reklama

5 chytrých rad, jak si uspořádat čas a všechno stihnout

Nestíháte? Zamyslete se nad tím, jestli svůj čas využíváte skutečně efektivně.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jak často se vám stává, že něco nestíháte, nevíte, čemu se věnovat dřív, jste uhnaná, a přesto není hotové všechno, co byste chtěla? Pokud se obviňujete, že jste líná nebo neschopná, nedělejte to. Raději se zamyslete nad tím, jestli svůj čas využíváte skutečně efektivně.

Přinášíme pár chytrých rad, které vám snad pomohou stíhat všechno v klidu a zbytečně se nestresovat.

1) Mějte přehled

Nejdřív ze všeho je třeba si uvědomit, co všechno vás vlastně dnes čeká. Když už si nechcete dělat seznamy na papír (i když chronickým prokrastinátorům to může pomoct), alespoň v hlavě si promítněte všechny úkony, které vás čekají. Rovnou si u každého rozmyslete, do kdy je potřeba ho splnit, a pokud rovnou víte, že všechno stihnout nelze, něco odložte.

Papírové seznamy je dobré psát podrobně, respektive větší úkoly si rozdělit na několik menších. Položky na seznamu tím budete rychleji odškrtávat, což působí jako dobrá motivace pro ty další. Doporučuje se také střídat náročnější úkol s jednodušším. 

Takže po vytvoření složité prezentace by měl následovat jednoduchý telefonát, případně po mytí oken rychlovka jako třeba vysávání. Ty nejtěžší úkoly zároveň udělejte mezi prvními, ať vás nestresují i během plnění těch jednoduchých.

2) Nedělejte z toho vědu

Často se nějakým úkolem trápíme už dlouho předtím, než se do něj vůbec pustíme. Naříkáme (i když v duchu a sami pro sebe), jak to bude složité, přemýšlíme, kolik času to zabere, dumáme, čím začít. To pak svádí k tomu, že se radši pustíme do něčeho jiného a bohužel často do něčeho nedůležitého jako je třeba přesazování květin, čistka v šatníku, nebo čtení zpráv na internetu.

Přitom kdybychom prostě šli a pustili se do práce, ušetříme si spoustu času i energie,  a během činnosti správný postup vždycky nějak vykrystalizuje. Dokonce lépe, než když jen sedíte a nervózně přemýšlíte.

3) Delegujte

Stará známá poučka, jenže velmi funkční. Zamyslete se, jestli jednu ze svých povinností nemůžete hodit na někoho jiného. Ať už na kolegyni, nebo doma na děti či partnera, ale přehazovat se dá i na odborníky. Proč byste totiž třeba zmíněná okna měla mýt vy, když to zabere půl dne? 

Čtěte také:Problém se šéfem? Naučte se s ním zacházet

Přestaňte mít pocit, že všechno musíte udělat vlastníma rukama, aby to bylo co nejlepší. Ono totiž často stačí, že to prostě je. Nemusíte navíc přehazovat celý úkol, ale třeba jen jeho část, i to vám může pomoct. Navíc spousta lidí se může cítit potěšená tím, že na ně přehodíte nějakou zodpovědnost. Stačí jen delegovat chytře...

4) Buďte efektivní

Jestliže jste zrovna v období, kdy toho máte až nad hlavu, využijte každou volnou chvilku. Proč byste měla v čekárně u doktora nebo metru či autobuse hrát na mobilu hada nebo Angry Birds, když stejně tak můžete v tom samém mobilu napsat pár e-mailů, nebo si v bodech připravit tu náročnou prezentaci.

Stejně tak zapomeňte, že existuje nějaká pracovní doba, obzvlášť, když z ní polovinu proflákáte na svém soukromém Facebookovém účtu. Běžte do kanceláře dřív, když tam ještě nikdo není, anebo pokud už vám v práci docházejí síly, sedněte si k práci večer.

Jednou snad i zaměstnavatelé pochopí, že obzvlášť u kreativnějších povolání vám nikdo nemůže nařizovat, že zrovna v 10.30 vás má políbit múza. Někomu to zkrátka lépe myslí v šest ráno nebo naopak o půlnoci. To samé mimochodem platí i pro víkendy. Jestliže víte, že otho příští týden budete mít hodně, co si takhle v neděli přivstat a ještě než se k životu probudí všichni ostatní, odmáznout pár restů nebo úkolů?

5) Nenechte se rušit

Jedním z nejčastějších důvodů, proč věčně nestíháme, je, že se necháváme něčím nebo někým vyrušovat. Při práci máme zapnutý Skype a každé dvě minuty něco napíšeme kamarádce, na Facebooku zase prošmejdíme, co se dá, odepíšeme další kamarádce. Do toho kolem nás pořád někdo chodí, na něco se ptá.

Někdy si ze zoufalství nasadíme sluchátka, v domnění, že přes puštěnou hudbu se k nám nedostane jiný hluk. Jenže pak se zaposloucháme do písničky, případně přemýšlíme, kterou si pustíme, až tahle dohraje, a nakonec vlastně zase nepracujeme.

Takže najděte si svůj klid, naučte se vypínat sociální sítě a další komunikační kanály, naučte se, že to, že vám zvoní telefon, ještě neznamená, že ho musíte nutně vzít. Uvidíte, že najednou budete mít tolik času, že skoro nebudete vědět, co s ním.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zlepšete svůj první dojem. Máte na to pět vteřin

Jak zbohatnout, i když máte nízký plat? Opravdu to jde

Potvrzeno: Nemáme sex kvůli mobilním telefonům

reklama
Doporučené recepty
    reklama