reklama

Nejde vám to v práci? Možná příliš sedíte

Že vám to v práci nejde, nemusí být tím, že se špatně soustředíte. Na vině může být třeba jen to, že příliš sedíte.

Foto: Isifa/Thinkstock

Máte občas pocit, že se špatně soustředíte, všechno vám trvá a úkoly vám celkově nejdou od ruky tak, jak by měly? Nemusí to nutně být jen tím, že neudržíte pozornost a necháte se vyrušovat. Na vině může být i to, jak moc v práci sedíte.

Pokud totiž prosedíte polovinu své pracovní doby, nejen že velmi pravděpodobně nevymyslíte nic pořádného, ale ještě si koledujete o zdravotní problémy. Tvrdí to vědci z Mayo Clinic a institutu obezity na Univerzitě v Arizoně. 

Podle nich však nestačí pouze jít si zacvičit po práci, ale během dne si naplánovat čas, kdy se na chvilku projdete a ideálně každých 30 minut se nad počítačem postavíte. Stačí prý minuta, abyste rozpohybovali metabolismus a trochu si prokrvili mozek. Kontinuální sezení delší než 50 minut může být naopak po nějakém čase velmi destruktivní.

Co s tím?

"V Americe zjistili, že zdravotní stav zaměstnanců i jejich efektivitu pomáhá zlepšit zavedení vyvýšených stolků, které mají lidé vedle svých stolů nízkých. Nejde o žádnou složitou konstrukci, ale o zcela jednoduchou záležitost, kdy si prostě stoupnete a svůj notebook nebo klávesnici položíte na vyvýšený stolek, takže můžete pracovat dál a zároveň udělat něco pro své zdraví," říká kouč Martin Škába z webu skaba.cz, který se zabývá vlivem životního stylu na pracovní výkon a pomáhá firmám zlepšit zdravotní stav zaměstnanců.

Velkým trendem zejména u velkých společností je pak přítomnost běhacích nebo chodících pásů v budově, často dokonce přímo v kanceláři. "Neznamená to, že se musíte zpotit, projít se můžete klidně v saku a ještě přitom třeba telefonovat. Člověk je geneticky navržen tak, aby byl více či méně stále v pohybu," upozorňuje Škába.

Čtěte také: Rychlý návod, jak zatočit se stresem a přepracovaností

"Dnes je ale trend takový, že sedíme osm až deset hodin v práci, pak se domů dovezeme autem a opět se usadíme. V takovém těle se pak prokazatelně začnou rozvíjet chorobné procesy," dodává s tím, že i Světová zdravotnická organizace dnes uvádí nečinnost jako čtvrtého největšího zabijáka dospělých, který je zodpovědný za devět procent předčasných úmrtí.

Alespoň to ukazuje studie Stevena Blaira z univerzity v Jižní Karolíně, která zkoumala v letech 1982 až 2003 téměř osm tisíc lidí ve věku od 20 do 89 let. Vyplývá z ní, že lidé, kteří prosedí denně více než patnáct hodin, mají větší pravděpodobnost, že zemřou dříve. 

Každá hodina u TV se počítá

Studie dále tvrdí, že ti, kdo stráví sedacími činnostmi více než 23 hodin za týden, jsou o 64 procent více ohroženi rizikem úmrtí na srdečně cévní onemocnění, než ti, kteří sedí jen 11 hodin týdně. Každá hodina u televize strávená vsedě, zvyšuje o 18 procent nárůst vzniku srdečně cévních onemocnění.

Řešením ale nejsou jen vyvýšené stolky a běhací pásy. Tady je deset tipů, které vás nic nestojí a kvůli kterým nemusíte přemlouvat zaměstnavatele, aby vám nakoupil drahé vybavení:

  • Každých 30 minut vstaňte ze židle a na minutu se projděte, nebo se alespoň zvedněte a protáhněte - klidně i v obleku, stačí jen rotace trupu ve stoje nebo pár dřepů. 
  • Vytvořte si alternativní variantu zvýšeného stolu, abyste mohli pracovat i ve stoje. Co třeba nějaká skříňka nebo police? Anebo vestoje alespoň vyřizujte všechny telefonáty. 
  • Pokud je to možné, neposílejte kolegům pořád jen maily, zvedněte se a běžte jim říct, co potřebujete.
  • Zapomeňte na výtah, schody vždy vyjděte po svých. 
  • Parkujte dále od vchodu do firmy, než jste byli dosud zvyklí. 
  • Choďte ke svému pracovnímu stolu delší cestou, každý pohyb a krok se počítá. 
  • Používejte v kanceláři míč a alespoň půl hodiny denně seďte na něm. 
  • Během oběda si udělejte malou procházku. 
  • Každý den choďte alespoň 20 minut tak rychle, abyste se zpotili.
  • Každé ráno udělejte pár kroků, dřepů nebo protahovacích cviků.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete být oblíbení? Dodržujte tato pravidla

Ženy jsou tak schopné jako muži. Ale nemají sebevědomí

10 "voňavých" jídel, která raději nejezte v kanceláři

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama