reklama

Hřib žlutomasý

Xerocomellus chrysenteron, Boletus chrysenteron
Hřib žlutomasý je jedlou houbou z čeledi hřibovitých. Jde o jeden z nejhojnějších hřibů našeho území, který však není příliš ceněný.
Často se označuje jako babka, příp. jako suchohřib žlutomasý. Má však mnoho dalších lidových názvů, mj. ovčí hřib, máslový hřib, podmáselník, podlipník, podzemník, ševčík, židák, honzík, kačenka, kožíšek, plyšák, sameťák, šafránka, zajčok aj.

Vzhled houby

Hřib žlutomasý má variabilní vzhled. Klobouk nabývá velikosti od 3 do 12 cm. V mládí je polokulovitý se sametovým povrchem. Posléze se zplošťuje, může být matný i plstnatý, pokožka na povrchu nápadně praská. Klobouk bývá tmavohnědý, světlešedý, ale i v odstínech okrové, šedé nebo olivové. Pod pokožkou je tenká červená vrstva, právě díky ní mají nepravidelné políčkovité praskliny klobouku červený nádech.
Třeň je úzce válcovitý. Má jasně či špinavě žlutou barvu, případně s hnědým až vínově červeným podtónem. Povrch třeně je po celé délce pokrytý jemnými karmínovými vločkami.
Dužina hřibu je měkká, má žlutou barvu, ve spodní části třeně je zpravidla načervenalá až hnědavá.
Babka je charakteristická tím, že poškozená místa a otlaky se ihned zbarvují do zelenomodra. To platí obzvláště o rourkách, které jsou běžně žluté (v mládí), později olivově zelené. Výtrusný prach je olivově hnědý.

Možné záměny

Výhodou hřibu žlutomasého je to, že nehrozí záměna s žádným nebezpečným druhem. Svým vzhledem je podobný hřibu sametovému, hřibu uťatovýtrusému, hřibu plstnatému nebo hřibu osmahlému. Všechny jmenované houby jsou jedlé.
Nezkušení houbaři mohou babku občas splést s nejedlým hřibem kříštěm. Ten má po ochutnání nejprve sladkou, poté hořkou dužinu, oproti babce je tvrdší.

Variety

Babka je proměnlivým druhem, který se vyskytuje také v různých varietách. Jde například o hřib žlutomasý zavalitý (hřib zavalitý) s méně rozpraskanou pokožkou nebo hřib klamný.

Kdy hřib žlutomasý sbírat?

První hřiby žlutomasé se objevují již v půli května. V lese jsou pak k vidění dle počasí do října, potažmo až do listopadu.

Kde hřib žlutomasý roste?

Hřib žlutomasý je hojně rozšířený po celém území Česka. Daří se mu v různých typech půd, osídluje nížiny i horské oblasti. Roste v listnatých, jehličnatých i smíšených lesích, ale dá se najít i v zahradách a parcích, často pod lípami. Zpravidla roste v početných skupinách.

Kulinářské využití

Babka má jemně nakyslou chuť a jen slabou houbovou vůni. Na řezu lehce modrá, později černá. Hřib bývá za sucha velmi červivý, nejenom za vlhka je pak náchylný k plesnivění. Plesnivost způsobuje parazitická houba nedohub zlatovýtrusý, který je pro lidské zdraví nebezpečný. Sbírají se proto jen mladé a zdravé plodnice a hřiby se zpracovávají ihned po sběru.
Kvůli měkké dužině a blátivým rourkám se hřib žlutomasý nehodí ke smažení jako řízek, ani k nakládání do octa nebo k sušení. Naopak je ideální do houbových míchanic a směsí, vaječných omelet, omáček nebo polévek.

Bramboračka s babkami – recept

Na 1,5 l vody budeme potřebovat 250 ml smetany, 2 – 3 hrsti čerstvých hub, 4 lžíce oleje, 2 lžíce hladké mouky, sůl, pepř, majoránku a zeleninu: 2 velké brambory, mrkev, petržel, kousek celerové bulvy, cibuli a 2 stroužky česneku. Pro výraznější chuť lze použít i kostku bujónu a vejce.
V hrnci na větším dílu oleje necháme jemně zhnědnout mouku, jíšku zalijeme teplou vodou a důkladně rozmícháme. Lze využít vodu nebo bujón z kostky. Bokem na části oleje osmahneme na drobno nakrájenou cibuli, na kostečky nakrájenou mrkev a petržel, abychom vše přidali spolu s kousky brambor a houbami do hrnce s jíškou a vodou. Polévku osolíme a opepříme. Vaříme za občasného míchání 30 min.
Jakmile je zelenina měkká, přidáme do vroucí polévky ještě utřený česnek, majoránku, příp. vejce. Nakonec ji zjemníme smetanou.

Upozornění

Text je informativní, slouží pouze k orientačnímu určení houby. Vzhledem k tomu, že jedlé a jedovaté houby lze v mnoha případech snadno zaměnit, upozorňujeme na nutnost sbíranou houbu bezpečně rozeznat. Vždy sbíráme jen ty houby, které spolehlivě poznáme a které mají většinu charakteristických znaků pro jednoznačnou identifikaci. Provozovatel serveru nenese odpovědnost za případné negativní následky dané mylným určením houby.

reklama
Doporučené recepty
    reklama