reklama

Jetel luční

Trifolium pratense
Lidové názvy: jetel červený, dětelina, jatel, listnačka, čtyřlístek, milostná zelinka
Čeleď: bobovité (motýlokvěté, luštinaté)

Popis byliny

Jetel luční je vytrvalou bylinou s variabilní výškou od 10 až do 100 cm.
Jetel vytváří bohatý kořenový systém s jedním hlavním kůlovým kořenem. Z přízemní listové růžice vyrůstají četné, přímé, vystoupavé až poléhavé lodyhy. Mohou být nevětvené i větvené, bělavě chlupaté nebo téměř lysé, často mají načervenalý odstín.
Listy jsou zpravidla trojčetné, ojediněle i vícečetné. Na rubu mohou být jemně ochlupené. V dolní části jsou dlouze řapíkaté, ve střední a horní části rostliny jsou jen krátce řapíkaté nebo zcela přisedlé. Lístky mají vejčitý tvar, jsou celokrajné. Horní stranu listů zdobí červenohnědá nebo bělavá kresba ve tvaru půlměsíce.
Jetel kvete od května do září. Drobné, pětičetné, oboupohlavné květy mají nachovou až karmínově červenou barvu. Vytvářejí atraktivní hlávkovitá květenství s průměrem 2 – 4 cm. Hlávky květů podepírají palisty horních listů. Korunní trubka květu je tak vysoká, že ji může opylovat jen hmyz s dlouhým sosákem, typicky čmeláci nebo motýli.
Plodem jetele je malý jednosemenný lusk. Semena mají srdcovitý až kulovitý tvar, bývají uzavřena v kalichu.

Výskyt a pěstování

Jetel luční osídluje již dle svého názvu zejména louky a pastviny. Roste také podél cest, osídluje lesní lemy a trávníky. Jetel luční má domov v Evropě a některých oblastech Asie a Afriky. Rostlina byla zavlečena i do Severní a Jižní Ameriky, Austrálie nebo na Nový Zéland.
Jetel hojně roste i na celém území Česka, najdeme ho ve všech nadmořských výškách. Svědčí mu vlhké, na živiny bohaté půdy.
Jetel se tradičně pěstuje jako kvalitní pícnina s vysokým obsahem bílkovin a minerálních látek. Příznivě působí také na zúrodňování půdy. V neposlední řadě jde o významnou nektarodárnou a medonosnou rostlinu.

Léčitelství

Jetel luční vyniká obsahem fytoestrogenů, látek podobných ženským pohlavním hormonům. Obsahuje také třísloviny, glykosidy, flavonoidy, pryskyřice, silice, tanin nebo barviva.
Léčivé vlastnosti má celá nadzemní část rostliny, v léčitelství se však uplatňují zejména květy. Odštipují se na počátku kvetení, spolu s několika přilehlými listy. Suší se v tenké vrstvě, nejlépe ve stínu, při umělém sušení do 40 °C. Sušená droga se uchovává v uzavřené nádobě, chrání se před vlhkem.

Léčivé účinky jetele

- má dezinfekční vlastnosti
- detoxikuje organismus
- ulevuje při potížích klimakteria
- tlumí nevolnosti, návaly horka, pomáhá od nespavosti
- je prospěšný při potížích zažívacího traktu
- stimuluje tvorbu trávicích šťáv
- zlepšuje chuť k jídlu
- pomáhá od průjmů a střevních kolik
- je užitečný i při lehkých otravách jídlem
- představuje prevenci osteoporózy
- podporuje léčbu revmatismu, dny a cukrovky
- podporuje činnost lymfatického systému
- pomáhá od kašle, rýmy a nachlazení
- hojí kožní poranění

Podávání a užití

Vnitřní užití

Jetel luční se v léčitelství nejčastěji uplatňuje jako čajový nálev (1 lžíce sušeného květu na šálek vroucí vody, nechá se odstát 5 min.). Čaj z květů jetele je nejenom léčivý, ale má i lahodnou chuť. Lze ho užívat dlouhodobě. Nemá nežádoucí vedlejší účinky.
Pro příjemnou chuť se jetel užívá také k dochucení nejrůznějších čajových směsí. Skvěle se doplňuje například s echinaceou nebo měsíčkem. Při nachlazení se kombinuje s mátou, mateřídouškou nebo tymiánem, v zažívacích směsích například s pampeliškou.

Vnější použití

Z nálevu květů jetele (čerstvých i sušených) se připravuje bylinná koupel, která působí jako kožní dezinfekce. Podporuje hojení, pomáhá při rozličných kožních onemocněních.
Nálev z jetele poslouží i jako pleťová voda.
Hojivé vlastnosti jetele se uplatňují také ve formě obkladů na drobné kožní rány, spáleniny, vředy a ekzémy nebo v podobě masti na opruzeniny.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama