reklama

Jak si holčičky způsobují neplodnost

Neplodnost z touhy po kráse? I tohle může být pravda. Problém totiž může způsobit hormonální antikoncepce, pokud je nasazena příliš brzy.

Neplodnost z touhy po kráse? I tohle může být pravda. Problém totiž může způsobit homonální antikoncepce, pokud je nasazena příliš brzy.

Průměrný věk pro menarché (první menstruaci) je 12,5 roku, což je věk, kdy jsou dívky opravdu ještě spíše dětmi, než ženami. Přesto by si měly začít vést menstruační kalendář.

Ublížení na těle

Jen tak lze totiž s jistotou říct, kdy už mají pravidelný cyklus. Pokud mají poruchu cyklu, je třeba ji řešit.

Obvyklé řešení z "dospělé" ordinace - hormonální antikoncepce - však tady nepomůže. Naopak by dívce ublížila, protože by se zablokovala činnost vaječníků a po vysazení antikoncepce by cyklus byl opět nepravidelný.

"Kvůli chybění ovulace by se dívka dokonce mohla stát neplodnou. Průzkumy ukazují, že až 30 % žen, jenž v dospělosti potřebovaly umělé oplodnění, měly poruchu ovulace, která byla zanedbána v dětském věku," připomíná dětská gynekoložka z Mostu MUDr. Drahoslava Krhounková, která se této problematice věnuje i na mezinárodní úrovni.

Moc brzy - moc pozdě

Pokud v této fázi, kdy ještě vaječníky "neumí" ovulovat, dívka začne antikoncepční pilulky, vývoj se jakoby zastaví. a v pozdějších letech už bývá na jeho dohnání pozdě.

Někdy však dívky neovulují ani tehdy, kdy už začínají prožívat první velké lásky i se vším, co k tomu patří.

Mladé slečny v patnácti letech už mohou provozovat sex i podle zákona. Pokud požádají gynekologa o předepsání pilulek, většinou jim vyhoví. Kdo na místě lékaře by chtěl volit ze dvou zel to menší a odmítl předepsat antikoncepci dívce, která ji evidentně potřebuje? Souhlas rodičů přitom není zapotřebí.

Pleť a rozum

Ovšem kolik doktorů je tak zodpovědných, aby zkontroloval, zda má mladá pacientka menstruaci pravidelně? Konec konců, pokud mu řekne, že ano, musí jí uvěřit. Je tedy na samotných dívkách, aby postupovaly s rozmyslem.

A to tím spíš, že velmi často je důvodem pro braní hormonálních pilulek snaha vylepšit problematickou pleť s akné.

Dokud tedy dívky nemenstruují pravidelně, hormonální antikoncepce, užívaná z jakéhokoliv důvodu, jim může ublížit a doslova jim zkazit celý dospělý život.

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama