiný domácí a víkendový oděv, takže pokud je to váš případ, vezměte si na práci něco trochu lepšího. Už proto, že v džínách se na gauči leží o něco nepohodlněji, a hezké kalhoty si zase nebudete chtít zmačkat...

Soukromý pracovní kout

Zařiďte si svůj koutek. Jestli patříte mezi ty šťastlivce, co mají na práci speciální pokoj, pak svoji pracovnu využívejte. Pokud nic takového nemáte, pořiďte si alespoň malý stolek, který bude sloužit jen jako pracovní, a strčte ho do nějakého koutu v kuchyni či obýváku. Ložnici raději vynechte, tam se má jen spát. Svoje pracovní místo si pak zařiďte jen podle sebe. Vyzdobte si ho, mějte tam klidně vonné tyčinky nebo svůj oblíbený obraz, zkrátka cokoli, díky čemu si budete připadat příjemně.

Úplně ideální bude, pokud si budete moci svůj koutek alespoň opticky oddělit od zbytku místnosti, například knihovnou, paravánem nebo klidně jen větší květinou.

Sám sobě šéfem

Buďte přísný šéf. Práce z domova si totiž vyžaduje důkladný plán. Když vám totiž nikdo nekouká přes rameno, je tak snadné se zaseknout na Facebooku, e-shopu s módou nebo YouTube. Ráno si proto vytvořte seznam věcí, které dnes musíte bezpodmínečně splnit, a klidně k nim ještě připište čas, který si na ně dáváte. Díky tomu hned uvidíte, zda je vůbec reálné všechno stihnout, a během dne navíc budete mít berličku, která vás donutí něco dělat.

Náročnější úkoly si přitom naplánujte na ráno, kdy je mozek čerstvý a lépe pracuje, to nejjednodušší splňte těsně po obědě. Na samotný oběd si ale udělejte přestávku, nepracujte s plným talířem vedle počítače. Rovněž odpoledne si alespoň krátkou přestávkou rozdělte na dva časové úseky.

Pozor na rozptylování. Když jste celý den doma, neustále vás napadají věci, které byste ve vaší domácnosti mohla zlepšovat. Nepodléhejte tomu. Pokud ještě nemáte hotovo, nesmí se stát, že uprostřed práce najednou začnete přerovnávat šatník nebo sázet bylinky. Vstávat od počítače samozřejmě můžete, ale musíte si v tu chvíli být jistá, že stále stíháte limit, který jste si ráno určila.

Čtěte také: Nejde vám to v práci? Možná příliš sedíte

Jednou na vás ale určitě přijde krize, kdy vám nepůjde se soustředit a budete mít chuť klidně umýt všechna okna, jen abyste nemusela pracovat. V takovém případě vezměte počítač a utíkejte někam do kavárny, kde žádné takové nástrahy nejsou. Raději ale zvolte takovou, kde není jistota, že potkáte kamarádku a dáte se do řeči...

Neztrácejte kontakt. Jste-li součástí nějakého týmu, buďte s ostatními neustále v kontaktu, ať z něj nevypadnete. I on-line kontakt se samozřejmě počítá, ale neuškodí, když se jednou za čas přijdete do kanceláře podívat, domluvíte si s kolegy kino, nebo budete společně chodit třeba běhat.

Zároveň mějte na paměti, že někteří lidé, ať už kolegové nebo známí, kteří výsadu pracovat z domova nemají, se na vás kvůli tomu mohou dívat skrz prsty a mohou získat pocit, že když nechodíte do práce, tak vlastně nic neděláte. Čas od času je tedy se svou činností nějakým nenápadným způsobem seznamte, ať vědí, že i doma můžete dřít stejně jako oni.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete být oblíbení? Dodržujte tato pravidla

Rychlý návod, jak zatočit se stresem a přepracovaností

Ženy jsou tak schopné jako muži. Ale nemají sebevědomí

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama