reklama

Proč se přikláníme k ezoterice než odborníkům? Jako národ ateistů chceme něčemu věřit

Mít svoji "osobní čarodějku" je již běžné jako chodit na terapie. Žijeme v době, kdy i kartářky mají tisíce followerů. Věříme jim víc než odborníkům?

Foto: iStock

Mnozí by řekli, že jsme národem ateistů, černého humoru i pragmatismu, přesto ale stále více lidí "řídí" svůj život podle astrologie, výkladu karet nebo různých věšteb. Dalo by se s nadsázkou říct, že mít svoji "osobní čarodějku" je již stejně běžné jako chodit k psychologovi. Žijeme v době, kdy i kartářky mají tisíce followerů na sociálních sítích a afirmace či horoskopy si mnoho lidí bere k srdci víc než rady terapeutů.

Dávno jsou pryč ty doby, kdy ženy se spirituálními schopnostmi byly nazývány čarodějnicemi a žily na okraji společnosti. Dnes se ze spirituality stala velmi dobrá obživa. Kdyby Žítkovské bohyně žily dnes, dost možná by se živily jako influencerky. 

Rychlá doba si žádá rychlé odpovědi

Podle šestatřicetileté Lenky, která již několik let chodí ke své osobní "čarodějnici" a řídí se jejími radami v pracovním i osobním životě, je tento způsob sebepoznání rychlejší a jednodušší. "K psychologovi bych musela chodit několikrát do měsíce a víceméně si na vše přijít sama. Mně vyhovuje astrologie či výklad karet mnohem více. Mám totiž pocit, že výsledky a odpovědi, které hledám, se dostaví mnohem dříve," přibližuje Lenka a zároveň přiznává, že mnohé z toho může být i její autosugesce.

"Pokud se po takové návštěvě cítím lépe, tak jaký je rozdíl mezi sezením u psychologa nebo u vědmy?" pokládá řečnickou otázku Lenka a dodává, že výklad karet je tady stovky let, tak přece na tom něco musí být.

Kouzlo placebo efektu

Její výklad jde ruku v ruce i s výzkumem slavného amerického psychiatra Jeroma Franka, který počátkem 60. let zkoumal, do jaké míry je důležité, jak je vedena terapie. Nakonec došel ke zjištění, že důležitější je u pacienta vyvolat placebo efekt, který povede k jeho lepšímu pocitu. A je jedno, zda se jedná o klasickou psychoanalýzu, nebo například výklad karet. V roce 1961 o tom napsal dodnes hojně citovanou knihu Persuasion and Healing.

"Znám lidi, kteří tvrdí, že jim kartářka v těžkém období pomohla. A vlastně proč ne," potvrzuje psycholog Tomáš Prajzler. Takže na lidovém rčení "sdílená starost, poloviční starost" něco bude. Někdy se totiž může stát, že se svými starostmi nechceme, nebo máme pocit, že nemůžeme zatěžovat příbuzné, kamarády a známé, a tak kartářka nebo astrolog může být někdo, kdo nás vyslechne.

"Vypovídat se cizímu člověku je ostatně mnohdy snazší, nežli se svěřovat blízkým. Dřív se chodilo jednou týdně ke zpovědi, což je s nejčastěji užívanou frekvencí velice podobné sezení v psychoterapeutické praxi. Dnes chodíme, každý podle svého gusta, k jiným zpovědníkům," tvrdí Tomáš Prajzler. Co se týká spirituálního světa, ženy mají v tomto ohledu převahu. "Mezi mými klienty jsou převážně ženy, což je dané tím, že ženy obecně více řeší emocionalitu, zdraví i vztah," dodává Prajzler.

Obecné pravdy vidíme individuálně

Jak už potvrdil známý americký psycholog Bertram Forer na konci 40. let minulého století, lidé mají tendence obecné věci a pravdy vidět individuálně a vztahovat tvrzení na svoji osobu. Což podle něj nahrává různým kartářům či astrologům.

K tomuto výsledku došel na základě velmi jednoduchého experimentu: svým studentům dal vyplnit test osobnosti, následně všem poslal výsledky. Studenti ale nevěděli, že každý dostal naprosto stejné hodnocení, které bylo složené z různých obecných frází a z horoskopů. Většina studentů pak výsledek vyhodnotila jako naprosto odpovídající jejich osobnosti.

Podobný princip může fungovat i u lidí, kteří chodí k vědmám nebo astrologům. Člověk má vždy touhu po odpovědích a psychoanalýza je běh na dlouhou trať, na které lidé navíc musí velmi spolupracovat.

Tarotovým kartám jako znaku archetypu a symbolismu velmi věřil i slavný psychoterapeut Carl Gustav Jung. Podle něj jsou tarotové karty v psychologii snadný způsob, jak reprezentovat "archetypy lidí" přes univerzální rysy, jako jsou síla, ambice, vášeň, a karty jsou tak ideálním nástrojem pro terapii a duševní zdraví. Mnoho renomovaných psychologů si dokonce ze spirituality přebírá metody, které uplatňují ve své praxi, například rodinné konstelace. Dříve to přitom byla ryze nepřípustná věc ve většině terapeutických poraden.

Psychoterapie je medicínská, kartářka má čas si popovídat

Velkou popularitu různých vědem či astrologů přisuzuje mnoho odborníků také tomu, že jako národ patříme k největším ateistům v Evropě. "Člověk potřebuje v životě nějaké ukotvení. Ne každému se je podaří najít v triádě rodina - práce - volný čas, která může být doplněna třeba o víru," vysvětluje psycholog Tomáš Prajzler možné důvody, proč jsou spirituální poradny na vzestupu. "Ateismus vidím ostatně jako jednu z příčin popularity alternativních metod u nás. Spousta lidí prostě v něco věřit potřebuje, ale k bohu (kterémukoliv) má daleko," dodává.

Zatímco v představách mnoha lidí je možná psychoterapie příliš "medicínská" nebo západní medicína je, přes svoje nesporné úspěchy, občas v praxi dosti odlidštěná, kartářka má dostatek času na to si s klientem popovídat. "Opravdu někdy může udělat více práce než psychiatr, který na vás má v ambulanci osm minut času jednou za dva týdny," ozřejmuje fenomén dnešní spirituality psycholog Tomáš Prajzler.

Ezoterika jako fenomén sociálních sítí

Vzestup spirituality nenastal v posledních dekádách jen u nás, ale i v zemích, kde je tradiční víra v boha slušně zastoupená. Podle tři roky staré studie, kterou provedl americký Pew Research Center, věří až 28 % Američanů místo v Boha ve vlastní spiritualitu. Jedná se především o mladší lidi tzv. mileniály. Vzestup popularity ezoteriky je dán i sílou sociálních médií, kdy se lidé mohou snadněji a rychleji dostat k různým druhům "spirituality" a nejsou odkázáni s trochou nadsázky pouze na bibli nebo nemusí cestovat až do Indie, aby objevili meditaci. Dnes stačí odebírat ten správný YouTube kanál a jste dokonale napojení.

Slovníček nejčastějších metod:

  • Tarot Původně karetní hra neznámého původu. Nyní je Tarot hlavně spojovaný s výkladem osob, budoucnosti i seberozvoje.
  • Kineziologie Jedna z nejznámějších metod alternativní medicíny, která se provádí přes svalové testy. Snaží se pomáhat odhalit a odstranit problémy z minulosti, které jsou hluboko v podvědomí a mohou nevědomě ovlivňovat současnost. Měl by ji pouze provádět certifikovaný terapeut. Probíhá tak, že jemným tlakem na předloktí zjišťuje terapeut "svalové odpovědi" na otázky. Metoda vychází z předpokladu, že mozku lze zadat libovolné otázky a odpověď se pak dostane přes svalového napětí. 
  • Odblokování Metoda, která se provádí za pomoci energií. Jedná se o práci s podvědomím a "odblokování" starých traumat či emocí.
  • Channeling Specifická duchovní komunikace spiritualisty s vyššími úrovněmi vědomí ve vesmíru, díky které získává odpovědi na mnohé otázky klientů.

Tento novodobý trend potvrzuje i Jarmila, která se již patnáct let věnuje osobnímu výkladu karet. Její klientela pochází z celé České republiky a diář má plný na několik týdnů dopředu. I to je jeden z důvodů, proč nechce vystupovat v médiích pod celým jménem. Dle jejích slov k ní chodí jak běžní lidé, tak úspěšní podnikatelé či politici, kteří se s ní radí o dalších pracovních krocích. "Často ke mně chodí klienti, u kterých klasické sezení u psychologa nezabírá a chtějí něco více alternativnějšího," vysvětluje. Naopak nesouhlasí s názorem, že lidé chodí na alternativnější terapie pouze proto, že hledají rychleji odpovědi na své  otázky.

"Lidé si stále více uvědomují, že energie není pouze fráze nebo pojem z fyziky, ale že každý máme určité energie či schopnosti, které můžeme používat v náš prospěch. Vždy je důležité, aby se klienti otevřeli a věřili mi, pak jim terapie může pomoci účinněji než dlouholeté sezení u psychologů," říká úspěšná vědma, která si za svá devadesátiminutová sezení účtuje 1200 korun.

Psychologové alternativní metody rádi zapojují

Samozřejmě není pravidlem, že lidé, kteří chodí k psychologovi, by ezoterikou nějak opovrhovali. Jako individuální záležitost to vnímá i Lucie, která se již mnoho let věnuje kineziologii a odstraňování duševních bloků. "Mám klienty, kteří chodí ke mně na kineziologii a zároveň i k psychologovi. Mám i takové, kteří léta chodili k psychologům a měli dojem, že jim to pořádně nepomáhá, a pak po dvou až třech návštěvách, na kterých jsme pracovali na energetických odblocích, vnímali velké posuny," vysvětluje Lucie, která zároveň upozorňuje, že i předchozí práce s psychologem mohla být a nejspíš byla důležitým krokem v jejich osobním procesu rozvoje. 

Mezi psychology se najdou dnes tací, kteří studovali různé metody a přístupy nekonvenční medicíny a ve své praxi je zapojují. "Vidím, že se tyto cesty propojují a mohou se i vzájemně podpořit a že není jen jedna správná a zaručená a nejlepší cesta pro každého. Každý z nás jsme originálem, tak máme i svou osobní cestu svého rozvoje různými způsoby," uzavírá Lucie. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama