reklama

Jak zabránit požáru a jak ho efektně hasit?

Jak v tropických dnech zabránit požárům a efektně hasit? Rady hasičů...

Foto: Thinkstock

V těchto dnech, kdy nás sužují tropická vedra, mají plné ruce práce hlavně záchranáři a hasiči. V prvním případě jde o srdeční kolapsy a podcenění svého zdraví. Druzí jmenovaní se nezastaví kvůli četným požárům.

 Přinášíme několik pravidel, jak zabránit požáru a případně efektivně hasit.

Není to tak dávno, kdy obrovský požár v Olešné u Rakovníka zaměstnal záchranné složky na několik dní. Popelem lehlo 100 hektarů pole a lesa. Příčinou byla závada na kombajnu, většinou však za podobné katastrofy mohou lidé...

"Nejčastější příčinou vzniku požáru je především lidský faktor," říká na úvod nadpraporčík Jan Horák, člen Hasičského záchranného sboru Stochov. Přiznává, že se kolikrát podivuje, kam až lidská hloupost může zajít. 

Co vše může způsobit v přírodě požár? Divili byste se!

Jedná se zejména o rozdělávání ohňů, špatné dohašení ohniště, vypalování trávy, technické závady na strojích nebo i samotný pohyb dopravních prostředků po polích a lesích při obdělávání. Jsou případy, kdy dojde k založení požáru v souvislosti s blesky, padlými dráty elektrického vedení a podobně.

Doporučujeme: Jak ošetřit popáleniny?

"V současné kombinaci tropických teplot s probíhajícími žněmi se v kolonce příčina požáru často objevuje závada na zemědělské technice. Přitom může jít i o náhodu. Stane se, že žací lišta kombajnu narazí na kámen a vzniklá jiskra způsobí požár se škodou dosahující i milionů korun," říká k situaci nadstrážmistr Jan Sedláček, člen HZS hl. m. Prahy stanice č. 8 Radotín a dále dodává: "Z těch kurióznějších příčin se dá zmínit například požár způsobený odhozenou lahví, která v extrémních podmínkách začne fungovat jako lupa."

V žádném případě:

  • Nezakládejte ohniště či se nepokoušejte grilovat v přírodě.
  • Nevyhazujte nedopalky cigaret, i když si myslíte, že jste je dostatečně zajistili.
  • Nenechávejte v přírodě nic, co je skleněné.
  • Nepohazujte zapalovače či použité sirky.

Pálíte trávu? Hrozí vám pokuta

Myslíte si, že už nikdo nic podobného nedělá? Omyl. Opravdu se mezi námi najdou dobrodruzi, kteří raději biologicky rozložitelné zbytky spálí, než aby se s nimi vozili na skládku či do sběrného dvora. A co víc, nekoukají na fakt, že je obrovské sucho. Věděli jste, že vám za tento čin hrozí i pokuta?

"Je třeba si uvědomit, že jakékoliv vypalování porostů je zákonem o požární ochraně zakázáno a toto porušení je pokutováno. V ČR je několik případů, kdy při vypalování došlo mimo jiné i k úmrtí osob," upřesňuje nadpraporčík Jan Horák.

Mezi nejčastější chyby patří:

  • Špatné uhašení ohniště. Nebojte se místo pořádně prolít vodou.
  • Zajíždění dopravními prostředky do suchých porostů, kdy dojde k rozšíření od výfukového potrubí nebo motoru.
  • Nezajištění hasebních prostředků na místě pálení.
  • Špatné umístění spalovacího prostoru, kdy dochází k rozšíření formou sálavého tepla či přenosu žhavých částic větrem nebo po hořlavých materiálech v okolí.

Komu není rady, pomůžou hasiči

Pokud si nedáte říct a pálíte, je tu jedno řešení, jak se pojistit před pohromou. Nahlaste svůj počin na HZS příslušného kraje formou internetového hlášení - tzv. evidence pálení na webových stránkách HZS kraje. 

Při pálení je nutné zajistit místo vhodnými hasebními prostředky dle druhu spalovaných materiálů a odstranit z okolí veškeré hořlavé materiály, které by mohly hoření rozšířit mimo spalovací prostor. Vhodné je například oborání nebo odkopání trávy a hlíny kolem místa.

Na co ještě nezapomenout:

  • Přikládejte s rozumem a udržujte oheň pod neustálým dohledem.
  • Připravte si dostatečně spolehlivý a vydatný zdroj vody - "Konev na zalévání vám rozhodně stačit nebude," podotýká nadstrážmistr Jan Sedláček.
  • V teplejších dnech skrápějte okolí ohniště vodou.
  • Vždy přihlédněte na klimatické podmínky. Suchá zem, vysoké teploty a silný vítr vám určitě nepomohou.

"V případě, že dojde k rozšíření, je nutné okamžitě volat tísňovou linku 150 nebo 112. Pokud je to možné, pokuste se požár uhasit. Ale!!! Prvotní je vždy chránit vlastní zdraví a život," vysvětluje nadpraporčík Jan Horák a dále varuje: "Aktuálně na území Středočeského kraje platí zákaz rozdělávání ohňů a pálení. V případě porušení jsou Policie ČR a HZS nekompromisní a udělují vysoké pokuty."

Když už hoří, nepanikařte a haste

Co dělat, když už se oheň vymkne vaší kontrole a je třeba začít hasit? "Na požáry pevných látek jako je dřevo, sláma, tráva, papír, obilí nasazujeme vždy vodu. Pokud je k dispozici ruční hasicí přístroj, je možné použít jako alternativu prášek, pěnu i CO2, který lidé znají jako sníh. U pevných materiálů v malém rozsahu požáru se dají využít i improvizované prostředky jako tlumice - deky, lopaty, cokoliv, čím oddělíte hořlavou látku od vzduchu," doporučuje nadpraporčík Jan Horák.

Náš tip: Test: Zvládli byste poskytnout první pomoc? Vyzkoušejte test!

U kapalných hořlavých látek jako jsou benzíny, nafta, petroleje, oleje apod. již nejde hasit vodou a měli bychom nasadit pěnu, která izoluje látku od vzduchu, prášek - ke srážení plamenů nebo CO2 ke snížení koncentrace kyslíku v prostoru hoření. "U CO2 je třeba dbát zvýšené opatrnosti při hašení v uzavřených prostorech, kdy klesne koncentrace kyslíku," varuje nadpraporčík Jan Horák.

Při hoření plynů zasahujeme univerzálním práškem, kdy srazíme plamen. Je třeba co nejdříve uzavřít únik, jinak hrozí výbuch, který je daleko nebezpečnější než samotné plameny. Požáry elektrických zařízení hasíme opět univerzálním práškem nebo CO2.

Jděte ohni naproti

"Při hašení je důležité zasáhnout na frontě šíření požáru. To, co je zasažené ohněm se ve většině případů už zachránit nedá. Oheň se nikdy nehoní, ale jde se proti němu. Napřed se hasí plameny, potom se kvalitně prolévá celé požářiště. Musíme také dát pozor na kouř, vyhnout se jeho nadýchání (chraňte si ústa a nos navlhčeným kapesníkem či kusem oblečení) a před hašením si připravit a naplánovat ústupovou cestu. V každém případě si nehrajte na hrdiny a volejte linku 150 nebo 112. Pokud jste pálení nahlásili a bylo k němu přistupováno zodpovědně, nemusíte se bát nějaké astronomické pokuty za výjezd hasičů, jak často slýchávám od lidí kolem sebe. Samozřejmě to neplatí pro současnou situaci, kdy je vydán zákaz (viz předešlé odstave)," dodává závěrem nadstrážmistr Jan Sedláček.

Museli jste někdy hasit požár? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Srdcervoucí video: Matka zapomněla dítě v autě

Pupínky: Zjistěte, co znamenají a zbavte se jich

Hrůzy stalkingu: Jak se jim bránit?


reklama
Doporučené recepty
    reklama