reklama

Cena Sophia: Rozhovor s loňskou finalistkou Petrou Šetele

Pokračujeme v sérii rozhovorů s finalistkami loňského ročníku Ceny Sophia. Dnes jsme si povídali s Petrou Šetele, zakladatelkou Nadačního fondu Štěpánka, jehož posláním je plnění snů znevýhodněným dětem.

Foto: Soukromý archiv

Cílem projektu Ceny Sophia je mimo jiné ukázat, že i žena - maminka na mateřské dovolené může být aktivní, nápaditá a inspirativní nejenom pro lidi ve svém bezprostředním okolí. 

Poslední z loňských finalistek soutěže, Petře Šetele, jsme stejně jako jejím kolegyním položili několik otázek.  

Petro, v loňském roce jste se stala jednou z vítězek Ceny Sophia; můžete čtenářům v krátkosti připomenout váš projekt?

Ještě než jsem se stala mámou, byl můj život takové to klasické "plácání se". Teprve až s dcerou jsem získala pocit, že se mi otevřely různé obzory a nové cesty. Založila jsem blog, na kterém jsem pořádala různé charitativní akce. Celé to po roce vyvrcholilo založením Nadačního fondu Štěpánka (po mé dcerce), který pomáhá znevýhodněným dětem plnit sny a přání. Fungujeme od ledna a zatím se nám to náramně daří.

Co vás vedlo k tomu, že jste v rámci mateřské dovolené začala uvažovat o novém směru vaší činnosti?

Myslím, že mě k tomu dovedlo mé dítě. Zpřeházelo mi totálně život - v tom dobrém. Mateřství mi dodalo sebevědomí, začala jsem spoustu věcí vidět jinak a také si více uvědomuji, jaký je vůbec život jako takový dar.

Jakým způsobem změnily děti váš život?

Tím největším. Ráda používám přirovnání "Před Štěpánkou a po Štěpánce". Jsem jí neskutečně vděčná, protože všechno, co dělám a budu dělat, je její zásluha. Až díky ní jsem se stala kompletním člověkem.

Ovlivnilo nějakým způsobem vaši činnost vítězství v projektu Sophia?

Ano. Nějak jsem si sesumírovala, že to, co dělám, není úplně málo, a nakoplo mě to k dalším aktivitám. Získala jsem takovou první chválu a uznání za to, co se mi daří.

Jaký je váš další podnikatelský záměr? Chystáte v budoucnu nějaké změny, rozšíření apod.? 

Zrovna v tuto chvíli mi vyšla kniha pro děti o tom, jak je důležité a hezké pomáhat ostatním. Souvisí s mým nadačním fondem. Bylo to takové přirozené vyplynutí :)

V budoucnu, až bude dcerka starší, chtěla bych vlastní rodinné centrum, kde by bylo vše, čemu věřím. Podpora kontaktní a respektující výchovy, kurzy, lekce, přednášky, workshopy, možná i nějaké psychologické centrum a sídlo fondu. Zkrátka takový duhový dům s dobrem uvnitř.

Pokud byste opět stála na startovací čáře své podnikatelské činnosti, udělala byste dnes něco jinak?

Asi ne. Vše u mě plyne tak nějak samo a hezky to na sebe navazuje. Snad jen… začala bych s dětmi dřív.

A nakonec trochu z jiného soudku: Kam se letos chystáte na dovolenou?

Už je za námi. Vyrazili jsme na totální "leháro" do Turecka :) Ale díky pravidelným poledním šlofíčkům mě napadlo, komu věnovat výtěžek z vánočního jarmarku, který chystáme v prosinci :)

Moc děkujeme za milé povídání a přejeme Nadačnímu fondu Štěpánka, ať se i nadále daří plnit (nejenom) dětské sny!

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama