reklama

Potřebujete se lépe soustředit a žít šťastně? Máme pro vás návod

Jsme neustále něčím rušeni, ať už vyzváněním mobilu, přívalem e-mailů, nebo brebentěním kolegů. Po každém takovém vytrhnutí ze soustředění nám trvá půl hodiny, než se dokážeme zabrat zpátky, čímž snižujeme nejen svou produktivitu, ale i pocit spokojenosti.

Foto: iStock

I když je ženám neustále podsouváno, že přece zvládnou více věcí najednou, multitasking škodí našemu mozku, který pak ukládá informace špatně. Pokud navíc často ztrácíte věci a máte pocit chaosu, běžíme vám na pomoc.

Známe to snad všichni. Hned po probuzení kontrolujeme zprávy na mobilu, během snídaně odpovídáme na e-maily, během řízení telefonujeme a hlavně jsme neustále k zastižení. Zatímco v době před digitálními technologiemi bylo soustředění úplně normální záležitostí, dnes tuhle schopnost úplně postrádáme.

Jak získat svou pozornost zpět, vám může pomoci kniha od kouče a právníka Marca von Münchhausena Nenechte se vyrušit, kterou vydalo nakladatelství Portál. Von Münchhausen tvrdí, že vyrušení nemusí přicházet vždy zvenčí, přerušení na základě vlastní vůle je stejně škodlivé.

Náš mozek se dokáže s plnou pozorností věnovat pouze jedné věci. Životně důležité je dodržet toto předsevzetí za volantem. Nastavte navigaci před jízdou, telefonujte jen s hands-free, nečtěte ani nepište SMS. Jako chodec odložte telefon i vypněte hudbu.

Důsledky zabijáků koncentrace

Co se stane, když nad tím, že se máte soustředit pouze na jedinou věc, mávnete rukou? Vaše mysl se bude stále toulat a nebudete schopni být tady a teď. Což má zásadní vliv na pocit štěstí, který můžete zažívat hlavně v přítomnosti. Snižuje se vaše schopnost sebeovládání, klesá výkonnost a pociťujete vyšší nespokojenost a shon.

Jednoduchý návod

Jak se soustředit, aniž by člověk měl pocit, že musí zdolat pomyslný Mount Everest a extrémně se přemoct? Potřebujeme k tomu jasné zadání, které vás nepřetěžuje, ale vyzývá, abychom odstranili vnější vlivy.

Co dělat, když se vyrušujeme sami

I když se vám podaří vypnout e-mail a telefon a požádat kolegy, aby na vás třeba dvě hodiny nemluvili, než úkol doděláte, můžete otravovat sebe samé. Mozek se rád vrací například k nevyřízeným úkolům, takže se může stát, že uvázneme v mentální smyčce. Jakmile se to stane, musíte si zapsat, co není vyřízené (mozek se tím dočasně uklidní), krátce přerušit práci, zavřít oči a soustředit se na nohy, na podlahu pod nimi, pak přesunout pozornost směrem k pažím, vědomě pozorujte svůj dech. Pak oči otevřete, rozhlédněte se okolo sebe a uvidíte, že to teď půjde lépe.

Vydržte a nevzdávejte se

Soustředění skutečně nepřichází samo od sebe, ale dokážeme si vytvořit podmínky, které budou koncentraci podporovat. Udržet pozornost trvale je velká výzva, ale platí tu to, co všude jinde. Pouze tréninkem, opakováním a vytrvalostí dosáhnete výsledků.

Uvolnění

Najděte si denně 10 až 20 minut času na meditaci, během které si v klidu sednete a budete sledovat svůj dech. Stále znovu se zastavujte a vědomě vnímejte, jak se vaše myšlenky vyvíjejí, nebo se pozorně "projděte" po svém těle. Provádějte tu a tam jednoduché domácí práce zcela vědomě, případně tuto činnost uměle zpomalte, jako ve zpomaleném záznamu. Využívejte také činnosti, které vyžadují vaši veškerou pozornost, jako je horolezectví, plachtění, jízda na koni, golf, šachy, malování, hra na hudební nástroj, čtení knihy nebo práce na zahradě.

reklama
reklama
reklama