reklama

Jidášovo ucho

Auricularia auricula-judae, Hirneola auricula-judae
Jidášovo ucho, boltcovitka ucho Jidášovo nebo jen boltcovitka bezová – to jsou názvy stopkovýtrusé jedlé houby z čeledi boltcovitkovitých.
Jako čínská houba nebo černá houba je boltcovitka nedílnou součástí asijské kuchyně. Již od pradávna se využívá také v lidovém léčitelství.

Vzhled houby

Plodnice boltcovitky s průměrem 2 – 12 cm a tloušťkou několik milimetrů má miskovitý tvar. Později se tvar mění až na lasturovitý, skutečně připomínající lidské ucho. Podivuhodně pokroucená houba má pružnou, chrupavčitou, za vlhka až gelovitou konzistenci. Z horní strany je navíc jemně sametově plstnatá. Ucho tak evokuje i na dotek.
Jidášovo ucho nabývá různých barevných odstínů, od červenohnědé až po olivově zelenou. Za vlhka je houba silně lepkavá, za sucha je celá svraštělá a tuhá.
Vnitřní strana Jidášova ucha může být oproti horní straně světlejší, je hladká a žilkovaná. Výtrusný prach má bělavou barvu.
Jidášovo ucho je vypouklé směrem vzhůru. Ke dřevu přirůstá jenom úzkou bází, zpravidla z boku. Zřídka roste osamoceně, na jedné větvi či kmeni obvykle najdeme celou skupinu plodnic.

Možné záměny

Jidášovo ucho má natolik specifický tvar, konzistenci a barvu, že je téměř nezaměnitelné s jinou houbou.

Kdy Jidášovo ucho sbírat?

Jidášovo ucho roste hojně během celého roku. Lze ho tak najít i v zimě. Svědčí mu zejména vlhké jarní a podzimní počasí.

Kde ucho Jidášovo roste?

Boltcovitka údajně vyrostla na stromě, na kterém se oběsil biblický Jidáš. V současnosti ji nacházíme zejména na kmenech a větvích černého bezu, může jít o dřevo odumřelé i pouze poškozené. Jidášovo ucho se však neomezuje jen na černý bez, k vidění bývá i na vrbě, buku, javoru, olši nebo trnovníku akátu. Dá se pěstovat i v domácích podmínkách.

Léčivé vlastnosti

Jidášovo ucho vyniká obsahem cenných minerálních látek jako je draslík a vápník, obsahuje také hořčík, křemík, sodík, fosfor, vlákninu, bílkoviny a cukry. Mj. působí jako antioxidant. V současnosti je houba ceněna jako prevence civilizačních chorob. V léčitelství je však známá po tisíce let, mj. je součástí tradiční čínské medicíny. Středověký lékař Mattioli ji doporučoval při zánětech očí, nosu nebo krku.

- Jidášovo ucho má protizánětlivé účinky
- představuje prevenci kardiovaskulárních chorob
- čistí krev, reguluje krevní tlak
- posiluje imunitní systém
- příznivě ovlivňuje činnost vnitřních orgánů
- pomáhá při zažívacích potížích
- posiluje při psychickém i fyzickém vyčerpání
- léčí hemoroidy
- zlepšuje kvalitu pleti, vlasů a nehtů

Kulinářské využití

V kuchyni se uplatňují zejména mladé houby, které nemají povrch porostlý zelenou řasou. Před konzumací je přesto třeba houbu vždy 10 – 20 min. povařit.
Kulináři oceňují jemnou křupavost a pevnost Jidášova ucha. Jeho chuť a vůně je nevýrazná. To ucho předurčuje k širokému využití pro různé typy pokrmů. Nesmí chybět v pokrmech čínské kuchyně, je jednou z klíčových ingrediencí asijské polévky, ale hodí se i do masových směsí. Jidášovo ucho lze využít také do guláše, rizota nebo zeleninových salátů. Jako pochoutka se nakládá do octa.
Jidášovo ucho se dá běžně zakoupit také sušené. Sušená houba má vždy téměř černou barvu a dokáže absorbovat velké množství vody. Při vaření tak několikanásobně zvětšuje svůj objem. Ze sušené houby se nepřipravují pouze kulinářské speciality, ale třeba i léčivý čaj.
Jidášovo ucho není vhodné v období těhotenství a kojení. Na druhé straně je prospěšné novopečeným matkám po porodu.

Vývar na čínský způsob – recept

Na 3 l kuřecího nebo hovězího vývaru budeme potřebovat asi 50 g Jidášova ucha, velkou cibuli, sůl, pepř, příp. polévkové koření, sekanou petrželku a instantní čínské nudle.
Houby důkladně omyjeme v teplé vodě. Pokud užíváme sušené houby, je třeba je před zpracováním nechat odležet ve vodě (ideálně horké), min. po dobu 1 – 2 hodin.
Jidášovo ucho nakrájíme na nudličky a povaříme spolu s cibulí a kořením ve vývaru asi 20 min. Krátce před podáváním přidáme do polévky čínské nudle. Dozdobíme sekanou petrželkou.

Upozornění

Text je informativní, slouží pouze k orientačnímu určení houby. Vzhledem k tomu, že jedlé a jedovaté houby lze v mnoha případech snadno zaměnit, upozorňujeme na nutnost sbíranou houbu bezpečně rozeznat. Vždy sbíráme jen ty houby, které spolehlivě poznáme a které mají většinu charakteristických znaků pro jednoznačnou identifikaci. Provozovatel serveru nenese odpovědnost za případné negativní následky dané mylným určením houby.

reklama
Doporučené recepty
    reklama