reklama

5 tipů, jak si říct o zvýšení platu a neudělat chybu

Cítíte se v práci nedostatečně ohodnocení? Máte pocit, že jste vůči ostatním zaměstnancům ve firmě znevýhodnění? Myslíte si, že byste si zasloužili vyšší plat?

Foto: Profimedia.cz

Cítíte se v práci nedostatečně ohodnocení? Máte pocit, že jste vůči ostatním zaměstnancům ve firmě znevýhodnění? Myslíte si, že byste si zasloužili vyšší plat?

Pak je potřeba připravit dobrou strategii, jak zvýšení platu dosáhnout. V praxi se setkáváme s mnoha taktickými chybami, kterých se lze při jednání o zvýšení mzdy vyvarovat, říká JUDr. Kristina Stiefelová, zakladatelka personální agentury Axial.

Připravili jsme 5 bodů, na které byste měli myslet, než oslovíte nadřízeného.

1. správné načasování rozhovoru o zvýšení mzdy

Rozhovor s nadřízeným o možnosti zvýšení platu musí probíhat v klidné atmosféře. Požádejte tedy o schůzku s předstihem, aby měl čas se vám plně věnovat. Důležité je, abyste se žádostí o přidání peněz přišli v momentě, kdy za vámi stojí dobré pracovní výsledky a cítíte celkovou spokojenost s vaší prací. Šance uspět se zvyšuje v době, kdy má firma dobré hospodářské výsledky, než za situace, kdy vyhlásila úsporná opatření. Rozhodně nechoďte žádat o zvýšení platu častěji než jednou ročně.

2. udělat si průzkum trhu práce

Zásadní věc pro váš úspěch je to, zda máte reálnou šanci na získání místa s vyšším platem u jiného zaměstnavatele, případně zda lidí s vaší kvalifikací, není na trhu práce přebytek. Připravte se na pohovor tím, že prozkoumáte jiné pracovní nabídky. Udělejte si vlastní obrázek, kolik peněz byste mohli vydělat za stejnou práci u konkurence. Pročtěte inzerci, ať víte objektivně jak snadno, případně obtížně najdete jiné pracovní uplatnění. Zároveň budete vědět, jak snadno nahradí v případě výpovědi oni vás.

3. připravit souhrn vlastních pracovních úspěchů

Připravte si seznam činností, které děláte nad rámec svých pracovních povinností. Svou šanci zvyšujete poukázáním na své úspěchy a na to, čím jste pro firmu prospěšní. Ideální je, pokud děláte, nebo umíte práci, díky které jste pro firmu obtížně nahraditelní. Musíte být kvalitní zaměstnanec a mít dobré pracovní výsledky, abyste měli šanci se žádostí uspět. A hlavně si je musíte umět obhájit.

4. rozmyslet si, čeho chci dosáhnout

Dejte si cíl, kterého chcete dosáhnout. Řekněte při svém návrhu malinko vyšší mzdu, než byste chtěli, máte tak šanci dobrat se s nadřízeným nějakého kompromisu.

5. připravit se, že neúspěšné jednání může skončit výpovědí

Měli byste si uvědomit, zda se vaše žádost o zvýšení mzdy nemůže obrátit proti vám. Zvažte, zda nemáte nějaké pracovní resty, nedostatky či neúspěchy. Nadřízenému není dobré vyhrožovat výpovědí. Lepší způsob je informovat ho o tom, že dostáváte jiné pracovní nabídky, odejít nehodláte, ale rádi byste dosáhli větší pracovní spokojenosti, která prospěje zejména firmě, pro kterou pracujete.

zdroj: axial.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nepotřebujete víc dovolené? Víme, kolik je tak akorát

Už osmnáct let nepracuju. Živí mě partner

Test: Utrácíte zbytečně moc peněz?

 


 

Jelínek: Bilesová měla být hrdinka, sportovci jsou pod tlakem, chodí i výhrůžky smrtí | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama