reklama

8 rad, jak ušetřit peníze v rodinném rozpočtu

Změnit přístup k penězům a rodinnému rozpočtu může většina z nás. Musíte ale jinak myslet.

Foto: Thinkstock

Vést rodinný rozpočet nemusí být tak složité, jak se někdy zdá. Přesto téměř sedmdesát procent Čechů s penězi vychází jen tak tak, jak ukázal loňský průzkum agentury TNS. Změnit to přitom může drtivá většina z nás. Stačí pečlivost, základní znalost matematiky a schopnost být upřímní sami k sobě.

Právě v tom je často kámen úrazu, protože lidé se snaží ošálit sami sebe a vlastní výdaje si trochu přikrášlit. Jak tedy svůj přístup změnit? Zeptali jsme se odborníků.

1) Sepište si všechny příjmy

Začněte tím nejjednodušším. Sepište si do sloupečku seznam všech finančních prostředků, které vám každý měsíc přibydou do rodinného rozpočtu. Pište klidně tužkou na papír, ale elektronická podoba seznamu bude praktičtější (ideální je třeba Excel nebo Google tabulky, kde rovnou počítáte). "Do příjmů patří všechny výplaty, mateřská, výdělky z brigád, případné sociální dávky, důchody a proplacené faktury. Samozřejmě pokud člen domácnosti například dostává pravidelné odměny dvakrát do roka, i ty je potřeba započítat. V takovém případě se částka rozpočítá na měsíce," vysvětluje specialistka Pavla Rýznarová z portálu Ušetřeno.cz.

2) Sepište si všechny výdaje

Do druhého sloupečku začněte sepisovat jasné výdajové částky, jako jsou všechny pravidelné platby - nájem, splátky půjček či hypotéky, pojistky, školní obědy, měsíční jízdenky a podobně. Dále přidejte náklady na jídlo, oblečení, drogerii. Doplňte také částky za kulturu, sport a volný čas. Že ani o jednom nemáte představu? Tak si jeden měsíc vše poctivě zapisujte, projděte si staré účtenky za oblečení a elektroniku, a tu představu si udělejte.  

3) Porovnejte příjmy a výdaje

Teď hodnoty v obou sloupečcích sečtěte, a pak od příjmů odečtěte výdaje. Jste v mínusu? Pak musíte nutně začít šetřit a zavést změny. Jste na nule? Pak byste měli výdaje také snížit, abyste měli možnost začít vytvářet finanční rezervu. Jste naopak v plusu? Gratulujeme, vás bude čekat jen zamyšlení nad tím, jestli své přebytky dobře ukládáte.

4) Zaveďte změny

Když znáte výsledek, nastane ta asi úplně nejtěžší fáze, a to je zavedení změn. Největší změny samozřejmě čekají rodiny, kde rozpočet vyšel v mínusu, případně na nule. "Tam bych velmi doporučovala přísnou revizi každé položky v sloupečku výdajů a zamyšlení se nad tím, zda je to položka nezbytná, a zda je možné ji snížit či případně úplně odstranit," doporučuje Pavla Rýznarová. Například náklady za cigarety, alkohol či večeře v restauraci jsou výdaje, bez kterých se můžete obejít. 

Kde ještě můžete ušetřit? 

  • Náklady za energie

Podle Ondřeje Valuštíka z portálu Elektřina.cz máme pouze dvě možnosti, jak uspořit za elektřinu a plyn. Jednak přechodem k pro nás nejlevnějšímu dodavateli nebo snížením spotřeby. U snížení spotřeby jde především o správnou regulaci vytápění, úsporné spotřebiče a žárovky. Například každý stupeň Celsia navíc, na který doma vytápíme, znamená u plynu zvýšení spotřeby asi o šest procent.  

  • Náklady za služby

Na službách můžeme ušetřit výrazně, protože ty spadají do čistě komerční oblasti a nabídek je tedy na trhu celá řada. Podle Pavly Rýznarové udělejte následující: zkontrolujte si poplatky u bankovního účtu a všech svých finančních produktů. Zjistěte si, zda si například hypotéku nebo úvěr nemůžete zlevnit refinancováním či konsolidací. Stejně tak si porovnejte nabídky na povinné ručení, všechny pojistky a také platby mobilním operátorům.

  • Náklady za vodu

S cenou vody nic neuděláme, protože ta je stanovena podle regionu. Jedinou cestou k úspoře je tedy snížení spotřeby vody. Například mytím nádobí v myčce místo ve dřezu ušetříte vodu i energii na ohřev vody. Stejně tak sprchováním namísto napouštěním plné vany ušetříte za rok za vodu téměř 1500 korun (viz ilustrační příklad).

  • Náklady za jídlo

Nezanedbatelná položka v každém rozpočtu. Zlatá pravidla jsou podle Tomáše Jeřábka z online supermarketu Rohlík.cz následující: Nakupujte méně a častěji, budete méně vyhazovat a plýtvat. Do zásoby v akci nakupujte jen potraviny s opravdu dlouhou trvanlivostí. Nikdy nenakupujte hladoví, ušetříte za hlouposti. Kupujte sezónní produkty, protože rajčata v zimě stojí logicky více než v létě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Finanční horoskop: Poradí, jak zacházet s penězi

Češi a dluhy: Půjčkám neumíme odolat a pak se stydíme

Klíč k úspěchu? Udělejte si v práci přátele

reklama
Doporučené recepty
    reklama