Jak odbourat stres: Buďte kreativní
O stresu se mluví hodně a pořád. Jenže dá se s ním skutečně bojovat i jinak, než návštěvami terapeutů nebo uvolňujících meditací? Možná budete překvapeni, dá. A dokonce tvořivě…
Se stresem jsem byla nechtěnou kamarádkou dlouhá léta. Při náročné práci sedm dní v týdnu to skoro jinak nešlo. Pak jsem se začala cítit špatně a začal kolotoč hledání, jak svůj život změnit. Ale nejen napovrchu. Šlo mi především o vnitřní zklidnění.
Cesta to byla celkem trnitá a dnes můžu říct, že spolehlivě zabírají jen tři věci, jóga a meditace, vědomé dýchání a pak tvoření. K tomu třetímu jsem se dostala docela nedávno. I když pocházím z výtvarně zaměřené rodiny, sama jsem si vždycky přišla jako "tvůrčí poleno". Jenže nalezení cesty k odbourání stresu je pro mě byla velká výzva. A tak jsem zkusila výtvarné kurzy pro začátečníky (psala jsem o nich reportáž na Žena.cz), a byla to výborná zkušenost. Každá lekce trvala tři hodiny, během nichž jsem zapomněla na celý svět. Zajímavá je také intuitivní kresba či psaní, ale pokud nemáte na kurzy čas a chuť, doporučuji zkusit "domácí" tvoření. Pomůže vám, dle mého názoru, stejně a můžete se mu věnovat prakticky kdykoli.
Kreativní antistresové omalovánky
Záplava omalovánek, která v posledních letech zahltila obchody je docela překvapivá. Nebyla jsem si jistá, jestli může vymalovávání šablon vůbec zklidnit, ale když jsem to vyzkoušela, musím dát tvůrcům antistresových sešitů za pravdu. Ano, člověk se zlidní a přijde na jiné myšlenky, a to de facto chtě - nechtě. "Činnosti, které vyžadují zapojení jemné motoriky, a navíc obsahují kreativní prvky, odvádějí myšlenky od starostí všedního dne. Proto někdy dospělí staví hrady z lega, tvoří papírové modely nebo nově vybarvují omalovánky," zmínil nedávno psycholog Jiří Jelen.
Já jen dodávám, že ačkoli se to možná na začátek nezdá tak podstatné, je hodně důležité, jaké omalovánky na úvod zvolíte. To, že se vám motivy musí líbit je samozřejmé.,Stejně důležité je, aby omalovánky nebyly moc složité, sestavené z miniaturních dílečků. Takové mistrovské kusy už jsou pro zkušené "omalovánkáře". Na začátek doporučuji menší obrázky, složené z nevelkého počtu plošek. Omalovánky vás mají zklidnit, a tak není dobré, abyste byli na úvod naštvaní, že je dílko moc složité. Pokud si ale najdete ten "svůj" motiv, věřte mi, že se od něj neodtrhnete, třeba i několik hodin, zapomenete na všední starosti a bude vám prima, bez stresově.
Barevné pískování
Musím přiznat, že ještě víc než omalovánky mě baví a tím pádem i zklidňuje barevný písek a pískování mandal. Ačkoli by to tak mohlo vypadat, nejsem žádný sluníčkový jogín. Takže když jsem písek a mandalové šablony dostala k Vánocům od kamarádky, nijak nadšená jsem nebyla. Pískování vás ale uchvátí na první pokus. Je sice složitější než omalovánky, ke kterým potřebujete jen pastelky a šablony, ale zážitek stojí za to. Ve výtvarných sadách najdete několik základních barev písku, umístěných v malých kelímcích, samolepicí šablony a je dobré mít větší špendlík nebo jehlu, pomocí něhož můžete lépe odlepovat dílky ze šablony. No a pak už jen oddělíte dílek a nasypete na "lepivou plošku" vybranou barvu písku, díky lepidlu se písek krásně udrží, takže po dokončení dílka máte vypískovaný obrázek, který je někdy tak krásný, že neudělá ostudu ani na zdi. Třeba v Tibetu podobné madaly tvoří mniši a jsou to nádherná díla. Nechci srovnávat, ale když jste zruční a pískování vás pohltí, můžete si vlastní vzory na samolepky různých velikostí vytvářet sami, stejně jako si můžete vyrábět samotný barevný písek.
Myslím, že dlouhé zimní večery či víkendy jsou jako stvořené k tomu, aby si člověk zápálil vonnou svíčku, uvařil kávu nebo dobrý čaj a udělal si uklidňující, kreativní hodinku. Koneckonců, můžete pozvat i děti, manžela nebo kamarádku…